banner

«За життя людина може проконтактувати з гельмінтами сотні разів» — лікар-інфекціоніст про глисти і все, що з ними повʼязано

Чернігівський лікар-інфекціоніст Андрій Гомаз розповів нам про гельмінтів. Чому не можна цілувати домашніх улюбленців та чому важливо ретельно мити руки? Чи небезпечні суші і стейки? Який інкубаційний період у глистів, та які гельмінти найчастіше зустрічаються у нашому регіоніі? Як зрозуміти, що у вас глисти,  і чим шкідливе самолікування? Про все це та багато іншого - у великій розмові з лікарем-інфекціоністом.


Алергічні реакції, висипи на шкірі, кашель – їх можуть спричинити глисти

- Сьогодні ми говоримо про здоров’я людини і детальніше розглянемо таку тему - глисти. У нас в гостях - лікар Андрій Гомаз. Пане лікарю, як зрозуміти, що в тебе глисти? За якими симптомам про це можна здогадатися? Які перші дзвіночки того, що в нас в організмі хтось живе. 

- Давайте почнемо з того, що гельмінтози — це група інфекційних захворювань, які викликаються різноманітними гельмінтами і вражають не один орган, а декілька органів і систем організму людини. Щодо симптомів, то вони різноманітні. Починаючи з якихось алергічних реакцій, з якихось висипів на шкірі, з того самого кашлю, але це більше у діточок, зі зниження імунітету. Якщо розбиратися більш детально, то це порушення функцій кишкового тракту. Це можуть бути якісь закрепи або діареї, зниження апетиту, підвищення температури тіла або субфебрильна температура тіла - десь 37,2-37,8 градусів.

- Коли спостерігаємо декілька симптомів, до якого лікаря ми йдемо та які аналізи здаємо? 

- В першу чергу, всі йдуть до сімейного лікаря. Із основних аналізів ми здаємо клінічний аналіз крові розгорнутий, здаємо глюкозу крові, на залізо. Далі вже лікар скеровує до інфекціоніста. Ми оглядаємо пацієнта, потім призначаємо більш цільові аналізи. Скажімо, аналіз калу на ті самі лямблії, чи аналіз крові на специфічний імуноглобулін.

- І тоді ми отримуємо повну картину?

- Плюс ми ще спілкуємося з хворим, розпитуємо про контакти, чи живуть вдома собачки, де перебував, в яких країнах. 

- Є така думка: якщо ми цілуємо наших домашніх улюбленців, то у нас будуть глисти. Це так чи ні?

- Це не міф. Зараз майже в кожній сім'ї живе котик чи собачка. Ми їздимо з дітками до бабусь, які проживають у приватних будинках. Собачки там бігають, котики, а їм же ніхто особливо не проводить дегенетизацію (не знайшла такий термін, можливо, інакше якось пишеться).

- А якщо це домашній улюбленець, якому кожні три місяці роблять щеплення, дають пігулку, то в такому разі можна цілувати? 

- Хороше питання. Ми ж свого домашнього улюбленця виводимо на вулицю подихати повітрям, щоб він там зробив свої справи, понюхав інших собачок. У нього під кігтиками, під подушечками є земелька, на шерсть потрапляє земелька. Те ж саме і з котиками. Тут може бути 50 на 50. Якщо проводити дегенетизацію котикам чи собачкам, то ризик інфікування в рази нижчий. Але, знову ж таки, ми беремо на руки. Собачка бігає по квартирі, по килимку, дітки в нас там повзають. Руками чіпаємо все. Також собачка під час обнюхування з іншими може заразитися.

- А щодо солодкого? Чи це впливає, коли ми вживаємо солодке, на розмноження глистів? 

- Не знаю навіть, що вам сказати. Гельмінти харчуються нашими мінералами, нашим залізом, нашою кров'ю. Їх цікавлять наші вітаміни.

- Давайте поговоримо про найпоширеніших глистів у нашому регіоні.

- В першу чергу, що зустрічається у діточок – це аскариди, гострики. Наша Чернігівська область входить в епідрайон, де багато опісторхозів (може, цей термін варто пояснити?). У нас же річки є, Десна, Дніпро. Там водиться прісноводна риба. Через неправильну термічну обробку риби, а люди люблять засушити рибу, зав'ялити, недосмажити, людина й інфікується опісторхозом. 

- Наскільки цей опісторхоз може бути фатальним для життя людини, якщо його вчасно не виявити і не лікувати? 

