Модульне містечко під Черніговом: скандальний імідж, крадіжка дроту на півмільйона і порожнеча

452 тисячі переглядів, понад 2,7 тисяч коментарів та майже 7 тисяч реакцій тільки у «Фейсбуці» зібрало у минулому році польськомовне відео про закинуте модульне містечко для ВПО у Чернігові.  І це навряд чи можна назвати резонансом, який позитивно впливає на імідж України в очах наших союзників.

Тож ми дізнавалися, що за рік змінилося з цим містечком, в якому воно стані наразі та чи планують туди заселяти людей?
 

Про що мова?

Новоселівка-3
Порожнє модульне містечко під Черніговом, світлина порталу «stopcor.org»

Мова про містечко «Новоселівка-3», яке знаходиться в районі лижної бази у Чернігові. Де-факто, це вже не обласний центр, а Киселівська громада Чернігівського району. Це одне з містечок, яке надала Чернігівщині Польща, саме тому на будинках можна побачити напис «Польська допомога».
Про містечко та його стан ми ще у січні цього року питали в обласних чиновників. Тоді вони казали, що «Новоселівка-3» перебуває у резерві. При цьому на той час використання містечка було неможливе через те, що  у вересні 2023-го там вкрали електрокабелі.
 

Півмільйони на відновлення

Крадії завдали містечку суттєвої матеріальної шкоди:

Шелупець
Володимир Шелупець, світлина  «Суспільне Чернігів»

– Містечко «Новоселівка-3» було відновлено після крадіжки кабелів з бюджету Киселівської сільської ради, орієнтовна вартість 520 000 гривень, – каже Киселівській сільський голова Володимир Шелупець.

В Чернігівській районній військовій адміністрації уточнюють, що електропостачання у модульному містечку відновлене. І це дуже важливо, адже опалення у містечку не надто практичне (у поточних умовах україно-російської війни) – електричне. І хоча у тому ж 2023-му році очільник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус писав, що «Новоселівка-3» має автономні джерела живлення та водопостачання, маємо розуміти, що у разі тотальних блекаутів, з опаленням містечка можуть виникнути проблеми.

У Чернігівській РВА нам підказали номер кримінального провадження, яке зареєстроване за фактом крадіжки. Втім, у Судовому реєстрі нам не вдалося знайти інформації щодо цієї справи, як нам розповіли у пресслужбі Нацполіції, по цій справі нині досі триває слідство.
 

Чому пустує?

Містечко складається з 4 модульних споруд, в кожному модулі є 22 кімнати, кухня, їдальня, санвузли, душові та навіть дитяча. Кожна житлова кімната розрахована на чотирьох людей. Всього ж у містечку можуть розташуватися 352 людини (якщо казати чиновницькою мовою, є 352 ліжко-місця).
Містечко досі перебуває у резерві, хоча, як зазначають у РВА, готове для користування. Справа у тому, що наразі є місця в інших модульних містечках – «Новоселівка-1» (воно знаходиться у самій Новоселівці на вулиці Затишній) та «Новоселівка-2» (це містечко також розташоване на лижній базі), розповідають в районній військовій адміністрації:

Крамаренко
Сергій Крамаренко, світлина порталу  «sknews.net»

– У разі виникнення необхідності, Киселівська сільська рада готова до оперативного заселення внутрішньо переміщених осіб в модульне містечко «Новоселівка-3». Однак, враховуючи наявність вільних місць в модульних містечках «Новоселівка-1» та «Новоселівка-2», оскільки частина мешканців отримала особисте житло і звільняє кімнати, в першу чергу розміщення людей здійснюється саме в цих містечках до їх заповнення, – каже в. о. голови Чернігівської РВА Сергій Крамаренко.
 

Так це містечко взагалі потрібне?

Відео для Польщі
Відео з кадрами «Новоселівки-3» викликало резонанс у польському сегменті соцмереж, скріншот «Фейсбуку»

Наскільки вдалося зрозуміти з попередньої комунікації влади з питань «Новоселівки-3», це містечко залишають на випадок «форс-мажорів». Мовляв, невідомо як буде складатися війна, тому можуть екстрено знадобитися кілька сотень ліжко-місць для вимушених переселенців.

І тут треба додати контексту: після зими 2022\2023 (тієї, коли в нас масово відключали електрику, на що, вочевидь, варто чекати і вже взимку 2024/25) мешканці іншого модульного містечка – «Новоселівки-2», мали не надто позитивні враження від зимівлі у такому житлі, вказуючи на проблеми з приготуванням їжі та опаленням. Тож не тільки чиновники, а і ті, хто в них живуть, розглядають це житло виключно як тимчасове і, гадаємо, з більшим задоволенням переселилися б у щось постійне, що має централізоване, газове чи хоча б дров’яне опалення.

До того ж, керівництво Киселівської громади наголошує, що «Новоселівка-3» потребує робіт з утеплення комунікацій, але фінансування на ці роботи наразі знайти не можуть:

– Існують невирішені певні технічні проблеми: потрібно термінове утеплення комунікацій та обшивка модульного містечка «Новоселівка-3». Звернення до благодійних фондів, громадських організацій результату не дало, триває пошук коштів, – визнає  Володимир Шелупець.

При цьому у Чернігівській РВА продовжують розраховувати на «Новоселівку-3», в якості житлового фонду:

– Модульне містечко «Новоселівка-3» у подальшому планується використовуватись за прямим призначенням як місце тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, – говорить Сергій Крамаренко.

Підсумовуючи, з одного боку, те, що у Чернігові та під Черніговом є порожні місця у модульних містечках, говорить про певну стабілізацію ситуації та про те, що ВПО, які готові селитися будь-де, аби мати дах над головою – не так вже і багато. А місця у резерві, якщо ці місця не лише на папері, а справді готові до заселення у разі форс-мажору – це не так вже і погано.

Тож «зрадної зради» немає.

З іншого ж боку, і нам, та і, гадаємо, полякам, які виділяли кошти на це містечко, хотілося б, щоб ресурси використовувалися більш практично. А модульне містечко, що пустує, навряд чи можна таким назвати.

Тож які висновки робити з цієї історії – хай кожен вирішує сам.