banner

ФОПи Чернігівщини: скільки сплатили податків і штрафів та які зміни чекають у 2025-му році

«Фінансовий фронт» – не надто модне поняття в українському суспільстві початку 2025-го року. Втім, хочемо ми чи ні, а бізнес – важлива складова нашого життя та української економіки, котра підтримує, зокрема, обороноздатність нашої країни.

Гадаємо, ви пам’ятаєте, що наприкінці 2024-го року керівництво країни підвищило не тільки військовий збір, а і податки для ФОПів (фізичні особи-підприємці). Тому ми вирішили дізнатися скільки фізичних осіб-підприємців на Чернігівщині, чи з’являлися нові ФОПи у 2024-му році та скільки ця категорія бізнесу принесла податків до бюджету нашої країни.
 

Скільки ФОПів в Чернігові і області

ФОП
Зображення порталу «finteco.com.ua», ілюстративне 

Спочатку давайте окреслимо розміри теми: бо ви ж можете сказати, що воно мало кого стосується, а, насправді, стосується багатьох. Як виявилося, не менше 6% населення Чернігова є зареєстрованими ФОПами.

За даними головного управління податкової служби в нашій області, станом на 1 січня 2025-го року на Чернігівщині зареєстровано 42 тисячі 809 ФОПів. З них 18 тисяч 395 – у Чернігові.

При цьому у 2024-му у Чернігівській області відкрили 7264 нових ФОПів (у Чернігові – 2888), а закрили – 5028 (в обласному центрі – 2059).

Тобто в області за минулий рік стало на 2 236 ФОПів більше, а в Чернігові їх кількість збільшилася на 829.

Для порівняння, у 2023-му році баланс відкритих/закритих ФОПів складав + 3141 (7368 відкрито/4227 закрито) в області та + 1141 у місті (2937 відкрито/1796 закрито), а у 2022-му ця різниця склала – 164 (4408 відкрито/4572 закрито) в Чернігівській області та – 343 у Чернігові (1793 відкрито/2136 закрито).


Суми сплачених податків вражають

податки
ФОПи Чернігівщини сплатили вражаючу суму податків, світлина порталу «cdn.fakty.com.ua»

Всі ми розуміємо, що ФОПи – то не крупний і навіть не середній бізнес. Як правило, це люди, які працюють самі на себе, або які відкрили невеличку власну справу та найняли кількох робітників. «Як правило», бо буває, що працівників їх роботодавці змушують реєструватися як ФОПів (про це трохи поговоримо наприкінці матеріалу).

Тим не менш, саме ФОПи у 2024-му році сплатили 649 мільйонів 300 тисяч внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ – єдиний соціальний внесок): це виплати для майбутньої пенсії, а також для отримання лікарняних та виплат – як у разі хвороби, так і у зв’язку з вагітністю та пологами, страховиком у даному випадку є Пенсійний фонд.

Ще 1 мільярд (так, мільярд!) 769 мільйонів 48 тисяч ФОПи сплатили напряму у  зведений бюджет («зведений бюджет»   –  це сукупність всіх бюджетів, що входять до складу бюджетної системи України).

По Чернігову ця сума складає 270 мільйонів за соцстрахування та 766 мільйонів до бюджету.

Отже, сумарно ФОПи  Чернігівщини сплатили 2,42 мільярди податків (з них 1,04 мільярди – внесок ФОПів міста Чернігів).

Не обійшлося і без штрафів. У Головному управлінні Державної податкової служби області у відповідь на наш запит повідомили, що у 2024-му році в Чернігівській області встановлено 1277 випадків порушення Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (тобто так звані РРО – мабуть про них чули), з яких 245 – у Чернігові. Сума нарахованих штрафів за цими порушеннями – 99 мільйонів 126 тисяч 700 гривень (з них більшу частину суми мали сплатити саме чернігівські підприємці – 90 мільйонів 453 тисячі 800 гривень).
 

