Ймовірно, ви могли бачити відео, де нібито українські воїни скаржаться, що їх “кинули” у Великій Новосілці, що на Донеччині. Минулого тижня його опублікував нібито чернігівський телеграм-канал “Балсанка”. Однак, крім цього інформаційного ресурсу, його поширили російські пропагандистські канали. Журналісти Чернігівської Медіа Групи спробували дослідити, наскільки це відео правдиве. І що це за “Балсанка”, яка має понад 44 тисячі підписників і позиціонує себе як чернігівський телеграм-канал? Результати вас зацікавлять.
Розпочнемо з відео. На ньому українські військові, які не представилися, розповідають, що опинилися в оточенні ворога у селищі Велика Новосілка на Донеччині. Поливають брудом ОСУВ (оперативно-стратегічне угрупування військ) “Хортиця” та кажуть, що усі смерті будуть саме на совісті його командування. Ми не будемо ділити це відео на цитати, аби не поширювати наративи, які грають на руку ворогові. За бажання ви можете переглянути його самі.
Такі відео не є чимось унікальним. Час від часу подібні звернення бійців з’являються в інформпросторі, аби привернути увагу командування чи громадськості. Але саме у цьому є кілька “але”. І зараз ми спробуємо з ними розібратися.
Відео з’явилося на “Балсанці” 27 січня 2025 року. Тобто вже наступного дня після того, як речник ОСУВ “Хортиця” Віктор Трегубов офіційно спростував заяви росії про захоплення Великої Новосілки і додав, що українські війська не перебувають в оточенні у цьому селищі.
«Там триває бій, там ще перебувають українські війська та їхні позиції. Вони знищують росіян і техніку ворога. Уточнювати деталі я не можу, адже це поставить під загрозу операцію... Можу сказати лише, що бій там зараз триває».
Адміністратори “Балсанки” не видалили відео і після того, як 110-та ОМБр імені генерал-хорунжого Марка Безручка назвала це відео фейком, створеним за допомогою штучного інтелекту, і спробою росіян посіяти паніку серед українців:
До чого тут саме ця бригада? Її назва лунала на фоні у вищезгаданому відео: мовляв, як нагороди отримувати, — то ОСУВ “Хортиця”, а як гинути, — то 110-та.
«Тут використані явні ознаки ознаки того, що відео згенеровано штучним інтелектом, але які саме — не називатиму, щоб ворог не вдосконалював свої інструменти для маніпуляцій. У нас точно немає підрозділів, які би могли записати таке звернення. Тож, жодного стосунку до цього фейку ми не маємо», — відреагував начальник відділення комунікацій 110 механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка майор Іван Секач на запитання від журналістів нашої редакції.
ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ ЧИ ПОСТАНОВКА
Пояснив природу походження цього відео керівник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко.
Розпочнемо з того, що, за його словами, подібні відео почали активно з’являтися в мережі навесні, під час наступу російських військ на Харківщині. Деякі з них знімали на території Донецької області, де позували люди зі специфічним акцентом, одягнені в форму українських військових. Навколо була тиша, а на так званих військових під час активного наступу — відсутні бронежилети. Ще були відео, де міміка не співпадає з голосом, що накладається поверх завдяки монтажу.
Те, що бійці на відео не представляються, ускладнює роботу фактчекерів, — говорить виконавчий директор StopFake Руслан Дейниченко. За його словами, перш ніж робити висновки, треба звертати увагу на:
- форму одягу, яка часто відрізняється від того забезпечення, яке мають українські військові;
- інтонацію, яка нагадує переказ завченого тексту;
- вимову, акцент;
- хто поширює цей контент і на яких майданчиках.
