
Про паузи та повільний темп постачаннях американської допомоги для України говорять від початку повномасштабного вторгнення РФ. Так, наприклад, з грудня 2023 року по квітень 2024-го Конгрес США не міг проголосувати за пакет військової допомоги для України. Тоді республіканці заблокували його, а колишній президент Байден називав "божевіллям" неспроможність Конгресу надати допомогу Україні. Лише після чотирьох місяців Палата представників Конгресу проголосувала за допомогу Україні на близько 60 мільярдів доларів.
Та після суперечки президентів США Дональда Трампа та України Володимира Зеленського в Овальному кабінеті постало питання про повне зупинення підтримки.
Ми поспілкувалися з військовослужбовцями, заступниками командирів бригад про те, як вони безпосередньо відчувають такі перебої поставок озброєння на фронті, які бачать ризики припинення допомоги та яку альтернативу?
Також у цьому матеріалі ми розповідаємо, які програми діють в Україні від США, що говорив у нещодавньому інтерв'ю виданню lb.ua головком ЗСУ Олександр Сирський про те, як воюватиме Україна без допомоги США, що кажуть аналітики про припинення допомоги, та як це може вплинути на ситуацію на полі бою та в тилу.
"Розмови про зупинку допомоги змушують рухатись і наших людей, і владу до розвитку оборонної галузі"
Тимчасово виконувач обов’язків заступника командира 3-ї штурмової бригади Олександр Тарнавський розповів, що більшу частину уражень російських військових та їх техніки завдають за допомогою безпілотних систем, які не постачають з США.
"Ми або виробляємо їх в Україні, або купуємо, наприклад, в Китаї. Припинення або зупинка військової допомоги від США – це, звичайно, буде для нас проблемою. Ми залежимо від їх розвідданих, від ППО, ракет до них, засобів зв'язку. Але минулого разу, коли допомогу призупинили, це спонукало нашу державу збільшувати свої об'єми виробництва боєприпасів, у тому числі – FPV-дронів. Якщо знову буде така зупинка, я сподіваюсь, це буде поштовхом для нашої країни не розраховувати на когось ззовні, а розвивати власні спроможності".
Олександр Тарнавський
За словами Тарнавського, повне припинення американської допомоги однозначно відчують бійці на фронті.
"По техніці в тому числі. Наприклад, у нашій бригаді є така американська техніка, можу назвати те, що відомо росіянам, – американський гусеничний бронетранспортер М113. Але у нас не повністю розкритий потенціал України. Я думаю, що навіть такі розмови про зупинку допомоги змушують рухатись і наших людей, і владу до розвитку оборонної галузі".
Чи зможе Україна воювати без допомоги США? Військовий вважає, що "так – зможе". А як довго, це "залежить не від озброєння, і точних періодів ніхто зараз не скаже".
"Жодні Starlink, HIMARS, Patriot не допоможуть, якщо українці зриватимуть мобілізацію та сіятимуть паніку", – вважає Тарнавський.
Щодо заяв Трампа, що в Україні "немає козирів і треба проводити вибори", то Тарнавський каже, що це зовнішнє втручання у справи суверенної незалежної держави.
Сирський про припинення допомоги від США та підтримку Європи
В інтерв'ю виданню lb.ua, Олександр Сирський зазначив, що наразі допомога Сполучених Штатів зменшилася й основна йде від партнерів у Європі.
"Підтримка партнерів, звичайно, має вирішальну роль. Особливо, коли нам допомагали Сполучені Штати Америки. Але ж ми повинні розраховувати й на власні сили. І ми маємо успіхи у виробництві артилерії. Доволі суттєві успіхи в РЕБі. Ми прогресуємо – уже партнери вивчають наш досвід".
Щодо повної зупинки допомоги від США, і чи зможе Україна з партнерами це витримати, то Сирський відповів "так, звичайно" й одразу додав "але ж нам треба розраховувати на власні сили".
Також головком розповів, що впродовж 2024 року Україна у плані виробництва зброї "швидко просунулася вперед".
"Я думаю, що цей рік також дасть нам значний поштовх, тому що ми, в принципі, увійшли в такий, скажімо, форсажний режим роботи. І сама обстановка вимагає напруження всіх наших сил. Усі це розуміють".
