Електромобіль у Чернігові стає все популярнішим: “Це не просто машина, це вже ґаджет"

Кількість електромобілів у світі зростає з кожним роком, і Чернігів не є виключенням. Так, за даними регіонального сервісного центру МВС в області, за 10 місяців 2024 року у Чернігові зареєстрували 190 електрокарів. Це більше ніж у будь-якому з попередніх років. Чи дійсно вигідний електромобіль, скільки спеціальних зарядок в місті, та що про електрокари кажуть їхні власники, — розповідаємо далі у матеріалі.

Електромобіль винайшли раніше за двигун внутрішнього згоряння

Всі звикли, що автомобілі з двигунами внутрішнього згоряння є найбільш популярними, а від того й могла ширитись думка, що їх винайшли раніше за електромобілі. Проте це зовсім не так, адже перший прототип електромобіля створив Роберт Андерсон у далекому 1839 році. Більш-менш повноцінний для того часу електрокар на першій міжнародній виставці електрики в Парижі представив Густав Труве. Він був триколісним та розвивав швидкість 12 км/год при дальності ходу 14-26 кілометрів. 

Щодо України, то на нашій території електромобілі почали виробляти у 1930-х роках у вигляді експериментальних зразків. Перший електромобіль зібрали у Києві в 1935 році. Він був чотиримісний, мав алюмінієву трубчату раму і кузов. Проте це був лише експеримент, і це авто не випускали серійно. Їздили ж на електромобілях територією України ще в кінці ХІХ століття, проте вони були ввезені з закордону.

Чи екологічні електрокари

Тоді навряд чи люди серйозно задумувалися про питання екології та переваги того чи іншого виду автомобіля. Наразі ж можна сказати, що перевагою електрокарів є їхні нульові викиди парникових газів, на відміну від бензинових та дизельних авто. Проте не можна стверджувати, що самі електрокари не мають негативного впливу на довкілля, адже електроенергію для їхньої зарядки треба десь виробляти. І часто це не відновлювальні джерела, а теплові станції на вугіллі чи газу, чи атомні електростанції. Тож певний вплив на екологію є і в електрокарів, але якщо ви заряджаєте своє авто від сонячної станції чи вітрогенерації, то він просто мізерний.

Фахівчиня з питань транспорту ГО "Екодія" Ірина Бондаренко, в одному з інтерв'ю розповіла, що електрика, яку використовують електромобілі, найчастіше отримується із невідновлюваних джерел. 

"В Україні понад 50% електрики отримується через атомну енергетику, і це не є безпечним джерелом енергії. Тому, якщо місце, де рухається електрокар, залишається чистим і більш-менш безпечним, то негативні наслідки від їзди на ньому перекладаються на те місце, де виробляється електроенергія".

З мінусів електрокарів — це переробка батарей. Зі зростанням кількості авто, технології утилізації батарей не встигають. Також ускладнюється різними формами конструкцій і хімічним складом літій-іонних акумуляторів. На звалищах накопичуються тисячі відпрацьованих акумуляторних батарей.

Також існує й соціальний вплив електрокарів. Адже вони, майже безшумні, і негативно впливають на безпеку дорожнього руху. 

Скільки електромобілів у Чернігові

З кожним роком електромобілів стає все більше по всьому світу. У Чернігові їхня кількість також щороку зростає. Про це розповіла заступниця начальника регіонального сервісного центру МВС в Київській та Чернігівській областях Людмила Деркач.

Згідно з Єдиним державним реєстром транспортних засобів в сервісному центрі МВС у Чернігові, станом на 20 листопада 2024 року, зареєстровано 437 електромобілів. 

"190 з них були зареєстровані у 2024 році. Це свідчить про значне збільшення попиту на екологічно чисті автомобілі в регіоні. Зокрема, нових автомобілів зареєстрували – 89 штук, з них у 2024 році – 46. Водночас вживаних електрокарів у місті – 348, з них у 2024 році зареєстрували – 144. Ці дані показують, що українці готові застосовувати інноваційні рішення та піклуватись про навколишнє середовище", — говорить пані Деркач.

А ось загальна кількість електромобілів, які зареєстровані на жителів Чернігова, трохи вища, таких випадків – 447.

