У 2024 році жителі Чернігова, чиє помешкання зруйновані внаслідок бойових дій, почали активно купувати оселі завдяки житловим сертифікатам за програмою «єВідновлення». Як сертифікати вплинули на вартість нерухомості в Чернігові, та з якими проблемами доводиться стикатися власникам зруйнованого житла, дізнавалися журналісти Чернігівської Медіа Групи.
Сформовано понад 700 сертифікатів
Житловий сертифікат – це електронний документ, який підтверджує гарантії держави профінансувати придбання нової оселі на первинному або вторинному ринках нерухомості в обсязі, що дорівнює сумі, зазначеній у цьому документі.
Станом на 8 січня 2024 року на Чернігівщині було подано 486 заяв від власників зруйнованого житла та сформовано 100 сертифікатів загальною сумою 137,9 мільйона гривень. Рівно за рік, 8 січня 2025 року, Чернігівська ОВА повідомила, що надійшло вже 1188 заяв та сформовано 722 сертифікати на суму понад 1 мільярд гривень. За них у межах області придбали 217 осель загальною вартістю 344 мільйони гривень.
До рієлторів часто звертаються люди, які хочуть придбати житло з допомогою сертифікату програми «єВідновлення». Директор агенції нерухомості «Компаньйон» Роман Савенко зазначає, що за його спостереженнями таких покупців 30-35%. Зазвичай це жителі Чернігова, чиє житло було зруйноване внаслідок бойових дій, однак іноді звертаються й жителі області. Наприклад, клієнтами агенції нерухомості «Панорама» неодноразово були мешканці Семенівської громади, а нещодавно звернулася жінка з Лукашівки, яка планує купити квартиру в Чернігові.
Як відбувається покупка житла за сертифікатом?
Поява житлового сертифіката в «Дії» ще не означає, що людина вже може придбати житло. Необхідно дочекатися нарахування коштів. Іноді очікування може затягнутися до 6 місяців, залежно від наповнення бюджету. Як відбувається процес купівлі житла за сертифікатом, пояснює Роман Савенко:

Коли вже кошти на рахунку у людини, обирається житло, яке подобається, але щоби ціна відповідала сумі сертифіката. Якщо не вистачає, людина додає свої кошти. За три дні прибирається з реєстру у нотаріуса те житло, яке було зруйновано, і виходимо на угоду. Оформляємо договір купівлі-продажу з посиланням на сертифікат.
Варто зауважити, що після нарахування коштів людині дається 30 днів на покупку оселі. Після оформлення договору сума переводиться з рахунку покупця на рахунок продавця.
Іноді власники зруйнованого житла залишають завдаток, аби оселю, яка сподобалася, не продали, поки надійдуть кошти на рахунок. Наприклад, клієнт агенції «Компаньон», котрий раніше проживав у зруйнованому будинку на вул. Чорновола, вже має отримати сертифікат. Він навіть визначився з майбутнім помешканням – це 1-кімнатна квартира в новобудові біля «Епіцентру». Однак, не відомо, коли надійдуть кошти на рахунок.
Людина заздалегідь самостійно ходила, дивилася квартири, які їй сподобались. Вона прийшла, подивилася, поспілкувалася, каже: «Я готовий залишити завдаток за квартиру, але в мене така ситуація. Нема конкретики, коли саме надійдуть гроші». Ми погодили з власником, пішли на зустріч цій людині. Він залишив за квартиру завдаток, ми прописали все в попередньому договорі й чекаємо, коли людині прийдуть гроші на рахунок. Як тільки йому прийде повідомлення в «Дії», ми звертаємося до нотаріуса, він робить процедуру анулювання попереднього права власності, і через день-два буде оформлено договір купівлі-продажу, – ділиться рієлтор агенції «Компаньйон» Артем.
Не всі готові продати житло за сертифікат
Однак не кожен власник житла піде на компроміс з покупцем. Хтось не готовий чекати, доки прийдуть кошти, а хтось хоче отримати готівку. До того ж, гроші надходять на рахунок у гривнях, і це теж не всім підходить. Директор агенції нерухомості «МКТ» Олександр Панасюк зауважує:

Є власники, які не погоджуються. Це стосується, перш за все, тих, хто за кордоном. Бо у них обмежений час, і вони хвилюються, що приїдуть на певний термін, а будуть діяти обмеження з видачі грошей. Раніше давали зняти 300 тисяч в день, а зараз дають 100 тисяч на одну особу в день. А якщо квартира 1,5 мільйони, то треба 15 робочих днів, аби зняти готівку.
Однак більшість власників житла готові продати нерухомість за сертифікатом. Придбати можна будь-яку оселю, незалежно від віку чи стану. Однією з умов надання житлового сертифіката є те, що наступні 5 років оселя не може перейти у власність іншої особи.
Сума сертифіката може сягати й чотири мільйони гривень
Якщо родина втратила декілька помешкань внаслідок бойових дій, є можливість об’єднати сертифікати. Директорка агенції нерухомості «Панорама» Тетяна Нагайчук пояснює:

Якщо в одній родині декілька сертифікатів, їх можна об'єднати. У нас такої практики ще не було, але це можливо. Якщо в однієї родини, наприклад, було три житла, і всі зруйновані, то вони отримують три сертифікати. Їх можна об'єднати та використати для придбання одного житла, але більшого.
При визначенні суми сертифікату спеціальна комісія звертає увагу на тип зруйнованого об'єкта, його площу, кількість кімнат, рік зведення, регіон розташування, вартість м² житла в Україні. Тож розміри відшкодування відрізняються. Найвища сума сертифікату, з яким доводилося працювати агенції нерухомості «Панорама», – 4 мільйони гривень.
У людей був зруйнований великий будинок, його площа була понад 100 квадратних метрів, – говорить Тетяна Нагайчук. – Це чернігівці. Їм вирахували сертифікат сумою понад 4 мільйонів, і вони собі купили гарну трикімнатну квартиру.
Якщо коштів сертифіката не вистачає, покупцям доводиться докладати власні гроші. Директор агенції нерухомості «МКТ» Олександр Панасюк згадує:
Були такі випадки, десь приблизно 15-20% людей додають свої кошти. Була одна сім'я, так вони доплачували близько 12 тисяч (доларів, - ред.), інша родина - близько 2-3 тисяч своїх грошей додавала. Були й такі, що не могли додати власні гроші, в них не вистачало, тому відмовились.
Попит на нерухомість зріс, як і вартість житла
Тетяна Нагайчук наголосила, що завдяки житловим сертифікатам у Чернігові зріс попит на нерухомість. Змінилася й вартість житла. Як зазначив Олександр Панасюк, вона піднялася на 5-7%. Директор агенції нерухомості говорить, що з 2024 року рекордна ціна за квартиру сягнула 290 тисяч доларів. Однак завдяки сертифікатам зріс попит на дешевші оселі.
Квартири вартістю 150-170 тисяч не купують, щоб не ризикувати, бо ще минулого року було не зрозуміло, що трапиться, чи буде ворог рухатися на Чернігівщину. Але маленькі квартири, тобто більш економні, почали продаватися. Попит був менший, а пропозицій - дуже багато. У нас був рекорд у липні – понад 1800 квартир в продажу. Зараз приблизно 1300, – пояснює директор агенції нерухомості «МКТ».
Вартість житла почала зростати з початком нарахування коштів за зруйноване помешкання. В травні 2024 року ціни трішки зменшилися, адже не було фінансування, але згодом знову зросли. Олександр Панасюк говорить:
Якщо раніше 1-кімнатну квартиру площею 30 м² можна було взяти за 17-18 чи 20 тисяч, то зараз така квартира коштує 23-24 тисячі. 2-кімнатні в центрі міста площею до 50 м² – 27-28 тисяч, залежно від того, як вони виглядають. Якщо брати більші квартири, площею 50-60 м², з гарним ремонтом, то вони можуть коштувати й 50 тисяч, і 55.
Якщо на квартири є попит, то з приватними будинками ситуація зовсім інша. Хороші будинки з ремонтом коштують дорого, а брати дешеві люди не хочуть, адже ціна будівельних матеріалів також зросла. Але якщо стан будинку в нормі, і в ньому вже можна жити, іноді люди готові купувати й таку нерухомість.