- Щодо фатальності, то я такого випадку не бачив, але вони часто викликають холангіти. Це можуть бути реактивні гепатити, холангіти, можуть бути навіть нагноювання жовчовивідних шляхів, панкреатити викликають. Фатальних опісторхозів я в своїй практиці не бачив.


Суші, риба, стек – у зоні ризику

- Що скажете відносно суші? Зараз дуже популярно в нашій культурі їсти суші, сиру рибу. Чи це на 100% в зоні ризику? Чи залежить від обробки риби, від якості ресторану, який ці суші подає? 

- Я би сказав так: якщо це якісний ресторан, то вони, звісно, замовляють рибу з проходженням ветеринарного контролю. Без цього ніяк не може бути. Щоб якась ліва риба надійшла в ресторан - я цього не можу уявити. Проте ризик інфікуватися якимось гельмінтом в інших закладах не можна виключати. 

- Ви їсте суші? 

- Так, я люблю суші. І стейки люблю. 

- Те саме питання щодо стейків, коли вони не просмажені, коли ще сирі, це теж ризиковано? 

- Ризик інфікуватися 50 на 50, дивлячись яке м’ясо, і де його закуповують.

- Якщо відбулося інфікування, через скільки людина відчує перші симптоми, і які вони будуть? 

- Ну, якщо брати стейк, то основні гельмінти, які можуть викликати захворювання у людини, це трихінела і ціп’як свинячий, якщо стейк з телятини, то ціп’як коров'ячий. Захворювання, навіть перші ознаки захворювання, можуть виникнути і через рік, і через два. Людина з'їдає з м'ясом яйця гельмінта. Вони потихеньку-потихеньку собі розвиваються і десь за рік-два буде зрозуміло, що в людині поселився гельмінт. 

- А що відносно лямблій? 

- Лямбліями хворіють і дітки, і дорослі люди. У своїй практиці я багато зустрічав пацієнтів з лямбліозом. Це відбувається через вживання некип’яченої або неякісної води. 

- А яка вода в наших кранах, як Ви її оцінюєте? Бо якщо порівнювати з Києвом, то наша вода здається дуже-дуже кльовою. Чи можна пити воду з крану? 

- Вона м'яка, дійсно. Але, як показує експертиза, бажано воду завжди кип’яти. Окрім гельмінтів, є таке захворювання як вірусний гепатит. Він передається оральним шляхом, тобто через руки, через воду.

- А глистів ми можемо отримати тільки оральним шляхом? Чи є ще якісь? 

- Ні. Інфікуватися глистами ми можемо як оральним шляхом, так і перкутанним шляхом, тобто через шкіру. Є ще трансмісійний шлях (а це як?).

- Чи буває так, що в організмі людини не було глистів? Чи наш організм така велика складна біосистема, що тут завжди хтось живе? 

- За все життя людина може проконтактувати з гельмінтом десятки, може, і сотні разів. Все починається з дитинства. Коли ми маленькі, коли граємося в пісочку, в земельці, тоді вже в нас були аскариди. Кожна дитина перехворіла аскаридозом або гостриками. 

- Це якщо, наприклад, дитина часто попу чухає? 

- Це гострики, тоді треба обстежувати дитинку. Окрім гельмінтозів треба виключати шкірні інфекції, садинки. Все буває в житті. Не обов'язково, що почухав попу 2-3 рази, і це вже про гельмінтоз. 

Зазвичай у дітей буває нічне чухання. Не впродовж дня, а вночі, бо ці гострики більш активні вночі. Вони вилазять із заднього проходу і відкладають біля отвору яйця. Іноді буває реінфекція. Коли дитинка почухала і пальчики в рот, то буде повторна інфекція.


Народні методи не заперечую, та самолікуванням займатися не варто

- Давайте повернемось трошки назад. Ви згадали про кашель. Це може бути симптомом глистів? Яких саме?

- Глистів багато може бути, але основні, ті, що в нашому регіоні, в Україні, в Чернігові часто зустрічаються, - аскаридоз, міграційна фаза, коли личинки потрапляють у дихальні шляхи. Через це є рефлекс кашлю, коли його подразнює гельмінт, їх можна відхаркнути, кашляти. 

- Тобто це такий кашель, який може бути роками у людини, якщо не лікувати? І в принципі, це не смертельно, так? 

- Ні, це дуже погано. Коли дитинка кашляє, а батьки не звертають увагу і не ведуть до лікаря. 

- Зараз я питаю більше про дорослих, тому що є багато знайомих, і хтось постійно кашляє. Запитую: ти хворієш чимось сезонним? Ні. Може, у людини дійсно така штука, як глисти, і їй треба здати аналізи.