Де зарядити свій електрокар у Чернігові

Зі слів Людмили Деркач, у Чернігові наразі функціонує 13 зарядних станцій для електрокарів. Шукати їх можна за допомогою мапи Plugshare, де акумулюються дані про розміщення зарядних станцій з усього світу. Також за цим можна слідкувати через окремі додатки мереж зарядних станцій.

Чи достатньо цієї кількості для такого міста як Чернігів та вищезгаданої кількості електрокарів? Ніхто на це питання не відповість краще, ніж власник чи власниця електромобіля.

На думку директорки агенції New Street та власниці Tesla Вікторії Бондар, в Чернігові мало зарядних станцій, і це є головним мінусом при експлуатації електрокара.

"Електромобілів в місті стало більше, і через це виникли певні незручності. Зараз на зарядках черги, люди злі. Все через те, що відключають світло, і власники електрокарів не можуть заражатися вдома. Єдиний вихід — зарядна станція", — говорить Вікторія.

Щодо мінусів електромобілів, за словами цієї панянки, крім місць для заряду вона не може назвати інших недоліків: "Це дуже зручно. Але у нашому місті проблема з зарядками. Їх мало. Знову ж таки, на ЦУМі зарядка швидка працює, але тільки у визначений час". 

Це зарядна станція Українського виробництва UA Charger (Кононенко)

На наявність швидких зарядок у місті, а точніше їх важливість, звернув увагу і засновник компанії TradeMachine та власник Tesla Євгеній Кононенко: "Швидкі зарядки — це те, чого не вистачало. У нас вже є швидка зарядка на ЦУМі. У нас вже є швидка зарядка на "Сільпо" в районі вулиці Музичної. Обіцяли швидкі зарядки й на "Епіцентрі". Можливо мало, але вони є, і це головне".

Також він додає, що загалом залежність від публічних зарядних станцій під час тривалих подорожей теж є одним із недоліків електрокарів.

"Я їздив до Львова і розраховував, що приїду під Житомир на велику заправку WOG і заряджу авто. Приїжджаю туди, а зарядка не працює. Мені треба їхати далі. Тоді як раз відключення світла були, й далі машина також не може зарядитися. І я доїхав майже до Рівного, і тільки там була зарядка, яка працювала".


Чому обрали електрокар

Вікторія Бондар

Вікторія Бондар каже, що вона б ніколи не купила електромобіль, якби не мала бензинової автівки: "Це стовідсотково через ситуацію в країні. Чому мені вигідно мати ще й електрокар? Якщо я їжджу кожного дня по 100-150 кілометрів, то на бензиновій машині витрачаю десь 20 тисяч гривень в місяць на пальне. Якщо це електромобіль, а в мене Tesla, — це 100 доларів".

Також дівчина розповіла, чому їй вигідно мати електрокар.

"Я можу заряджатися вдома, тому що у батьків приватний будинок. Або я заїжджаю в "Сільпо", там зарядка є. Поставила машину, і за 20-30 хвилин вона в мене повністю зарядилася. Раз на три дні я її заряджаю. Заряду вистачає на 350 кілометрів. Ми їздили на Tesla в Черкаси (відстань від Чернігова до Черкас — 300 кілометрів, — Авт.) на одному заряді фактично. Для мене це дуже велика економія в грошах".

Євгеній Кононенко

Євгеній Кононенко розповідає, що користується електрокаром вже близько півтора року: "Але для того, щоб ним було зручно користуватися, треба переналаштувати свій мозок. Тому що електромобіль – це не просто машина, це вже ґаджет. І треба не забувати його заряджати, піклуватися про те, щоб він був заряджений. Якщо на бензинових машинах ти ніколи не думаєш про це: можеш поїхати, а там завжди заправитися по ситуації. З електромобілем так не вийде. Це стає звичкою, тільки но починаєш користуватися".

Євгенію подобається економія на паливі, адже заряджається він в основному у приватних будинках як в Чернігові, так і в Києві: "Для мене основний плюс те, як електрокар поводиться у користуванні. Там немає перемикання передач, це м'яка машина - у неї дуже плавний хід, дуже швидка. І ти відчуваєш машину трохи по-іншому. Вона більш чутливо відгукується на педаль газу".

