Чернігівці помітили, що після деокупації частини області, в місті змінилася ситуація з громадським транспортом. І не просто змінилася, а покращилась, не дивлячись на руйнування контактної мережі та втрати певної кількості рухомого складу. Класичні «маршрутки» пішли в небуття, замість них почали курсувати автобуси середньої та великої місткості, низькопідлогових тролейбусів абсолютна більшість на маршрутах, а також безготівковий розрахунок як в «рогатиках», так і в автобусах.
Ніби все добре, але є аспект, який би міг ще більше покращити чернігівський громадський транспорт та вивести його на новий рівень, а саме — смуги громадського транспорту. Що це таке, чи обговорювалось питання про їх створення у Чернігові, навіщо вони необхідні, як можуть покращити ситуацію в Чернігові та чи мають свої недоліки? Про це читайте далі у нашому матеріалі.
Що таке окрема «смуга громадського транспорту»
Смуга громадського транспорту — це частина дороги, якою дозволяється проїзд лише автобусам, тролейбусам чи трамваям, а також велосипедистам й транспортним засобам екстрених служб.
Головна мета цієї смуги — прискорити рух громадського транспорту та зробити його певною мірою незалежним від часу доби та заторів. Також наявність смуг громадського транспорту відповідає принципам сталої міської мобільності та дає можливість перевозити більшу кількість людей без збільшення кількості смуг руху на дорогах.
Першу у світі автобусну смугу створили в американському Чикаго у 1939 році. В Європі ж перші автобусні смуги створили у 1963 році в німецькому місті Гамбург. Сталося це після ліквідації трамвайної системи та переобладнання колій під автобусні смуги. В Україні ж наразі найбільше смуг громадського транспорту є в Києві та Львові.
Яка ситуація з громадським транспортом у Чернігові
На думку керівника ГО «Еко місто» та людини, яка просуває ідею сталої міської мобільності, Сергія Безбородька, наразі в Чернігові один з кращих громадських транспортів в Україні. З його слів, до цього призвела низка змін, які вдалося реалізувати протягом останніх кількох років.
«У нас змінився рухомий склад. Завдяки політичному рішенню вдалося змінити вимоги до перевізників. Вони ж перейшли з маленьких маршруток на автобуси середньої чи великої місткості. Також змінився принцип розрахунку з перевізниками, які тепер отримують кошти з бюджету не за пасажира, а за кілометр, який вони проїхали. Тепер їм вигідно бути на маршруті й о 6-й ранку, й о 10-й вечора. Від цього отримали користь всі. Свій вклад зробив й електронний квиток та можливість оплатити проїзд безготівково як в тролейбусі, так і в автобусі. Буває, що валідатори можуть працювати не зовсім коректно, але це точно крок вперед. Завдяки цьому управління транспорту бачить пасажиропотік й може оптимізувати кожен з маршрутів. Це прецедент, адже така модель працює тільки у Чернігові та ще кількох містах України», — говорить Безбородько.
Начальник міського управління транспорту Олександр Рижий теж відзначає високий рівень громадського транспорту в Чернігові наразі. Зокрема він говорить про дотримання графіків руху тролейбусами та маршрутними автобусами.
«На сьогодні у Чернігові є незначні затримки громадського транспорту лише у пікові години, коли люди їдуть на роботу і повертаються. Проблематики інших міст, коли затори просто стоять, в нас немає. Регулярність руху у нас на рівні 96-98%. Це дуже добрий показник. Відповідно, якщо транспорт приїжджатиме все більше із запізненням, то цей відсоток поступово зменшуватиметься».
Проте Сергій Безбородько зазначає, що останні кілька років, починаючи ще з часу поширення коронавірусу, в Чернігові невпинно зростає кількість приватних автомобілів. Він вважає, якщо на це не звертати увагу та не намагатись впроваджувати нові ідеї на дорогах, то все це може створити велику проблему для міста в плані мобільності її жителів.
«Є вже певні пікові години, коли на певних ділянках дороги утворюються так звані «тягучки». Рано чи пізно, якщо нічого не змінювати, ці затори можуть бути, як і в умовному Києві, просто не в таких масштабах, адже розмір міста інший. Те, що ми бачимо зараз, це погана тенденція. Аби це змінити, необхідні рішення міської влади для стимулювання містян більше використовувати громадський транспорт».
Які переваги для чернігівців від смуг громадського транспорту
Кілька років тому під час обговорення ймовірного плану сталої міської мобільності у Чернігові казали, що для справедливого і комфортного пересування жителів по місту мають бути розставлені певні пріоритети, і забігаючи наперед можна сказати, що приватні авто там точно не на перших місцях. (План сталої міської мобільності для Чернігова тоді так і не затвердили за відсутності коштів, — ред.)
«Найбільший пріоритет надається пішоходу. Далі йде громадський транспорт, після нього велосипедисти, і лише потім авто, яке рухається, та авто, яке стоїть. Як бачимо, громадський транспорт є більш пріоритетним, зокрема комфорт пасажирів та його час в дорозі. І тому, зважаючи на наше модерністське міське планування та багато вулиць з двома-трьома смугами руху, можна сказати, що в нас є все для покращення ситуації вже зараз та експерименту зі смугами громадського транспорту».