Скільки ФОПи платитимуть у 2025 році

Військовий збір

збір
Відтепер ФОПи сплачуватимуть військовий збір, світлина порталу «sud.ua»

Які зміни сталися в оподаткуванні ФОПів з січня 2025-го ми попросили пояснити експертку з питань оподаткування малого бізнесу, директорку аутсорсингової компанії «Головбух» Лідію Степанову.

– Військовий збір у ФОПів-єдинників – це абсолютно новий податок, який збільшує податкове навантаження для «спрощенців». Радує те, що кошти від військового податку йдуть нашим захисникам, – говорить Лідія Степанова, пояснюючи, що «ФОПами-єдинниками» називають тих підприємців, що користуються спрощеною системою оподаткування (а нею користуються буквально всі, кому це дозволяє Закон).

Тепер ці ФОПи-єдинники 1, 2 та 4 груп (не вдавайтеся у групи, якщо Ви не підприємці, просто знайте, що їх чотири) щомісяця додатково платять 800 гривень військового збору:

– Податок для них рахується у розмірі 10% від мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня (8000 грн), – уточнює експертка.

ФОПи третьої групи, які платять єдиний податок у розмірі 5% від доходу, тепер сплачують додатково ще й 1% від доходу в якості військового збору.

 А оті підприємці, які не підпадають під спрощену систему оподаткування, сплачували військовий збір і раніше. Для них змінилося одне – якщо до Нового року сума збору була 1,5 %, то тепер – 5%.
 

Єдиний соціальний внесок

ЄСВ (він же – Єдине соціальне страхування) ФОПи платили і раніше. Втім, тут є важливе «але»:

Пані Лідія

– З 01 березня 2022  і до кінця 2024 року діяла пільга, згідно якої ФОПи були звільнений від обов’язкової сплати ЄСВ «за себе». Але при цьому страховий стаж не нараховувався і було відсутнє соціальне страхування. Чимало ФОПів приймало рішення сплачувати ЄСВ за власним бажанням, щоб мати стаж, — каже Лідія Степанова.

Величина податку для ФОПів-єдинників – 22% від мінімальної зарплати (1760 гривень щомісяця, станом на цей час). А якщо ФОП не на спрощеній системі, то йому потрібно платити 22% від свого доходу (але не менше тих самих 1760 гривень). Втім, тут теж є нюанс:

– Якщо доходу немає – можно не платити (але стажу не буде), – уточнює експертка.
 

Єдиний податок

податок
Зображення порталу «finbalance.com.ua»

Єдиний податок не варто плутати з єдиним внеском (ЄСВ). Якщо ЄСВ певний період після початку повномасштабного вторгнення, ФОПи могли не платити, то ось єдиний податок платили завжди.

Він зросте для ФОПів другої групи:

– З січня ані ставки податку, ані принципи сплати не змінюються. Змінюється розмір єдиного податку для 2 групи. Адже він рахується у розмірі 20% від мінімальної заробітної плати на початок року. Мінімалка на 01.01.2024 та на 01.01.2025 (7100 гривень у 2024-му та 8000 у 2025-му,— прим.) – це різні величини, відповідно і суми будуть різні, – пояснює пані Степанова.

А ось розмір єдиного податку, який платять ФОПи першої групи не зміниться, адже він залежить не від мінімальної заробітної плати, а від розміру прожиткового мінімуму станом на початок року, а прожитковий мінімум не змінювався.
 

Тож платити доведеться більше?

