Руйнували росіяни, консервують на гроші французів: сьогодення колишнього кінотеатру ім. Щорса у Чернігові

Це було літо 2022-го року. Чернігів та чернігівці лише намагалися (чи робили вигляд, що намагаються) оговтатися від облоги міста російсько-білоруськими окупантами.  Тоді, на руїнах колишнього кінотеатру імені Щорса актори чернігівського драмтеатру провели читання п’єси «Подаруй мені  смак сонця».

Це було дивне дійство, бо що тут декорація, а що – сліди російського ракетного удару – було не завжди зрозуміло.

Але минули понад 2 роки. Як говорять, «багато води утекло».  Деякі актори, що грали тоді на руїнах колишнього кінотеатру, мобілізовані у ЗСУ, від російської ракети постраждав вже і сам драмтеатр. А що з колишнім кінотеатром та його майбутнім? Ми вирішили поцікавитися.
 

300 тисяч на проєкт

«Подаруй мені  смак сонця»
Під час вистави «Подаруй мені смак сонця» у колишньому кінотеатрі ім. Щорса, літо 2022-го року, світлина Вячеслава Тарачева/«Фейсбук» 


Давайте трохи про фактаж: чернігівці можуть пам’ятати, що після Революції Гідності та початку україно-російської війни, тобто з 2014-го року, колишній кінотеатр імені Щорса двічі перейменовували – спочатку на (назва буде довга, готуйтеся) «Кіно-культурний мистецький центр з національно-патріотичного виховання дітей та молоді», потім на «Чернігівський обласний молодіжний центр». Саме остання організація (її засновником є Чернігівська обласна рада) станом на початок повномасштабного вторгнення і розташовувалася у будівлі.

Але також будинок є пам’яткою архітектури місцевого значення. І у реєстрі пам’яток він досі значиться як «Кінотеатр ім. Щорса 1935-1947 рр.».

27 лютого 2022-го року росіяни завдали ракетного удару по центру Чернігова. Тоді приміщення колишнього кінотеатру було зруйноване:

 — Зокрема: повністю зруйновано червону залу, пошкоджено стіни фасаду, зруйновано дах всього приміщення, — зазначає в.о. директорки «Чернігівського обласного молодіжного центру» Анастасія Ращупкіна, яка у вересні цього року замінила на чолі центру її багаторічну очільницю Ірину Сімонову.

У 2023-му році обласний молодіжний центр без проведення торгів (якщо що, це законно – порушень тут немає) підписав договір зі столичною ТОВ «КДК Інжиніринг» (щоб ви запам’ятали цю назву, виділимо її жирним) на розроблення науково-проєктної документації на невідкладні консерваційні роботи частини будівлі колишнього кінотеатру. 300 тисяч гривень на це були виділені з обласного бюджету.

Щодо проєкту пані Ращупкіна зазначає наступне:

Анастасія Ращупкіна
Анастасія Ращупкіна, світлина з соцмереж

— З метою збереження будівлі по об'єкту було підготовлено проект невідкладних консерваційних робіт та експертний звіт (позитивний) щодо розгляду проектної документації на будівництво загальною кошторисною вартістю 8658,092 тис грн., у тому числі будівельні роботи 6430,759 тис. грн, інші витрати 2227,333 тис. грн. Враховуючи бюджет запропонованої підтримки, було визначено види та обсяг невідкладних консерваційних робіт по даному об'єкту.

З цих слів можна зробити висновок, що тільки на консерваційні роботи у кінотеатрі потрібні 8,6 мільйонів гривень.
 

Консервація за гроші Франції

напис на колишньому кінотеатрі
Така табличка наразі висіть над парканом, що встановлений навколо колишнього кінотеатру, світлина Сєргєя Карася

У лютому цього, 2024-го року, з’явилася новина, що Уряд Франції виділив 50 тисяч євро на консервацію колишнього кінотеатру.

Як розповідала напочатку року нашому журналісту тогочасна директорка обласного молодіжного центру Ірина Сімонова, ці гроші планували витратити не на консервацію всього колишнього кінотеатру, а на роботи з консервації даху над вцілілою частиною будівлі, відновлення стін у, знову ж, вцілілій частині кінотеатру та організацію будівельного майданчику.

Анастасія Ращупкіна розповідає, що у лютому був підписаний тристоронній меморандум. Сторонами стали «Чернігівський обласний молодіжний центр», компанія з французького Ліону «EGIS VILLES ET TRANSPORTS», а також та сама ТОВ «КДК Інжиніринг» (згідно даними системи «YouControl» її директором та кінцевим бенефіціаром є Олександр Кучеров), яка і готувала проєкт невідкладної консервації.

Загальна вартість робіт склала 1,95 мільйонів гривень. При цьому закупівлю послуг, за словами представниці обласного молодіжного центру, там не контролювали:

— Комерційною пропозицією передбачено виконання термінових консерваційних робіт: відновлення даху над вцілілою частиною будівлі, відновлення стін у вцілілий частині кінотеатру та організація будівельного майданчику. Закупівлю послуг підрядної організації, авторський та технічний нагляд, організовані безпосередньо представництвом Уряду Франції в Україні самостійно та без участі представників КУ «Чернігівський обласний молодіжний центр» ЧОР. Кошти, які були виділені Урядом Франції в рамках договору про виконання невідкладних консерваційних та протиаварійних робіт, напряму зараховуються на рахунок виконавців ТОВ «КДК ІНЖИНІРИНГ», — зазначає Анастасія Ращупкіна.

Як каже в. о. директорки обласного молодіжного центру, завершення термінових консерваційних та аварійно-відновлювальних робіт залежить від фінансової підтримки французького уряду. Але наскільки реальні перспективи такої підтримки – посадовиця не уточнює.

Що ж до відновлення колишнього кінотеатру – пані Ращупкіна розповідає, що наразі проєкту такого відновлення немає. У майбутньому (близькому чи далекому – не зрозуміло) планують взяти за основу проєкт реставрації кінотеатру, який був зроблений ще у 2021-му році (тобто до прильоту російської ракети).

Колишня директорка обласного молодіжного центру Ірина Сімонова напочатку цього року оцінювала вартість відновлювальних робіт, орієнтовно, у 220 мільйонів гривень.