banner

Живий чи мертвий туризм у Чернігові: рахуємо гроші турзбору та спілкуємося з екскурсоводами

«Та який туризм під час війни?!», — відказав нам один із чернігівських екскурсоводів. А виявляється, ще й який! Галузь туризму важлива для розвитку економіки й лише у 2024 році поповнила бюджет Чернігівської міської територіальної громади на майже 750 000 гривень. Такі дані оприлюднили у Департаменті культури і туризму Чернігівської ОДА. Скільки гостей відвідало Чернігів до та під час повномасштабної війни, хто замовляє екскурсії містом та яку суму туристичного збору сплатили — читайте у цьому матеріалі.

Аби не заплутати вас у цифрах, проаналізуємо показники туризму в Чернігові та області впродовж 4-х років. І кожен опишемо окремо.

2021 РІК

Місто ледь оговтується від коронавірусу. Ходять чутки про ймовірність початку повномасштабної війни, але це не заважає майже півтора мільйонам туристів відвідати Чернігівщину. Таке число описали у всіх звітах, але в Департаменті культури і туризму Чернігівської ОДА кажуть, що, ймовірно, воно доволі збільшене. Реальна кількість гостей сягає 800 тисяч. Справа в тому, що в Україні немає єдиного механізму підрахунку туристів.

З автобусів виходять десятки туристів з Києва, Сум, Полтави, Дніпра, Харкова, Житомира, Черкас, Одеси, Львівщини, Луцька.

«Раніше до мене на екскурсію по 50 людей у складі групи приїжджали. Були свята: травневі, пасхальні, 3-4 дні вихідних, і люди приїжджали в Чернігів, Седнів, і так далі», — розповідає чернігівський гід-екскурсовод Іван Коцюра.

В одному із найстаріших і найбільших музеїв України — Чернігівському обласному історичному музеї імені В. В. Тарновського проводять 2100 екскурсій. Про це Чернігівській Медіа Групі розповів в.о. директора Максим Блакитний.

А Національний архітектурно-історичний заповідник “Чернігів стародавній”, за їхніми підрахунками, відвідують майже 200 000 людей.

Загалом впродовж 2021 року завдяки туристичному збору місцеві бюджети області поповнюються на 2,27 млн грн. З них на 1,3 млн грн — бюджет Чернігова.

За даними Департаменту культури і туризму Чернігівської ОДА, надходження до місцевого та державного бюджетів від господарської діяльності юридичних та фізичних осіб-підприємців туристичної галузі становлять близько 18,9 млн грн.

2022 РІК

Повномасштабне російське вторгнення. Місто опиняється в блокаді. Офіційною датою звільнення Чернігова вважається 2 квітня 2022 року. А вже влітку деблоковуються і туристичні послуги.

«Влітку 2022 року здалося, що туристичні послуги в Чернігові знову стали популярними. У мене навіть був турист-рекордсмен із Запоріжжя. Йому було 92 роки. За 4 години він жодного разу не попросив десь сісти, поїсти чи попити. Він дуже мене надихнув», — згадує чернігівська гідеса Олександра Федоренко.

Попри постійну загрозу з неба, Національний архітектурно-історичний заповідник “Чернігів стародавній”, за їхніми підрахунками, відвідують майже 19 000 людей.

Коли туристи поселяються в чернігівському готелі, сплачують додаткові 30 грн туристичного збору за добу. В Управлінні культури та туризму ЧМР розповіли, що за 2022 рік сума такого збору склала майже 600 000 грн. Тобто, за цими даними, у 2022 році Чернігів відвідали та переночували в готелях орієнтовно 20 тисяч людей.

2023 РІК

Між повітряними тривогами та “прильотами” Чернігів не лише намагається жити, але й продовжує приймати туристів. 

За даними Департаменту культури і туризму Чернігівської ОДА, туристичний збір наповнює місцеві бюджети області на 1,5 млн грн. А надходження до місцевого та державного бюджетів від господарської діяльності юридичних та фізичних осіб-підприємців туристичної галузі становлять близько 11,9 млн грн.

В Управлінні культури та туризму ЧМР порахували, що 740 000 грн туристичного збору сплатили туристи, які 2023 року проживали в міських готелях. Це вже майже 25 тис гостей міста за рік, які зупинялися на ніч. Нагадаємо, турзбір становить 30 грн за добу з людини. 

Національний архітектурно-історичний заповідник “Чернігів стародавній” цього року відвідують понад 42 000 людей. А у Чернігівському обласному історичному музеї імені В. В. Тарновського проводять 1400 екскурсій.

Так триває, допоки росія не наносить ракетний удар по чернігівському драмтеатру. 

«Були групові запити. До того ж, не лише у вихідні, але й будні дні. Але після ракетного удару 19 серпня 2023 року все стало на паузу. У мене вже були запити на вересень і жовтень, але все відмінилося, і до кінця 2023 року замовлень на екскурсії майже не було», — розповідає чернігівська гідеса Олександра Федоренко.

2024 РІК

Через те, що Чернігівщина щодня перебуває в інфополі як територія, яку обстрілюють росіяни, — туристи побоюються. Попри це, понад 400 тисяч сміливців таки відвідують регіон.

«Раніше екскурсії замовляли на 4-5 годин, а то й більше. Зараз — на 2 години. Думаю, у людей після пережитого стресу бракує сил слухати довгі екскурсії. Я навіть спростила матеріал для більш адаптивного сприйняття. І сама до екскурсій почала інакше ставитися. Як людина, яка пережила облогу рідного міста, я настільки жваво собі уявляю всі історичні факти, про які розповідаю, — як у кіно!», — ділиться чернігівська гідеса Олександра Федоренко.

