У чернігівських садочках наразі є великий попит на вихователів. Станом на 3 січня 15 закладів дошкільної освіти у пошуку фахівців. Чому у місті так багато відкритих вакансій вихователя, та чи важко знайти хорошого спеціаліста, дізнавалися журналісти Чернігівської Медіа Групи.
У Чернігові наразі функціонує 42 заклади дошкільної освіти. Усі актуальні вакансії дитячих садочків розміщені на сайті управління освіти Чернігівської міської ради. У січні, як і в попередні місяці, найактуальнішою досі залишається робота вихователя – дійсні 37 вакансій. Варто зазначити, що на початку грудня 2024 року налічувалося 34 вакансії. Окрім цього, дитячі садки шукають асистентів вихователя (14 вакансій), помічників вихователя (3 вакансії), музичних керівників, кухарів, кастелянок, підсобних працівників тощо.
Любов до дітей – це найголовніше
Кандидат на посаду вихователя повинен мати вищу освіту за спеціальністю «Дошкільна освіта», або професійну кваліфікацію педагогічного працівника. Також до уваги беруть моральні якості, та фізичний і психічний стан. Проте, як розповідають директори чернігівських дитячих садочків, в першу чергу вони звертають увагу на ставлення до дітей, а вже потім на професійні якості.
Обов'язково має бути любов до дітей, – зауважує завідувачка ДНЗ №57. – Людина може бути професійна, але якщо вона не любить дітей, то професійність вже, мабуть, не має значення. Окрім любові до дітей і професійності має бути й бажання працювати в цій сфері, виховувати дітей, давати їм усі якості, які притаманні особистості.
З такою думкою погоджується й завідувачка дитячого садочку №24. Також вона зауважила, що дуже важливо допомогти молодим спеціалістам адаптуватися до умов дошкільного навчального закладу.
Я більше звертаю увагу на те, щоб людина була порядна, і любила дітей – це найголовніше. Якщо людина приходить, щоб просто якісь кошти отримати, то роботи взагалі не буде. Якщо прийшла молода людина, і вона любить дітей, то дуже важливо допомогти їй адаптуватися до умов дошкільного закладу, аби вона змогла будувати свою подальшу кар'єру, – говорить завідувачка №24.
«Вихователі, які залишилися – це приклад стійкості»
Мережа дошкільних навчальних закладів Чернігова нараховує 400 груп, з яких 126 – інклюзивні. В кожній групі зазвичай працює 2 вихователі. Управління освіти ЧМР зазначає, що в разі створення інклюзивної групи, до штатного розпису закладу освіти вводиться посада «асистент вихователя».
На запитання «Чи важко зараз знайти хорошого вихователя?» завідувачки дитсадків відповідають, що так. З початком повномасштабного вторгнення відповідальність працівників закладів дошкільної освіти значно збільшилася. До того ж частина фахівців досі залишається за кордоном. Завідувачка ДНЗ №24 розповідає:
До вторгнення в нас взагалі не було вакансій, всі були на місці. Але багато хороших фахівців виїхало за кордон, тому в Чернігові є проблема з пошуком вихователів. Звичайно, молодим вихователям дуже важко, тому що робота відповідальна. Не кожна молода людина витримує, а буває що й досвідченим людям важко.
До посадових обов’язків вихователя входить: організація, забезпечення та реалізація освітнього процесу, участь у створенні, підтримці та розвитку здорового, безпечного та розвивального середовища, професійний розвиток та самовдосконалення, партнерська взаємодія з учасниками освітнього процесу. Проте повномасштабне вторгнення значно додало роботи вихователям.
Коли маленькі діти сплять, і починається тривога, то їх треба одразу ж підняти, спустити в укриття, одягнути, – зазначає завідувачка ДНЗ №24. – Тому важко і фізично, і морально. А тривоги ж можуть бути й по шість годин, і треба діток заспокоїти, бо не кожна дитина піднявшись хоче кудись іти. Але вихователі, які залишилися – це приклад стійкості.
Мала зарплата та велика відповідальність
За інформацією управління освіти, середня заробітна плата вихователів у місті за листопад 2024 року варіюється від 7477 гривень (молодий вихователь без категорії та стажу) до 16817 гривень (вихователь вищої категорії); асистентів вихователя - від 8955 гривень (молодий спеціаліст) до 12666 гривень (спеціаліст зі стажем), без вирахування податків. Завідувачка ДНЗ №57 говорить, що розмір заробітної плати значно впливає на кількість кандидатів на посаду вихователя.
Не хочуть іти працювати, бо, по-перше, дошкілля – це чомусь не престижно. По-друге, мала зарплата для людини, яка відповідальна за маленьку особистість, за її життя. Людина, приходить на роботу, бере відповідальність за групу дітей, а отримує копійки.
Кандидатів на посаду вихователя у Чернігові не багато. Проте, в управлінні освіти ЧМР зауважили, що в грудні відсоток вакансій вихователів від загальної кількості складав 4,2 %, а асистентів вихователя – 14,2%. Це не критичні показники, оскільки наявна кількість працівників у садочках дозволяє організувати якісний та безпечний освітній процес.