"Від президента Трампа можна очікувати чого завгодно"
Колишній міський голова Мени, а нині солдат 105-го прикордонного загону імені князя Володимира Великого Геннадій Примаков вважає, що повне припинення допомоги від Америки "стане великою проблемою".
"Те, що я бачу тут безпосередньо, по тому озброєнню: якщо заберуть системи залпового вогню М-142 – це HIMARS, то це для нас, звісно, стане великою проблемою, оскільки ця зброя дуже точна і далекобійна. Так само GMLRS-боєприпаси (високоточні американські ракети, які застосовуються в реактивних системах залпового вогню MLRS та HIMARS, – Ред.). Вони летять на 85 кілометрів, і це дуже добре, коли ми можемо нищити тили противника. Тобто не давати їм наблизитись безпосередньо до самого поля боя. Ще скажу, що дуже добре себе зарекомендувала американська колісна броньована техніка, машини Bradley і Stryker".
Геннадій Примаков. Фото з його Facebook-сторінки
"Також розвіддані важливі для нас. Дуже. Існує у військовій спільноті твердження, що, мабуть, коли Трамп перестав ділитися розвідданими, саме тоді ми почали втрачати землі Курської Народної Республіки. І, можливо, внаслідок цього там так дії й розгорталися".
Але, як каже Примаков, "ми прекрасно розуміємо, як працює політика Сполучених Штатів Америки", і президенту треба після 100 днів відзвітувати перед виборцями та Конгресом.
"Обіцяно багато було. Взагалі слів дуже багато було сказано. Але ж я сподіваюся на те, що через 100 днів після того, як він (Трамп, – Ред. ) керує країною, найбільшою країною мілітарі, він все-таки знайде вихід з цієї ситуації та виділить таку кількість зброї, і введе таку кількість санкцій, що змусять Росію сісти за стіл переговорів і заключити справедливий для України мир".
Щодо підтримки Європи, то, за словами Геннадія, "вони не з великої любові нам допомагають, вони просто серйозно бояться Росії".
"За різними оцінками в Європі перебувають від двох до трьох тисяч бойових літаків. Наші експерти кажуть, що нам треба дві-три сотні для того, щоб повернути війну в інший бік. Я сподіваюся, що європейські лідери про це знають. Але ще раз скажу: їх треба дуже добре налякати, й щоб вони почули від Трампа «Я відмовляюся від України». Саме тоді вони не захочуть допустити війну до себе. І дадуть нам все, що необхідне для того, щоб зупинити росіян і вигнати їх з нашої землі. І саме тому я думаю, що вони будуть збільшувати фінансування".
Та поруч з розмовами про припинення допомоги та питань, звідки нам її чекати, українські виробництва також не стоять на місці. Цю думку підтверджує й Примаков.
"Це найбільше, що хотілося б відзначити, – нарощування власного українського виробництва боєприпасів різних типів, дронів. Ми всьому світу довели, що ми можемо бути володарями будь-якого моря, маючи тільки надводні дрони. І як ця війна зараз показує, що понад 60% всіх втрат – це ураження піхоти та ворожої техніки безпосередньо FPV-дронами".
Фото з Facebook-сторінки Геннадія Примакова
Серед основних літальних засобів, які безпосередньо працюють у прикордонників, він назвав Mavic 3 та AUTEL EVO MAX 4T.
"Це за відсутності розвідданих, але ми бачимо, що Європа пропонує Україні свої розвіддані. У Великій Британії є свої супутники, і, як кажуть військові, вони не гірші, ніж супутники Сполучених Штатів. Якість цих знімків також залишається досить висока, і ми від цього нічого не втратимо".
Підсумовуючи, Примаков сказав, що не вірить, що Сполучені Штати відмовлять Україні, проте від президента Трампа "можна очікувати чого завгодно".
"Єдине, на що ми можемо сподіватись у перспективі, – це вибори у Конгрес через півтора року. І по тих діях, які зараз робить Трамп, ми бачимо, що більшості він не збере. Від нього навіть відмовляються республіканці. Останнє опитування у США показало, що тільки вісім відсотків американців підтримує Росію, і більш ніж 50 відсотків – Україну. Я думаю, що на фоні всього цього він вимушений все-таки догоджати своєму виборцю, але точно не виборцю Путіна. І тому, який би ти не був, тобі треба дивитися на тих, хто тебе привів до влади".
