Їх можна побачити не тільки на центральних площах, а й у дворах. Вони завжди їздять парами і готові не тільки припинити правопорушення, а й допомогти. Вони – велополіція.
Ми зустрілися з цими поліцейськими та дізналися, чим велопатруль відрізняється від автопатруля, скільки у Чернігові правоохоронців на велосипедах, і навіть про те, де вони взяли свої ровери.
В патрулі – гендерний баланс

Як розповіли у пресслужбі патрульної поліції, в нашому місті наразі 8 поліцейських на велосипедах. Причому за гендерною ознакою рівно 50 на 50 — четверо чоловіків і стільки ж жінок.
— Якщо потрібно провести поверхневу перевірку на виявлення заборонених речовин, то проводимо так: чоловік – чоловіку, жінка – жінці, — пояснює, навіщо це, капрал поліції Софія Гуз.
Вперше поліцейські на велосипедах з’явилися на вулицях Чернігова у 2020-му році. А на початку 2023-го отримали суттєве «підкріплення» з… Європи. Громадська організація «Еко місто» передала поліціянтам велосипеди від поліції Брюсселю в рамках компанії «#BikesForUkraine» («велосипеди для України»). Саме на цих «залізних конях» наразі їздять чернігівські поліцейські.
До слова, велосипеди ці без жодних двигунів – тільки педалі. А за одну зміну, що триває з 12-ої ранку до 8-ої вечора, велопатрульний зазвичай проїжджає до 50 кілометрів.
До поліції – зі спорту

Одна з поліцейських, котрі патрулюють Чернігів на велосипедах, — капрал поліції Софія Гуз. У поліції вона відносно нещодавно – з 2024-го. Це й не дивно, адже дівчині всього 20 років. На велосипеді Софія їздить з дитинства:
— Їздити мене навчила мама років у 8. Я їй кажу: «Ти мене тримай», — але потім повертаюся назад, а вона вже і не тримає, я вже сама їду, — згадує пані Софія. — Коли мені запропонували працювати у велопатрулі, була у захваті від цієї можливості.
Втім, нинішній капрал поліції може бути більш відома широкому загалу як тхеквондістка – цим видом спорту Софія займалася багато років і має медалі як українського, так і європейського ґатунку.
— Хочу допомагати населенню, бути корисною державі, — так пані Софія пояснює свою мотивацію, чому вирішила перейти зі спорту в поліцію.
Люди дивуються та реагують позитивно

— Ми перебуваємо ближче до людей. Люди нас бачать, адже це не машина, в якій закриті вікна, ми просто серед містян — їздимо, патрулюємо, можемо заїхати на ті вулички, де машина не проїде, — змальовує переваги велопатруля капрал Софія Гуз.
За її словами, велополіція припиняє правопорушення. Зокрема, штрафує тих, хто п’є алкоголь у дворах:
— Правила дорожнього руху зазвичай. А також дрібні хуліганства, розпиття на дитячих майданчиках, — перераховує вона найчастіші правопорушення, з якими стикаються велополіцейські. — Реагуємо швидко. Нам так само приходять виклики, як і автопатрулю. Ніхто не очікує, що ми можемо під’їхати на велосипеді. Ще не всі люди знають про це — і тут ми під’їжджаємо. Громадяни здивовані. Але реакція зазвичай позитивна.
Якщо треба доставити затриманого до відділення – велополіцейські викликають своїх колег на автівках, адже на велосипеді до відділку порушника не довезти.
До речі, зараз активно обговорюється проблема електросамокатів. Тож з електросамокатами поліціянти теж стикаються.
— Вони їздять разом з нами, ми розповідаємо, як правильно їздити: що треба їздити велодоріжкою, що через перехрестя потрібно переводити самокат (мається на увазі перехід пішохідного переходу, — прим.). Показуємо власним прикладом, як це правильно робити, — говорить поліціянтка.
Щодо електросамокатів: нещодавно поліція нагадала, що вже два роки електросамокати в Україні прирівняні до велосипедів і вважаються транспортними засобами з усіма, як-то кажуть, «витікаючими» наслідками. Зокрема, при водінні самоката в стані сп’яніння такому водію може загрожувати суттєвий штраф.
Не тільки карають, а й допомагають

Але крім каральної функції, поліцейські допомагають містянам і завжди готові відповісти на звернення.
— Майже кожного дня задають питання, просять допомоги. Зазвичай, коли якась проблема з машинами: через спеку перегріваються акумулятори, ми надаємо допомогу – прибираємо автомобілі на парковку, — розповідає пані Софія.
Кілька днів тому на сторінці Патрульної поліції Чернігівської області у Фейсбуці з’явилося відео, на якому поліцейські допомагають відштовхати автівку, що зламалася біля центрального ринку неподалік Воскресенської церкви:
— Ми їхали, патрулювали. Стояла машина на перехресті. Підійшли, запитали, що трапилося. Водій каже, що перегрівся акумулятор — машина їхати не може. Запропонували допомогу, водій погодився: ми відштовхали транспортний засіб на парковку. Допомогли, прибрали, щоб машина не перешкоджала дорожньому руху, — згадує той випадок поліціянтка.
До слова, велополіцію на вулицях Чернігова можна побачити з травня до вересеня. А що вони роблять в інший час? Все просто: в інший час велопатруль стає «звичайним» автопатрулем. Крім того, на машини велополіцейським доводиться пересідати і влітку, якщо на вулиці холодно та йдуть дощі:
— Цього літа ми майже місяць їздили на автомобілях, поки на велосипедах це було неможливо, — ділиться Софія Гуз.
Зазвичай велополіцейських у Чернігові можна побачити в парках центральної частини міста та на пляжі «Золотий берег». А ви особисто вже стикалися з велополіцією? Тож які враження? Розкажіть у коментарях в наших соцмережах.