Яку марку обрати

Зі слів Євгенія Кононенка, наразі марок і моделей електрокарів набагато менше, ніж бензинових чи дизельних автомобілів. І це, на його думку, наразі є одним із мінусів електрокарів. Проте він вважає, що з часом все на ринку має вирівнятися, адже попит на електрокари не спадає, а лише росте.

Його топ електрокарів має такий вигляд: "З основного бюджетного  — Tesla. Це машина, яка зараз коштує достатньо дешево і вона класно працює. Ти отримаєш нереальний набір опцій, динаміку, гарний запас ходу. Наступна — Porsche Taycan. Потім дуже прикольний Mercedes EQS/ EQE. Далі з американських автомобілів є Rivian та Lucid Air. Це також такі сучасні електричні машини, в яких багато інновацій, саме ці виробники їх зробили. Китайців поки що не хочуть сприймати, бо з ними є багато проблем".

Зі слів підприємця, йому особисто найбільше до вподоби Tesla, тому що вона дуже швидка та маневрова. Цій марці віддає перевагу й Вікторія. 

Проте дівчина розповіла, що її друзі та родина мають інші моделі автівок: "У нашого друга — Honda китайська. Так він страждає трохи з експлуатацією: розбіжності по розходу показує. Також у мого тата електрокар. Він новий Nissan купив із салону в Києві. Заряджається вдома по нічному тарифу. Дуже задоволений, тому що він все життя мріяв саме про таку автівку. Каже, що дешево в зарядці обходиться — 600 гривень в місяць. У мого хлопця мами теж маленький електрокар. Він проїжджає близько 150 кілометрів, але вона на ньому їздить на роботу, з роботи, в баню. Все. І вона теж заряджається вдома. Їй вигідно. Задоволена тим, що не знає, що таке заправка".

Чи порадили б власники електрокарів купувати собі електрокар? Вибір за кожним покупцем. Однак, те, що це сучасно, стильно та економно, стверджують обидва.

Вартість електрокарів

За даними сайту з продажу авто "Авто.Ріа", нові електрокари можна купити від 20 000 доларів в США. Це такі марки як: Opel Mokka-e, Honda M-NV, Volkswagen ID.3, Skoda Karoq. Так і преміумклас — Mercedes-Benz Maybach, Porsche Taycan, BMW i7. Ціна таких автівок буде коливатися від 145 000 – 215 000 тисяч доларів США.

Серед вживаних автівок можна знайти від 1 500 до 150 000 тисяч доларів США. Це такі електрокари — Bio Auto evA-5, Nissan Leaf, Porsche Taycan.

Та засновник компанії TradeMachine Євгеній Кононенко додав, що його рекомендація з бюджетного сегмента автівок — Tesla: 

"Це та прямо машина, яка зараз коштує достатньо дешево і вона дуже класно працює. Ти отримаєш нереальний набір опцій, динаміку, дуже гарний запас ходу, і при цьому ця машина буде коштувати, 2022-2023 року випуску, до 25 тисяч доларів. Жодна інша машина з таким набором опцій не коштує цих грошей". 

* * *

Наостанок, цікавимося у наших співрозмовників, що подобається в Чернігові, а що ні, які його переваги і що хотілося б змінити, чернігівці відповідають:

“Я не буду хейтити своє місто. Ми їздили по різних містах, і якщо мені запропонують замінити наше місто на інше, то — ні. Може, я просто така віддана, не знаю. Я не хочу жити ні в Києві, ні у Львові, ні в Карпатах. Ми там пожили й швиденько додому. Мені тільки наш центральний парк не подобається і дороги розбиті в деяких районах міста. Ще б, звісно, міст на в'їзд в мікрорайон "Масани" розширили і було б ідеальне місто (сміється, — Авт.)”, — розповіла Вікторія Бондар.

"Майже місяць тому я б сказав, що не вистачає "Епіцентру" (сміється, — Авт.). Зараз скажу, що потрібні зарядки біля "Голлівуду". Наразі я живу в основному в Києві. Я хочу сказати, що в Чернігові просто спокійне життя. Ти приїжджаєш і морально відпочиваєш. Тут дуже класно виховувати дітей", — додав Євгеній Кононенко. 

Чернігівська Медіа Група