Альтернатива Starlink
На фоні розмов про відключення для українських військових Starlink від Ілона Маска та зусиль Європи знайти альтернативу систему, уряд Німеччини фінансує підключення України до супутникового інтернету, який надає французька компанія Eutelsat.
10 квітня 2025 року стало відомо, що українська компанія Stetman підписала угоду зі шведською Requtech про ліцензійне серійне виробництво супутникових інтернет-терміналів, які працюють як альтернатива американським Starlink мільярдера Ілона Маска, пише Суспільне з посиланням на гендиректора Stetman Дмитра Стеценка.
"Завдяки цьому Україна матиме не лише альтернативу Starlink, якому ми щиро вдячні за своєчасну технологічну підтримку, і з яким продовжимо співпрацю, але й власне виробництво супутникового обладнання", – йдеться у його дописі.
Також Стеценко у коментарі dev.ua розповів, що угода із Requtech передбачає ліцензійне серійне виробництво терміналів в Україні. Як він каже, шведська сторона передаватиме компанії технічну документацію та право самостійно виготовляти супутниковий термінал на базі їхньої розробки Resa.
"Воювати буде в рази важче, і це призведе до більших втрат на фронті"
Заступник командира штурмової роти 214-го окремого штурмового батальйону OPFOR на позивний "Завуч" перед ротацією воював на Курахівському напрямку, а частина його підрозділу продовжує виконувати бойові завдання на Новопавлівському напрямку. Військовий вважає, що Україна без американської допомоги воювати зможе, але це "буде в рази важче і призведе до більших втрат на фронті".
"Завуч"
"І так на фронті недостатньо артснарядів, бойових машин, танків і так далі. А коли допомога припиняється від "друга", то це спричиняє великі проблеми. Ми вже це відчували деякий період назад, з грудня 2023 року по квітень 2024-го, коли Америка призупинила постачання зброї в Україну. Я відчув це на собі, коли непомітно з кожним днем все менше запасів снарядів поступало до наших мінометників, артилеристів, танкістів. Тобто, умовно, розхід у мінометника був 40 снарядів, то він щодня зменшувався. Маю надію, що у нас є резервні склади, але з часом вони теж вичерпаються. І це дуже важко. Особливо важко з бойовими машинами типу Bradley. Це унікальна машина, яка виконує задачі, перевозить екіпаж/піхоту і яку, по факту, замінити нічим. Ми змогли налагодити виготовлення БК, снарядів. Цього не вистачить на 100%, але якийсь запас зможемо перекрити. Але такі машини, як Bradley, ми не навчилися робити. На війні ніколи не було такого, щоб всього вистачало".
Найбільше, розповідає "Завуч", під час призупинення американської допомоги він боявся, щоб не відключили Starlink.
"Бо це зв'язок, взаємодія між командиром і солдатами. Це взаємодія між БпЛА розрахунками. Дуже велику роботу робить зв'язок. Ніби вже є альтернатива Starlink, але поки він працює, ніхто не квапиться шукати заміну. Якщо відключать Starlink, то тоді у нас, військових, будуть проблеми".
Щодо припинення допомоги від Америки, на думку "Завуча", рятувальне коло для України — це безпілотники.
"Ударні, FPV-дрони, Mavic і так далі. Налагодити виробництво FPV-дронів Україна змогла, багато компаній є, які їх виготовляють. Вони виходять на частину, частина говорить з пілотами/техніками, яка саме потрібна частота/модулі, як користуються на тій чи іншій ділянці фронту, і виробники дронів напряму постачають на частину. Це доволі ефективна зброя. Бо перша задача – виявити противника. Чим раніше, тим краще. Це не замінить артилерію та міномети, але зможе покрити якийсь дефіцит".
Що кажуть аналітики про припинення допомоги від США
Старший аналітик Центру ініціатив "Повернись живим" Микола Бєлєсков розповів виданню texty.org.ua , що найбільший негативний ефект від припинення американської допомоги відчуватиметься у сфері протиповітряної та протиракетної оборони в тилу, а не на фронті. На його думку, призупинення постачань американської зброї наразі ніяк не вплине на події на фронті.
"Принаймні впродовж наступних трьох-чотирьох, можливо, навіть шести місяців. Це реально завдяки рішенню адміністрації Байдена про оперативне відправлення великих пакетів допомоги в листопаді-грудні 2024 року і на початку січня 2025-го".
