Голос українських журналістів чути у всьому світі. Попри війну, постійні виклики, ракетні обстріли та загрозу для власного життя медійники продовжують інформувати, розслідувати, фіксувати історію. І наша стійкість є символом свободи слова для всього світу. Нагорода Українській незалежній пресі була вручена 4 травня 2025 року під час церемонії відкриття Всесвітнього конгресу новинних медіа 2025 року (2025 World News Media Congress), який проходить у ці дні у Кракові, Польща. На церемонії була присутня і представниця Чернігівської Медіа Групи Ольга Нікітюк.
Українська делегація на сцені всесвітнього медіа форуму
Престижна міжнародна премія Golden Pen of Freedom 2025 Award («Золоте перо свободи») — це щорічна нагорода за свободу преси, яку з 1961 року присуджують світові медійні асоціації World Association of News Publishers (WAN-IFRA) та World Editors Forum (WEF).
Цьогорічне визнання є символом стійкості та незламності української журналістики в умовах повномасштабної війни. У своєму рішенні WAN-IFRA наголосила, що “визнає величезні жертви, яких зазнали колеги з української преси від початку російського вторгнення у 2022 році. Та вшановує їхню відданість, професіоналізм і прагнення дотримуватися найвищих стандартів — як у воєнний час, так і в мирний”.
Прийняли нагороду від імені медіафахівців з усієї України, Оксана Бровко, генеральна директорка Асоціації видавців регіональної преси України (АНРВУ), та Олексій Погорелов, президент Української асоціації медіабізнесу (УАМБ).
Оксана Бровко, генеральна директорка Асоціації Незалежних Регіональних ВВидавців України (АНРВУ)
Оксана Бровко, як лідерка однієї з ключових медіаасоціацій в Україні, зробила надзвичайно багато для підтримки своїх колег під час війни.
«Ця нагорода — про відповідальність. В країні, де міста стирають з мап, а журналісти змушені мовити з підвалів — слово стає зброєю. Ми не маємо права мовчати, бо кожне мовчання заповнює окупант. Ми не просто документуємо події — ми фіксуємо саму пам’ять. І якщо журналістика зникне — зникне історія, нація і правда», — сказала директорка АНРВУ Оксана Бровко під час вручення нагороди. Більше з промови Оксани Бровко на Всесвітньому медійному конгресі WAN-IFRA читайте ТУТ.
“Дозвольте мені висловити вдячність тим, хто працює в ці надзвичайно складні часи для своєї аудиторії, висвітлюючи і біль, і горе”, – наголосив Олексій Погорелов. “Тим, хто підтримує віру в те, що Україна витримає випробування і буде гідним членом європейської та світової спільноти незалежних країн, хто здатний захистити демократичні цінності. Тим, кому важко як морально, так і фізично, але чий професійний обов’язок вимагає від них триматися і не показувати цього”.
Оголошуючи нагороду, Марта Рамос, редакційна директорка Організації Редакторів Мексики у Мексиці та президентка Всесвітнього форуму редакторів (World Editors Forum), спільноти редакторів провідних новинних медіа світу WAN-IFRA, висловила визнання українським колегам:
“Сьогодні не час для коливань у нашій відданості фактам, меті та цінностям, які визначають наші демократичні прагнення. Це час стати на правильну сторону історії, підтримати правду, справедливість та верховенство права — іншими словами, продовжувати виконувати свою роботу як журналісти, попри все”.
Золоте перо Свободи вручено Незалежній пресі України
Місцеві та регіональні журналісти в Україні невтомно і мужньо висвітлюють конфлікт з моменту його початку 24 лютого 2022 року. Під постійною загрозою нападу, борючись з дезінформацією, пропагандою Росії та фейками, вони також надають громадянам життєво важливе джерело інформації та, все частіше, єдності та згуртованості.
Війна серйозно підірвала джерела доходу: багато редакцій перейшли на виключно цифрові формати. Деякі з них змінили фокус — від новин до практичної інформації про те, як мешканці можуть відновлювати свої, зруйновані війною, громади. Однак більшість місцевих і регіональних видань працюють практично без доходів і залежать від пожертв або допомоги неурядових організацій. Від початку війни вже закрилося понад 300 незалежних медіа — і ця цифра може зрости.
Представниця Чернігівської Медіа Групи Ольга Нікітюк на всесвітньому медфіа форумі у Кракові
* * *
76-й Всесвітній конгрес новинних медіа відбувається в культурно багатому місті Краків, Республіка Польща, з 4 по 6 травня та досліджує поточну трансформацію новинних медіа, центральною темою якого є “Медіа: Нова постановка п'єси” (Mastering Media’s New Playbook).
WAN-IFRA — Всесвітня Асоціація Видавців Новин - глобальна організація світової преси, до складу якої входять 3 000 видавців новин і технологічних компаній, а також 60 національних асоціацій видавців, що представляють 18 000 видань у 120 країнах. Місія асоціації — захищати права журналістів і видавців на незалежну діяльність у всьому світі. WAN-IFRA надає своїм членам експертизу та сервіси для інноваційного розвитку й процвітання в цифрову епоху, виконуючи їхню ключову роль у суспільстві.
Асоціація «Незалежні регіональні видавці України» підтримує понад 150 незалежних регіональних медіа по всій країні. Протягом усіх років повномасштабної війни команда скеровує всі свої зусилля, аби зберегти голоси медіа в різних куточках країни. Як на лінії фронту, де редакції зруйновані вщент, журналісти продовжують працювати будучи в окупації, доставляють друковану газету під постійними артилерійськими обстрілами та «полюванням» ворожих дронів. Так і в Центрі чи на Заході країни, які, здавалося б, територіально віддалені від кордону, однак теж потерпають від ударів ракетами по цивільній та критичній інфраструктурі.
Серед ініціатив Асоціації — страхування медійників, безпекові тренінги, запуск кризових програм фінансової підтримки, навчальні воркшопи, вебінари та обмін досвідом із міжнародними колегами, підтримка медійниць, які фактично продовжують тримати все на своїх плечах, технічне забезпечення тощо.