Лікування карієсу в Україні у середньому еквівалентно 15 євро, у Німеччині – від 194. Приватні стоматологічні клініки як Іспанії, так і України періодично допускають медичні помилки. А віднедавна туристи до Туреччини їдуть не лише за “all inclusive” в готелях, а й в медичних центрах. Розібратися, де усміхатися на всі 32 доступніше, допомагають чернігівці, які протестували стоматологічні послуги у різних країнах.
Німеччина: у десятки разів дорожче, однак майже безкоштовно для дітей
Алла Шарабан з донькою
Алла Шарабан отримала направлення до ортодонта для доньки від стоматолога. Чекати на прийом довго не довелося. На першому прийомі зробили рентгенівський знімок, зліпок, з'ясувалося, що дитині треба виправляти прикус. Наступна зустріч – обговорення варіантів роботи з цим.
“Є програма, яку пропонує страхова, є пропозиції від клінік на вибір. Мінімальна страховка передбачає менш еластичний варіант брекетів та не оплачує спеціальний захисний розчин. Вартість, яку у нашому випадку покриває страхова, – 4200 євро. Є нюанс – впродовж усього часу використання брекетів (у нас 1,5 роки) пацієнт сплачує 20% від цієї суми. Це щомісячні платежі, що цілком доступно. По завершенню лікування стоматолог оглядає пацієнта та дає висновок для страхової щодо відповідального ставлення пацієнта, чи дотримувався він правил догляду та користування брекет-системою. Якщо зауважень немає, то страхова поверне ті 20%, “ – розповідає жінка.
Загалом дитячу стоматологію в Німеччині фактично покриває страхування, окрім випадків лише естетичної потреби. З відшкодуванням послуг для дорослих не так: менші суми та складніші випадки.
Юлія Халимон з донькою
“До комунального закладу більше ніколи не поведу дитину. Мали дуже травматичний досвід - як морально, так і фізично - видалення молочного зуба”, – розповідає Юлія Халимон.
Наразі її доньці треба розвернути ікла, вони від початку закладені неправильно. Цього разу звернулася до приватної клініки в Чернігові. Ортодонта обирали за рекомендаціями знайомих. Консультувалися у декількох. Вартість первинного огляду 400-600 грн. До цього треба додати ще вартість знімків. Брекет-система на всю щелепу – від 21 тисячі гривень. У цьому випадку – лише на ікла, тож половина вартості, але виключно з кишені батьків.
Розрекламоване – не завжди краще
Туреччина має більшу кількість акредитованих клінік, ніж будь-яка країна ЄС, а зручне розташування на перетині Східного і Західного світу, дозволяє зустрічати у рази більше пацієнтів. Тож не дивно, що медичний туризм є одним з найпопулярніших напрямків. Найчастіше їдуть до Стамбулу та Анталії. Зубні імпланти тут коштують від 900 до 1500 доларів, натомість у середньому по країнах ЄС - 3000-4000 доларів.
Олена Гулявська
Чернігівка Олена Гулявська деякий час мешкала в Анталії. До дантиста із серйозними проблемами не зверталася, однак зауважує, що серед усіх спеціалізацій, стоматологія - точно не найсильша сторона.
“Так, гарна посмішка – це дорого. Однак варто враховувати, що їдучи за цією послугою, треба десь жити, харчуватися. Наразі все це в Туреччині дуже подорожчало. Тож чи є це вигідним, – сумнівно”, - розповідає нашим читачам.
Ірина Хоменко шкодує, що свого часу не змогла приїхати до Чернігова і довести до ідеалу свою посмішку. В Аліканте (Іспанія) жінка зверталася до різних клінік з різними запитами. Досвід теж отримала різний.
“На жаль, був випадок, коли роблячи маніпуляції із хворим зубом, мені пошкодили здоровий. Згодом пошкоджений, але здоровий зуб взагалі видалили. Лікарську помилку визнали у форматі “так буває”, але на вартості послуги це ніяк не позначилося”.
Варто зазначити, що стоматологічні послуги в Іспанії не покриваються стандартним медичним страхуванням, на це треба купувати окрему страховку. Якщо її немає, то, до прикладу, за керамічну коронку доведеться віддати від 670 євро, в Україні ж – від 70 євро.
Не так, як у нас
Підходи до лікування зубів в країнах ЄС та Україні і справді різняться.
Анна Бондаренко
Дитячий стоматолог Анна Бондаренко зауважує, що серед її пацієнтів значний відсоток тих, хто мав досвід звернення до стоматолога за кордоном.
“У 90% випадків молочні зуби за кордоном не лікують та не зберігають. З досвіду моїх пацієнтів та навіть колег, карієс на молочних зубах не лікують, якщо дитину щось турбує, зуб просто видаляють. Однак є одне велике “але”, якого нам в Україні таки не вистачає. Це дисциплінованість пацієнтів: відповідальне дотримання гігієни ротової порожнини з самого дитинства, чітке виконання рекомендацій лікаря. Я не знаю, що мотивує до цього людей, чи відповідальне ставлення до свого здоров'я, чи високі ціни на якісне медичне страхування та вузьке коло послуг у стандартній страховці, однак результат від цього важко переоцінити”.
Максим Щербина
Дантист Максим Щербина має пацієнтів, які на постійній основі приїздять лікувати зуби з Європи до Чернігова, є чимало й тих, хто звертався неодноразово, щоб виправити те, що зробили за кордоном. Найвагоміший аргумент — вартість та швидкість. Адже потрапити на прийом до вузького фахівця у ЄС може бути завданням кількох місяців.
“Якщо все ж є потреба звернутися до лікаря, то знайдіть час почитати відгуки про нього, пошукати рекомендації в групах співвітчизників. Також варто наполягати на комплексному та якісному обстеженні ротової порожнини перед тим, як приймати рішення про будь-які маніпуляції. Вирвати зуб — найшвидше і дешевше рішення, однак імплант — довго і дорого”.
Олександр Кінішенко
Ортодонт Олександр Кінішенко зазначає, що безпосередньо наслідки ортодонтичного лікування своїх колег-іноземців йому поки не доводилося виправляти. Адже це специфічний і дуже тривалий процес. Втім, у його клініку періодично звертаються пацієнти, які незадоволені протезуванням або ж пломбами з Європи.
“Мали пацієнтку з Лондона, яка була незадоволена естетичним виглядом пломби, за яку заплатила близько 400 фунтів стерлінгів. Воно і не дивно, адже лікарі використали срібну амальгаму, що має чорне забарвлення. До слова, в Україні цей матеріал не використовують вже близько двадцяти років”.
Разом з тим, Олександр Кінішенко має досвід якісної співпраці з іноземними колегами, зокрема з щелепно-лицевим хірургом зі світовим іменем Симонасом Грибаускасом.
“Ортодонтичне лікування для пацієнтки проводив я – тут, в Чернігові. Хірургічне втручання було у Вільнюсі. Наразі лікування завершене, усі учасники задоволені результатом. Це дуже цінний досвід”.
Що робити, якщо таки розболівся
Зубний біль може застати зненацька будь-де. У країнах ЄС для українців, які мають тимчасовий прихисток, діє однакова система, як для всіх мешканців тієї чи іншої країни. Витрати покриває страхова (якщо маєте це в полісі), а державні клініки навіть з гострим болем не приймуть відразу. Втім, на випадок екстрених ситуацій, які зазвичай виникають ближче до ночі, гугліть так звані пункти швидкої стоматологічної допомоги. Звісно, розраховувати на лікування в таких установах не доводиться, однак зняти гострий біль та попередити фатальні наслідки там можуть.