
У п’ятницю, 9 травня, у Чернігівській ОВА пройшов брифінг, присвячений проведенню Національного мультипредметного тесту на території нашого регіону.
Як розповіли журналістам, цьогоріч перша хвиля проведення НМТ триватиме з 14 травня (тобто вже з найближчої середи) до 25 червня. Зареєструвалися на неї 7 793 людини, з яких 5281 – це цьогорічні випускники шкіл Чернігівщини. Така суттєва різниця між кількістю випускників та кількістю зареєстрованих, пов’язана з тим, що у Чернігівській області будуть здавати НМТ 270 абітурієнтів зі Славутича (там ремонтують всі школи, отже у цьому місті фізично немає місця для проведення тестування), а також 1786 випускників попередніх років (втім, до цього числа зарахували і цьогорічних випускників коледжів, адже вважається, що середню освіту вони здобули раніше).
Всього в 11 населених пунктах регіону (які саме це міста та селища – не розголошується з міркувань безпеки) облаштували 25 так званих ТЕЦ (тимчасовий екзаменаційний центр), 18 з яких – в укриттях. Щодня вони будуть приймати до 700 учасників. Так як багато хто буде проходити тестування в укриттях, де може бути прохолодно, організатори нагадують про необхідність брати з собою теплі речі. Також для потрапляння на тестування потрібно взяти з собою документ, що посвідчує особу, сертифікат про реєстрацію на тестування, і запрошення, яке підтверджує, що учасник зареєстрований саме у тому ТЕЦі, на який він прийшов.
В ідеалі, тестування виглядатиме наступним чином: спочатку перший етап – тести з української мови та математики (120 хвилин), потім 20-хвилинна перерва і другий етап – тести з історії України та одного предмету на вибір (ще 120 хвилин). І перед першим, і перед другим етапом учасників будуть перевіряти за допомогою металошукачів. До слова, з тих предметів, які обирали учні, найбільш популярною на Чернігівщині виявилася географія – її обрав 2 171 абітурієнт (28,34% з кількості тих, хто буде здавати тести), найменш популярними є іспанська, французька та німецька мови (від 0,01% до 0,18% абітурієнтів), не багато обрали і хімію – 0,87 %.
Якщо ж будуть форс-мажори – довготривала відсутність світла чи інтернету, або повітряна тривога більша за 2,5 години (для тих ТЕЦів, які знаходяться не в укриттях) учасники зможуть зареєструватися на НМТ в один з резервних днів (з 14 по 25 липня). Також у ці дні зможуть пройти НМТ ті, кому було відмовлено в реєстрації в основний період, або які не змогли зареєструватися з поважних причин (чи поважна причина, чи ні – визначатиме спеціальна комісія), втім, абітурієнтам цієї категорії реєструватися на резервні дні треба вже - реєстрація почалася 9 травня і триватиме до 14-го.
Зрозуміло, що значна кількість людей проходитиме тестування не у своїх населених пунктах. Як каже начальник управління освіти і науки ОВА Юрій Музика, відповідальність за те, щоб вчасно дістатися до пункту тестування (тести, до речі, розпочинаються о 10-й ранку, а потрапити до ТЕЦу треба до 9-55) лежатиме на абітурієнтах, хоча місцева влада, за бажанням, може допомогти:
— Доїзд – це відповідальність самої дитини, родини, батьків… Проте, звичайно, органи управління освіти йдуть на зустріч і там де є необхідність, вони сприяють тому, щоб організувати довезення. Але це не відповідальність школи – це відповідальність батьків і дитинки, — зазначає Юрій Музика.

— Втім, традиційно, органи управління освітою і місцева влада не залишаються осторонь і, якщо є звернення від батьків, від громадськості, довозять, — додає директорка Київського регіонального центру оцінювання якості освіти Світлана Сакаєва.
Отже, бажаємо успіхів з тестами, випускники та абітурієнти. У добру путь.