А чи почне Україна відчувати наслідки припинення військової допомоги, то він вважає, що це "залежить від інтенсивності дій Росії".
За словами експерта, найбільше Україна потребує боєприпасів для ПРО та ППО. Найкритичнішою наразі є протибалістична оборона, яку гарантують лише США через компанії Raytheon і Lockheed Martin.
"Але також потрібні PAC-2 і PAC-3 для зенітно-ракетних комплексів Patriot. Вони критично важливі, тому що здатні перехоплювати балістичні та гіперзвукові ракети. Європа не виробляє такі технології — це виняткова прерогатива США. Крім того, Україна залежить від США у питанні боєприпасів для NASAMS, але частково Європа зможе це компенсувати. Також з важливого – різні типи боєприпасів для систем залпового вогню M142 HIMARS і M270. Йдеться як про ракети великої дальності, що виробляються лише Lockheed Martin і можуть передаватися Україні тільки за схвалення США, так і про GMRLS-боєприпаси з дальністю 85 кілометрів", – йдеться на сайті texty.org.ua.
Наостанок він зауважив, що важливу роль відіграють розвідувальні дані від США, які попереджають українців про запуски ракет. Це виключно військова технологія і їй немає заміни, зазначив Бєлєсков.
Програми військової допомоги США для України
Є три основні програми, пише Суспільне, за якими Україна отримує військову допомогу від Сполучених Штатів:
- Ukraine security assistance initiative (USAI) – програма передбачає закупівлю військової техніки та зброї в оборонних підприємств США. Вона надходить до України впродовж кількох місяців після виготовлення. Адміністрація Байдена встигла законтрактувати нові пакети в останні тижні своїх повноважень. Частина цих контрактів розраховані до 2026-2027 років.
- Presidential Drawdown Authority (PDA) – програма, за якою США надсилають допомогу безпосередньо зі своїх запасів, а не купують в оборонних фірм. По цій програмі майже 4 млрд доларів перейшли від адміністрації Байдена до Трампа. Відтоді, як він переміг на президентських виборах, за цією програмою нових пакетів допомоги США не оголошували.
- Foreign Military Financing (FMF) – у межах цього проєкту США дають Україні гроші, а Київ вже може самостійно купувати американську зброю чи військові послуги (наприклад, програми навчання). FMF виконує Агенція військового співробітництва Міноборони США, її можуть згорнути, подібно до гуманітарних програм USAID.
Розмови про припинення вогню
Серед політиків України та США тривають розмови не тільки про припинення військової допомоги Україні, а й про припинення вогню. Вони розпочались з 11 березня 2025 року. Тоді відбулися перші українсько-американські переговори у Саудівській Аравії у місті Джидда. Саме в той день Вашингтон "негайно скасував" паузу в обміні розвідданими та відновив безпекову допомогу Києву. Тоді Володимир Зеленський заявив, що Україна погоджується на припинення вогню, а надалі – рішення за Росією.
4 квітня держсекретар США Марко Рубіо заявив, що Вашингтон не буде нескінченно вести переговори з Росією і оцінить протягом тижнів, чи готовий Кремль до миру.
Того ж таки 4 квітня російські війська атакували центр житлового мікрорайону у Кривому Розі касетним "Іскандером". Загинули 19 людей, серед них дев’ятеро – діти. Понад 70 містян дістали поранення. ООН визнала удар по Кривому Рогу наймасовішим убивством дітей за весь час війни.
11 квітня 2025 року вже місяць, як Україна "погодилася на пропозицію США про 30-денне припинення вогню, а країна-агресор досі зволікає". Представниця Державного департаменту США Теммі Брюс зазначила, що Трамп і "найкращі дипломати" залучені до переговорів, і США "спостерігають", – пише nv.ua.
Протягом кількох тижнів США сподіваються дізнатися, як зазначила Теммі Брюс, чи серйозно налаштована Росія для того, щоб завершити війну в Україні дипломатичним шляхом.
А поки спецпредставник з питань Близького Сходу Віткофф зустрічався 11 квітня 2025 року з очільником Росії Путіним. США називають цю зустріч "ще одним кроком до припинення вогню", проте Росія 13 квітня у Вербну неділю вдарила двома балістичними ракетами типу "Іскандер-М/KN-23" по центру Сум, де понад 30 людей загинули та понад 90 травмованих".