banner

Топ-7 улюблених місць у Чернігові тих, хто зберігає та популяризує місцеву спадщину

Чернігів – це місто з унікальною історією та архітектурою, яке приваблює туристів своїми пам’ятками. Однак, не лише гості міста полюбляють ним прогулятися. У кожного чернігівця обов’язково є своє улюблене місце, яке захоплює архітектурою, або зберігає теплі спогади. Власним топом таких місць поділилися люди, що працюють у сфері збереження та популяризації місцевої спадщини.

Які куточки Чернігова допоможуть краще зрозуміти його історію, відкрити красу та відчути атмосферу міста – нам розповіли  Олександр Шевчук, начальник управління культури та туризму ЧМР, в. о. директора Чернігівського історичного музею ім. Тарнавського Максим Блакитний, та Юрій Ткач, директор Чернігівського обласного художнього музею ім. Галагана.

Вал

І звісно ж відкриває цей топ улюблених місць Дитинець. Олександру Шевчуку він подобається своїми краєвидами, а особливу насолоду прогулянці додає усвідомлення історії Валу. Начальник управління культури та туризму говорить:

Я вчився в Чернігові, і мені подобалось тепле світло на затишних вулицях міста. А сьогодні я це вже сприймаю більш глибоко, тому що розумію, що Вал, Болдина гора, Єлецький монастир – ці три пагорби мають понад тисячолітню історію, тут жили наші предки. Усвідомлення цього дає мені відчуття гармонії й глибини нашого міста. Ну і взагалі Вал – це початок розбудови Чернігова.

Юрій Ткач говорить, що саме на Валу кожна прогулянка – це занурення в історію, а Максим Блакитний зауважує, що Дитинець – це серце міста.

Ти йдеш, і відчуваєш оцей дух історії, – розповідає в. о. директора історичного музею. – Кожен куточок пронизаний якимись подіями. Це події часів Київської русі, литовсько-польської доби, козаччини, російського окупаційного періоду. Тобто тут творилася історія. Якісь дрібні та важливі доленосні для Чернігова визначні події відбувалися тут, і відбуваються на Валу й досі.

Від Красного до Білого моста

В. о. директора історичного музею подобається це місце своєю вечірньою атмосферою. А особливо приваблює антураж, що нагадує Чернігів кінця XIX ст. та початку XX ст.

Там і ландшафти, і залишки старих садиб. Якраз на березі річки Стрижень збереглися старі корпуси, а на задньому фоні сучасна забудова. Багатоповерхівки зіпсували цей антураж, але якщо пройтися, нікуди не бігти, не поспішати, то відчувається особлива атмосфера. Там можна згадати про минуле, прогулятися та відпочити, – ділиться Максим Блакитний.

Якщо хочете перенестись на століття назад, спробуйте прогулятися вулицею Гетьмана Полуботка, де збереглися старі будівлі. Можливо, Вам також вдасться відчути атмосферу, про яку говорить Максим Блакитний.

Лавка біля Катерининської церкви

Це місце до вподоби багатьом чернігівцям. На лавці біля Катерининської церкви можна відпочити від буденності, спостерігаючи за рухом автівок, що покидають місто, або навпаки – заїжджають у Чернігів. Олександр Шевчук говорить:

Улюблена лавка в мене та, що дивиться на Київ. Зізнаюся чесно, я дуже люблю сидіти біля Катерининської церкви в обідню перерву. Лавок там декілька, я обираю залежно від того, як світить сонце. В зимовий час на цьому місці тепло, сонце зігріває

Ялівщина

Регіональний ландшафтний парк «Ялівщина» часто рятує чернігівців від міського гамору.  Це місце, куди можна втекти від шуму, та насолодитися природою. Саме цим воно так до вподоби директору художнього музею.

Це гарне місце, де можна прогулятися з дитиною, погуляти з сім'єю, позбирати листя, пройтися довгими доріжками. Там доволі спокійно, мало людей, немає машин, і можна довго гуляти, зайти в глибину парку, – ділиться Юрій Ткач.

Садиба Глібова

Маєток Глібова розташований на околиці Чернігова, неподалік Десни за адресою вул. Шевченка, 97. Садиба збудована наприкінці XIX ст. за задумом політичного діяча Григорія Глібова у неоготичному стилі.  Максим Блакитний зазначає, що у Чернігові немає подібних будинків.

Такої архітектури, втіленої у циклі, уже в Чернігові вочевидь немає. Там був садово-парковий ансамбль, але, на жаль, від парку мало що залишилося, але все-таки трішки є. Ну і сама будівля – це таке поєднання готичного стилю й класики. Якщо там хоча б пройтися у сутінки, чи темний період, то вже відчувається своєрідна атмосфера.

Існує легенда, що перебуваючи в Парижі  Глібов зустрів жінку, яка припала йому до душі, та запросив у Чернігів. Однак вона відмовила. Жінка пояснила це відсутністю близьких для неї замкових споруд у місті. Аби та передумала, Глібов побудував цей маєток, що ззовні нагадує лицарський замок.

Площа

Саме на Красній Площі до повномасштабного вторгнення проходили урочисті події та святкування. Наразі, з міркувань безпеки, на цьому місці не проводяться масштабні заходи, однак чернігівці досі полюбляють прогулятися площею. Серед таких і начальник управління культури та туризму.

Красна площа – це вже інша епоха. На ній вирувало життя, формувалась українська ідентичність, реалізовувалися перші культурно-просвітницькі проєкти, тому що адміністративний центр сформувався біля площі. Саме там розташовані адміністративні будівлі, – пояснює Олександр Шевчук.

Проспект Миру

Як тут не запитати й про улюблену вулицю Чернігова? Якщо у Юрія Ткача такої немає, то в Олександра Шевчука та Максима Блакитного – це проспект Миру. Начальнику управління культури та туризму вона подобається тим, що проходить через усе місто, а в. о. директора історичного музею надихає алея, яка йде від ЦУМу до Красної площі.

Просто приємно пройтися, особливо у вечірній час, не поспішати, насолоджуватися цією зоною відпочинку – говорить Максим Блакитний – Коли ще ходив у школу, ми часто гуляли на цій алеї, збиралися з однокласниками, друзями. Коли навчався у Чернігівському державному педагогічному університеті, як він тоді називався, також часто ходив по цій алеї. Зараз теж фактично щодня іду тим шляхом. Тобто це така моя логістична артерія. І пересуватися зручно, і можна відпочити.

Серед різноманіття скверів, парків, вулиць, кав’ярень, чи просто лавок, кожен чернігівець має свій дорогий серцю куточок. А яке улюблене місце в Чернігові у Вас? Пишіть у коментарях.