Раніше тут ледь не щодня лунало “Гірко!”, блимали спалахи фотоапаратів, гості тримали в руках оберемки квітів, а наречений — наречену, спускаючись із нею довгими сходами. Наразі ними забороняє пересуватися червоно-біла стрічка. Сходи в аварійному стані. Сіра будівля чернігівського РАЦСу вкрилася чорними і коричневими плямами, фасадна плитка потріскалася, а подекуди й зовсім — відпала.
Свої двері Чернігівський РАЦС відкрив 4 липня 1988 року. Балансоутримувач цієї будівлі – Чернігівська міська рада.
Відповідно до договору від 31.12.2010 № 531, орендує всі 3423,6 метрів квадратних цієї будівлі Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції. З 2020 року вони сплачують до чернігівського бюджету 190 000 грн на рік. За отримані кошти цілком можливо оновити, бодай, занедбаний фасад приміщення. Та у пресслужбі Чернігівської міської ради повідомили, що згідно умов цього договору ремонтувати та утримувати будівлю в належному стані зобов’язаний саме орендар.
Заступниця начальника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Наталя Дуднікова у коментарі журналістам нашої редакції сказала, що тих капіталовкладень, яких потребує ремонт приміщення, відомство не має:
«З питанням щодо ремонту даного приміщення і створення сучасних залів, ми кожного року звертаємося до балансоутримувача. Це їхнє приміщення, тож вони також повинні виділяти кошти, робити капітальний ремонт, а поточний ми і так здійснюємо».
За її словами, крім плати за оренду, Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції оплачує комунальні послуги, ремонтує кабінети, дах та опалювальну систему. Також щороку здійснюються видатки на технічне обслуговування комунікаційних мереж. Таке утримання будівлі подекуди обходиться установі в 7 разів дорожче за орендну плату.
«Лише впродовж 2024 року здійснено оплату таких послуг на загальну суму понад 1,4 млн грн», — розповідає заступниця начальника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Наталя Дуднікова.
Але й цих грошей не вистачає для виконання зовнішніх робіт. Через аварійність, сходинки до палацу урочистих подій перекриті вже другий рік. У Чернігівській міській раді про це знають і навіть планували ремонтувати будівлю, допоки не розпочалася повномасштабна війна. Та нині у пресслужбі офіційно запевняють, що:
«Витрачати кошти бюджету Чернігівської міської територіальної громади на ремонт цього приміщення заборонено чинним бюджетним законодавством. Наразі, враховуючи обмежені фінансові можливості громади, першочергові потреби міста, допомогу Збройним Силам України та відбудову зруйнованої інфраструктури, питання ремонту цієї будівлі не перебуває у пріоритеті та не розглядається».
Вочевидь, очікувати, що стан міського РАЦСу приведуть до ладу, не варто. Чи впливає це на рішення молодят реєструвати тут шлюб — ми спитали у пар, яких зустріли в цьому приміщенні.
«Ми прийшли подавати заяву. Спершу хотіли тут і церемонію провести, та коли побачили з нареченою фасад РАЦСу, були шоковані: облуплені стіни, брудний і занедбаний вигляд. Ми планували, що цей день буде особливим, а це все точно не відповідає уявленням про святкову атмосферу. Зареєструємо шлюб тут, а церемонію замовимо виїзну», — обурено розповідає Кирило.
«Для нас головне — це сам момент, коли ми офіційно станемо сім’єю. Це про наше кохання, а не про декорації. Звичайно, було б приємно, якби місце виглядало краще, але для нас важливішими є наші емоції і емоції рідних, які ми запам’ятаємо на все життя», — не засмучується Катерина.
«Ми поки не одружуємося, але минулого року тут була церемонія розпису в моєї сестри. Для себе я одразу зрозуміла, що це не те місце, де я хочу сказати "так". Блакитна і рожева зали повертають в атмосферу 90-х. А цей декор, меблі… Мені навіть соромно буде ділитися фотографіями у соцмережах звідси», — розповідає Карина.
«Так склалося, що ніколи не був тут всередині. Але оце зайшли з нареченою, подивилися і вирішили, що або поїдемо розписуватися до Славутича, звідки вона родом, або підемо в районний РАЦС. І там, і там, приміщення гарні. А звідси вже тікати хочеться», — ділиться враженнями Ігор.
Оновлений районний РАЦС вже майже рік зустрічає молодят по вулиці Шевченка, 50А. Під час авіабомбардувань у березні 2022-го будівля зазнала значних руйнувань. Втім, силами Східного міжрегіонального управління юстиції там зробили ремонт і відтепер реєструють шлюби та надають інші послуги.
Загалом, органами ДРАЦС Чернігівщини впродовж минулого року зареєстровано понад 3730 шлюбів. А це на тисячу менше, ніж 2023-го.
ФОТО: Валентин Бобир