За словами Сергія Безбородька, перше, що чернігівці зможуть відчути в разі запровадження в місті смуг громадського транспорту, це швидший доїзд на роботу чи по власних справах.
«Очевидно, що містяни швидше будуть діставатися туди, куди їм треба. Адже їхній тролейбус або автобус не буде стояти на тому ж перехресті разом з усім потоком, а буде безперешкодно проїжджати деякі завантажені ділянки. Наприклад, це може бути перехрестя біля ТРЦ Hollywood, проспект Грушевського і проспект Левка Лук'яненка. Це одне з найбільш завантажених перехресть. Але зі сторони проспекту Лук'яненка є чотири смуги для руху, і очевидно, що можна дві з них віддати під громадський транспорт».
Позитивно відгукується про можливість створення смуг громадського транспорту в Чернігові й директор КП «Чернігівське тролейбусне управління» Руслан Ємець. На його думку, це додало б комфорту не лише пасажирам, а й водіям громадського транспорту.
«У будь-якому випадку окрема смуга для громадського транспорту — це величезний плюс. Адже швидкість руху значно збільшується, в той час, як ті ж тролейбуси мають дуже низьку середню швидкість. Також у нас короткі відрізки між зупинками по 400-600 метрів, контактна мережа не дає можливості швидко маневрувати. Та й автобуси, на жаль, не так швидко рухаються містом, як багатьом хотілося б. Тому з цими смугами було б дуже і дуже чудово».
Проте, за його словами, далеко не всі вулиці Чернігова мають технічну можливість для створення таких смуг. Тому дійсно такі нововведення можливо було б запровадити лише на кількох найбільш завантажених ділянках.
Чи є недоліки у смуг громадського транспорту
Щодо можливих недоліків внаслідок запровадження смуг громадського руху в Чернігові Сергій Безбородько сказав наступне:
«Якщо робити це грамотно, з попереднім аналізом та моделюванням, а також робити такі смуги тимчасовими як експеримент, то все буде добре. Умовно тимчасову переорієнтацію руху можна зробити на наших проспектах та через певний час проаналізувати цей досвід. Звісно, люди, як правило, дуже неохоче сприймають будь-які зміни на початку. Але, якщо ми будемо аргументовано показувати переваги й плюси, зокрема наскільки швидшим став рух громадського транспорту, наскільки зменшився час у дорозі, то це все потім приймуть як позитивну реформу і це може стати постійним рішенням».
За словами Олександра Рижого, транспортна проблема криється трохи глибше, і умовні смуги громадського руху не розв’яжуть глобальних питань.
«Транспортна політика у нас формується трошки не в тому напрямку. Ми спочатку будуємо житлові масиви, торгові центри, і лише потім згадуємо, що там будуть люди та починаємо думати, як вони туди будуть добиратися. Всі книжки пишуть про те, що спочатку будуються дороги, правильні під'їзди, роз'їзди, а потім вже ми будуємо житло чи велику комерційну нерухомість. Зміна ось цього підходу вирішила б багато проблем».
Руслан Ємець також вважає, що в Чернігові не вистачає чіткого плану розвитку й розбудови міста, зокрема в питаннях організації транспортної інфраструктури.
«Міська дорожня мережа, це в моєму розумінні єдиний організм, який мусить працювати більш-менш злагоджено. А у нас ми десь робимо завузькі проїзди, маленькі кола, робимо по три смуги на тому колі з шириною у всього три метри. У мене бувають іноді суперечки з будівельниками або замовниками подібних робіт. Вони ж кажуть, що все відповідає державним будівельним нормам, але ці норми загальні, і не враховують особливостей нашого міста. Ось в цьому є ще одна проблема».
Чи планувалося в Чернігові створення смуг громадського транспорту
Перша смуга громадського транспорту могла з’явитися у мікрорайоні Масани на ділянці від великого кола до залізничного переїзду, говорить Рижий. Цю ідею перед повномасштабним вторгненням обговорювали на засіданні комісії з безпеки дорожнього руху.
«Ми тоді це запропонували, комісія підтримала, адже якщо виїжджати з Масанів у час-пік зранку, то всі водії після великого кола перелаштовуються у праву крайню смугу. Тому що під'їжджаючи до залізничного переїзду, всі знають, що треба буде надати перевагу. Там виникають інколи конфліктні ситуації й та розв’язка не дуже зручна водіям громадського транспорту. Тож запропонували рішення зі смугою громадського транспорту, але поки управління ЖКГ не реалізувало це», — каже Рижий.
Також він додав, що можна покращувати систему громадського транспорту в Чернігові, зокрема завдяки смугам громадського транспорту. Для цього необхідно внести зміни у схему організації дорожнього руху, заново її погодити, та змінити розмітку й встановити нові дорожні знаки. Проте він не впевнений, що повномасштабна війна є вдалим моментом для реалізації таких ідей.
«Треба брати до уваги те, що все ж таки в країні йде війна, і треба правильно виставляти пріоритети. На сьогодні за великим рахунком немає в Чернігові проблематики з громадським транспортом. Звісно, можна створити смуги громадського транспорту, але, напевно, не зараз. Якщо ми обираємо вже кращі часи для, тоді так».