Чернігівський обласний історичний музей імені В. В. Тарновського “відбуває” 1500 екскурсій. 

Ще майже 39 000 людей відвідують Національний архітектурно-історичний заповідник “Чернігів стародавній”.

В області працюють 44 готелі, 25 сільських садиб, 28 баз відпочинку і туркомплексів.

Туристичний збір, кажуть у Департаменті культури і туризму Чернігівської ОДА, приносить до місцевих бюджетів області 1,64 млн грн. Найбільше — до бюджету Чернігівської міської територіальної громади — майже 750 000 грн. 

Понад 650 000 грн туристичного збору сплачують туристи, які проживають в чернігівських готелях. Нагадуємо, що він становить 30 грн за добу з людини.

А самі готелі Чернігівщини сплачують 12 млн грн податків. 

«Якщо раніше я вже бачив по березню-квітню, скільки туристів, як їдуть, то зараз все залежить від стану в країні. А ще ж постійно пишуть про те, як Чернігівщину обстрілюють. Люди не розбираються, що Чернігів не на кордоні. У мене нині лише 25% роботи у порівнянні з тим, як було до 2022 року», — аналізує чернігівський гід-екскурсовод Іван Коцюра.

Надходження до місцевого та державного бюджетів від господарської діяльності юридичних та фізичних осіб-підприємців туристичної галузі складають 17,13 млн грн.

ВИСНОВОК

У порівнянні з 2023-м, в 2024-му році показник діяльності готелів, сільських садиб, баз відпочинку та туркомплексів на Чернігівщині зріс на понад 30%. Тобто туризм таки “оживає”.

424 тисяч екскурсантів відвідали область 2024-го року. А це на 18% більше, ніж 2023-го.

«Більше заходів у Чернігові стали проводити кияни, бо у нас дешевше. Знайомитися з містом приїздить велика кількість благодійних організацій, журналісти, фотографи. Ми максимально співпрацюємо з блогерами, істориками, дослідниками, аби розказувати про місто, що воно відновлюється, що ми працюємо і готові зустрічати туристів», — розповідає заступниця начальника відділу культури управління культури Чернігівської міської ради Катерина Литвин

Туристичний збір у 2024-му наповнив місцеві бюджети області на 9% більше, порівняно з 2023-им, проте на 28% менше, ніж до повномасштабної війни — у 2021-му. Тенденція позитивна.

Управління культури та туризму ЧМР надало статистику туристичного збору, який сплачували гості Чернігова в готелях — 30 грн за добу з людини. Тут ситуація протилежна. Минулого року рівень надходжень суттєво зменшився у порівнянні з 2023-им роком:

  • 2021 рік — 1 млн 300 тис грн;
  • 2022 рік — 595,3 тис грн;
  • 2023 рік — 740 тис грн;
  • 2024 рік — 652,3 тис грн.

«Немає групових замовлень на екскурсії. Майже всі — індивідуальні. Як правило, це ті люди, які приїхали у відрядження або в гості й вирішили культурно провести дозвілля. Але стало більше звернень від містян. Розваг у Чернігові нині мало, тож звертаються до екскурсоводів і кажуть: “Давайте будемо з вами гуляти, щось нам розкажіть”», — говорить чернігівська гідеса Олександра Федоренко.

Натомість надходження до місцевого та державного бюджетів від господарської діяльності юридичних та фізичних осіб-підприємців туристичної галузі минулого року майже зрівнялися з 2021 роком. А це на 53% більше у порівнянні з 2023-м.

А за даними в.о. директора Чернігівського обласного історичного музею імені В. В. Тарновського Максима Блакитного, кількість екскурсій музеєм минулого року збільшилася у порівнянні з 2023-м:

  • 2021 рік — 2100;
  • 2023 рік — 1400;
  • 2024 рік — 1500.

Тоді як у Національному архітектурно-історичному заповіднику “Чернігів стародавній” кількість відвідувачів у 2023-му зросла, а минулого року — знову пішла на спад:

  • 2021 рік — 199 873;
  • 2022 рік — 18 841;
  • 2023 рік — 42 472;
  • 2024 рік — 38 966.

«Серед основних причин зменшення туристичних запитів на екскурсії — безпековий момент. А необізнаність у ситуації породжує дуже багато чуток. До мене мала приїхати група з 11 людей з Києва. Приїхали 7. Питаю: “Де решта?” А вони мені: “Не поїхали, бо чули, що коли їдеш трасою Чернігів-Київ, скидають дрони з вибухівкою”. Три подружки з Одеси, Харкова та Дніпра приїхали до Чернігова і замовили в мене екскурсію. Одразу спитали, наскільки тут безпечно, мовляв: “У нас там трошки пострілюють, а от в Чернігові!”», — пояснює тенденцію запитів на екскурсії чернігівська гідеса Олександра Федоренко.

Найбільше надходжень за минулий рік сплатили готелі — 69,7%. Це майже на 45% більше, ніж у 2023-му році, але на 12% менше, ніж у 2021-му. Фактично показники туристичної галузі Чернігова поступово наближаються до того рівня, який був до повномасштабної війни.

І попри те, що поки триває війна, і не все у місті в належному стані, екскурсоводи кажуть, що туристи дуже тішаться красою Чернігова.

«Для кого Чернігів став улюбленим — ті люди до нас повертаються. Наш регіон залишається цікавим, історичним, а далі ми станемо ще кращими», — певна заступниця начальника відділу культури управління культури Чернігівської міської ради Катерина Литвин.

ФОТО: Валентин Бобир