26 грудня у Художньому музеї ім. Г. Галагана презентували унікальний календар на 2025-й рік під назвою “Життя продовжується”. Його героями стали захисники Чернігівщини та їх родини. Фотопроєкт, що послужив основою для створення календаря, було ініційовано Ветеранською спільнотою України “Серцевір”, а втілила його у життя відома чернігівська фотографиня Ірен Бринза.
Родина — головна опора та підтримка кожного українського воїна. Війна кладе на тендітні, але такі сильні, плечі дружин та матерів важкий тягар очікування та постійного хвилювання за свого героя, малеча бачить татусів здебільшого по відеозв'язку і сумує за їхніми міцними обіймами та веселим сміхом. Родина робить неоціненний вклад у реабілітацію воїна після тяжких поранень, любов'ю та турботою допомагає повернутися до життя та знайти в ньому нові сенси, або ж переживає пекельні місяці й роки невідомості та страху, почувши страшне, як вирок “Зник безвісти” або “Знаходиться у російському полоні”. І вірно, віддано, нескінченно чекає.
Календар “Життя триває” за задумом авторів проєкту має нагадати про те, яку важливу роль відіграє родина у житті кожного захисника та захисниці, а також привернути суспільну увагу до ветеранів, яких з часом стає все більше.
Ірен Бринза, фотографиня:
“Для мене цей проєкт насамперед про життя, любов та повагу. Насправді позитивних емоцій зараз мало для всіх, і в першу чергу для тих, хто повернувся з війни поранений, став ветераном. Але люди знаходять в собі сили жити далі. Під час роботи я почула дуже багато цінних для мене історій. Білшість з них трагічні, але хлопці мають таку величезну силу духу, що можуть мотивувати навіть звичайних цивільних, як я та інші. Тому цей календар спрямований на мотивацію. Він показує, що не все в нашому в житті погано, якщо ти знайшов в собі сили жити кожен день і кожен день робити щось корисне. Я дуже вдячна усім хлопцям та дівчатам, хто взяв участь у проєкті, тому що насправді не кожен так зможе. Для цього треба переступити через себе та дати приклад, приклад сили волі та мужності”.
Героями проєкту стали 12 воїнів-ветеранів з Чернігова та області разом з родинами. Серед них Артем Ракітін, що допоміг тисячам чернігівських жінок, дітей та літніх людей евакуюватися напочатку повномасштабного вторгнення, Олексій Ануля, котрий стійко витримав пекло полону та розповів світові про злочини росіян, незламний письменник, драматург та блогер Юрій Вєткін, що нині створює театр ветеранів. Показово, що мало не половина героїв проєкту після реабілітації продовжує захищати Україну й через це не змогла бути присутньою на презентації. Обкладинку календаря прикрасила світлина родини воїна Вадима Кушніренка, що два роки тому зник безвісти. Але дружина Євгенія не втрачає надії, що одного дня знову обніме коханого чоловіка.
Вікторія Калмикова, директорка ГО ВСУ “Серцевір”:
“На сторінках цього календаря — герої Чернігова та України. Вони встали на захист нашого з вами життя, пройшли через випробування війною, втрату здоров'я, та мали в собі сили піднятися, відновитися, повернутися до життя. Ця мужність та сила духу показує, що після найважчих випробувань життя не лише триває, а ще й набуває нових сенсів та барв. Кожне фото — це історія відродження, яке стало можливим завдяки любові та підтримці близьких”.
Усі охочі зможуть придбати календарі у соцмережах організації “Серцевір”. Виручені кошти буде спрямовано на розбудову хабу для ветеранів.