Відповідь: так, з січня сума податків для фізичних осіб-підприємців зросла. Як каже експертка, для тих ФОПів, які продовжували сплачувати ЄСВ, сума зросте помірно, для тих, хто користувався можливістю ЄСВ не платити, збільшення буде більш відчутним. Але відчутним не тільки для бізнесу, а і для споживачів:

– Щодо збільшення податкового навантаження, то всі податки входять в собівартість товару чи послуги, відповідно зростає відпускна вартість і за це все платить кінцевий споживач, – підкреслює пані Степанова. – Інше питання, коли поряд з підприємцем (сумлінним платником податку) є інший підприємець, який не сплачує податки і може знизити відпускну ціну. Але це проблема для всього суспільства…

Отже, ми попросили експертку наочно пояснити, наскільки більше почнуть платити ФОПи:

ФОП 1 група

у 2024 році:
єдиний податок – 302,80 грн;
ЄСВ – за власним бажанням;
загальна сума – 302,80 грн.

у 2025 році:
єдиний податок – 302,80 грн;
військовий збір – 800,0;
ЄСВ – 1760,0 грн;
загальна сума – 2862,80 грн.

ФОП 2 група

у 2024 році:
єдиний податок – 1420,00 грн;
ЄСВ – за власним бажанням;
загальна сума – 1420,0 грн.

у 2025 році:
єдиний податок – 1600,00 грн;
військовий збір – 800,0;
ЄСВ – 1760,0 грн;
загальна сума – 4160,00 грн.
 

«Нульовий» ФОП

Світлина порталу «focus.ua», ілюстративна

Гадаємо, ви могли чути, що хтось відкрив ФОП тільки для однієї виплати, чи просто «щоб було» і не сплачує податків. Як говорить експертка, чекати на масове закриття ФОПів у зв’язку зі зміною «правил гри» не варто:

– Якщо ФОП дійсно не провадить підприємницьку діяльність – питання «навіщо тримати ФОП?» – задається питання пані Степанова.  – З практики знаю, що є різні причини, але часто вони пов’язані з не зовсім законними речами. У декого, можливо, ФОП був нульовим, бо не декларувались доходи в повному обсязі, не оформлювались наймані працівники – «наче б то, я і підприємець, але нічого не показую і не сплачую».

Як каже пані Лідія, наразі тенденція навпаки на побудову легального бізнесу, адже перевіряючи органи приходять і до малого бізнесу:

– На сьогодні підприємці приходять не просто реєструватись, а ще й легалізувати бізнес. Будуються офіційні відносини з партнерами, клієнтами, працівниками. Адже податкова аналізує виробничі потужності навіть дрібного бізнесу, контролює наявність приміщень, власних чи орендованих, обладнання, ТМЦ (товарно-матеріальні цінності, — прим.), кількість працівників, необхідних для виконання заявлених об’ємів…
 

«ФОП»-робітник

Світлина порталу «respektpersonal.com.ua», ілюстративна

Могли ви чути і про іншу ситуацію, коли людина працює, і хоча, за фактом, не є бізнесменом, оформлена як ФОП, і саме як підприємець підписує угоду на надання послуг зі своїм фактичним роботодавцям. Як каже Лідія Степанова, після підвищення податків для ФОПів така схема стає менш привабливою:

— Це називається: «підміна трудових відносин». І якщо такий ФОП виконує роботу для свого контрагента-«роботодавця» і при цьому фізично перебуває з ним в одному приміщенні та ще й дотримується правил внутрішнього трудового розпорядку, він, по суті, може бути визнаний найманим працівником. Для роботодавця це ризик. Зазвичай, в таких схемах  податки ФОПу відшкодовує роботодавець. Тобто, роботодавець буде сплачувати більше, і така схема становиться менш привабливою, — прогнозує експертка.


Отже, війна б’є всюди, куди може дотягнутися, зокрема, і в економіку, адже життя країни (а ми не маємо забувати, що Росія Україну та українців хоче знищити) коштує не дешево. Тому підняття податків зрозуміти можна.

Втім, ми, платники тих самих податків, у відповідь можемо сподіватися на те, що держава буде контролювати свої ж інституції. І, наприклад, якісної зброї та снарядів у ЗСУ стане більше, а скандалів навколо їх закупівлі – менше.