- Після здачі аналізів треба далі розбиратися з цим пацієнтом. Якщо він підкашлює, може, треба розбиратися з мікрокліматом дома. Може, там вологість зависока чи занизька. Можливо, у нього вдома котики, пил, килими. Треба підходити індивідуально.

- Давайте повернемось до термічної обробки їжі. Чи правильно я розумію, що просто помити фрукти, овочі під краном — цього недостатньо. Ми можемо отримати з крану щось негарне? А якщо будемо мити кип'яченою водою, це зменшить шанси на зараження? 

- Саме кип'ячена вода знижує ризик інфікування паразитозами. 

- Скільки треба варити та смажити м'ясо, щоб повністю всі гельмінти знищити? 

- При температурі 100 градусів жоден білок не виживає, жоден мікроорганізм. Саме варити краще 30 хвилин. А смажать по-різному - хто як любить. 

- Як ви ставитесь до народних методів щодо знищення глистів задля профілактики? Чи це ок? Насправді можна кожні три місяці гнати глистів, пробувати пити якусь траву?

- Я не хочу сказати, що я противник. Я знаю, що нас ще маленькими годували гарбузовим насінням від глистів. А щодо отих трав, що люди роблять собі настоянки, то в літературі я такого не зустрічав. Це більше психосоматика. Якщо воно тобі допомагає - пий на здоров'я, тільки міряй маленькі дози. 

- Тобто народну медицину не заперечуємо від прогону глистів? 

- Я не заперечую.

- Чи можемо вилікуватися від глистів у домашніх умовах? Ну, наприклад, у мене є якісь симптоми, я погуглила, пішла й купила ліки. 

- Я противник цього. Спершу треба звернутися до лікаря. А лікар буде вже визначати, потрібна вам ця терапія чи не потрібна, бо то ваше здоров'я. Тут треба проводити диференціальну діагностику між різними захворюваннями.

- А ми можемо собі нашкодити, якщо будемо їсти ці пігулки? 

- Протигельмінтні препарати в основному гепатотоксичні. Щоб не було у нас реактивних гострих захворювань печінки, самолікуванням займатися не варто.


Головна профілактика від глистів – особиста гігієна

- Можливо, порадите якісь продукти, які треба їсти, щоб не підхопити гельмінтів? 

- Нема таких продуктів. Ніхто не застрахований, навіть якщо будете їсти той самий часник. Головна профілактика — особиста гієна. Миємо руки з милом після кожного відвідування туалету! Після того, як потримали гроші, теж миємо руки. Та кип’ятимо воду.

- Антисептик може замінити повноцінне миття рук чи ні? 

- Якщо немає води під рукою, то антисептик допоможе або волога серветка. Але антисептик треба використовувати обережно: раз-два попшикав - і вистачить. У нас же як пшикають, наче водою миють, в потім мають дерматити шкіряних покривів на руках. Тобто треба обережно.

- Що ще відноситься до профілактики? 

- Термічно правильно оброблюємо  м'ясо, рибу, ретельно миємо овочі, ягоди, фрукти. Це основна профілактика. Ведемо здоровий образ життя. 

- Чи є якась сезонність у глистів? 

- Так! Якщо брати аскаридоз, то це весна, початок літа. Інкубаційний період аскаридоз складає 30 днів. Скоро з'явиться полуничка, петрушка, часник проросте, цибуля. І наші діти на город - поїли з грядки, і ми чекаємо 30 днів, коли з'явиться паразит.

- А якщо не лікувати паразитів, тобто ігнорувати симптоми, не лікувати, можуть бути смертельні наслідки?

- Щодо летальності, то будь-який гельмінтоз вражає ту або іншу систему чи орган людини. Якщо брати аскариди, то вони можуть викликати і пневмонію. Вони можуть викликати у діточок перитоніт, непрохідність кишківника, апендицит. Це все виглядає як хронічні хвороби. 

- Ось є такий міф: аби схуднути, треба підселити собі якогось глиста. Що ви про це кажете?

- Це все брехня! Не робіть так.

- Хочу закінчити на позитивній ноті. Що ви порадите нашим глядачам і читачам, щоб бути здоровими та мінімізувати ризик інфікування глистами? 

- В першу чергу, треба вести здоровий спосіб життя. Не палити, не пити, гуляти на свіжому повітрі. Важливий повноцінний сон, здорове харчування. Частіше мити руки. Дотримуватися правил особистої гігієни.