Це все надважливо пам’ятати щоразу при перегляді відео з фронту. Але УВАГА! Виявляється, Центр протидії дезінформації вже отримав інформацію щодо тих, хто створив це відео. Про це журналістам нашої редакції розповів керівник Андрій Коваленко:
«Конкретно це відео є частиною кампанії, за яку відповідає московська студія “Крылья”. Це законспірована структура МО рф. Фактично, це діджитал-агенція, яка створює діпфейки і знімає постановочні відео з акторами, які грають українських військових. Фінансування отримують через МО. Фізично цей офіс знайти практично неможливо. Адреса в інтернеті є, але насправді вони знаходяться у суміжних будівлях МО рф. Створюють відео і поширюють їх в інтернеті за допомогою ботів».
“БАЛСАНКА” АБО “МИРГОРОД. ГЛАВНОЕ!” — ЩО ЗА ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛ
До чого тут Миргород? Бо саме з назвою “Миргород. Главное!” був створений цей канал на початку січня 2023 року, і там дійсно публікували новини цього міста. Але вже восени, того ж 2023 року, зʼявляються чернігівські новини. В березні 2024 року у канала зʼявляються вже чернігівські контактні дані, а у серпні 2024-го він став “Балсанкою”, яка поширює “Найважливі, актуальні та свіжі новини Чернігова та не тільки. Будь з нами та пізнавай усе раніш за всіх”.
На сервісі Telemetrio видно, що власники “Балсанки” мають мережу каналів нібито різних регіонів Чернігівщини. Ми переглянули всі ці канали. Виявилося, що життя на них завмерло майже рік тому, а на деяких — взагалі не починалось. Останній допис на каналах “Файно у Ніжині” і “Файно у Прилуках” датується 25 березня 2024 року. Канали “Файно у Носівці” і “Файно у Бахмачу” є “пустими” і неактивними. Також неактивним станом на зараз є канал “Файно у Новгород-Сіверському”, але цікавий той факт, що цей телеграм-канал при створенні теж мав прописку в Полтавському регіоні і при народженні називався “Кременчуг. Главное”.
Ці ж канали неодноразово репостили дописи “Балсанки”, зокрема, фото “прильотів”.
Аби дослідити аудиторію телеграм-каналу “Балсанка” ретельніше, ми звернулися за допомогою до найбільшої в Україні OSINT-аґенції Molfar, що здійснює фактчекінг і розвідку завдяки відкритим джерелам. Висновок фахівців наступний:
“Аналіз telegram-каналу “Балсанка” виявив, що аудиторія каналу є неактивною та утвореною штучно. Про це свідчать:
- різкі скачки та падіння кількості аудиторії та метрик, якими вимірюється ефективність телеграм-каналу;
- “накрутка” показників переглядів дописів у перші кілька годин після опублікування. Надалі спостерігається критично мінорна кількість переглядів — в діапазоні 1-2 людини на годину;
- брак “живих” зовнішніх посилань від активних каналів.
Метою створення каналу та “заливу” туди штучної аудиторії можуть бути репутаційні зиски задля:
- приваблення живої аудиторії та рекламування шахрайських схем (скам, гемблінг абощо);
- поширення російських наративів та відвертих фейків.”
Станом на 31.01.2025 року на каналі “Балсанка” було 47 тисяч підписників. Відповідно до аналітики російського сервісу TGStat, тільки за січень 2025 року фіксуємо зниження аудиторії на 20 тисяч підписників. Таке різке падіння може свідчити про ботів чи “нагнану” аудиторію.
Згідно з аналізом фахівців, канал, імовірно, заливає аудиторію. Про це можуть свідчити і ці скріни. На них бачимо різке збільшення підписників без окремих згадок чи посилань на інших каналах. А згодом підписники так само миттєво “відвалюються”.
Якщо оцінювати саме інформаційне наповнення каналу, варто зауважити, що раніше тут публікували цілком реальні чернігівські новини, і, судячи зі змісту, його адміністратори достатньо непогано орієнтувалися у місцевому контексті.
У грудні 2024 року тут розміщували 3-5 постів на день. Однак, 27 грудня діяльність каналу різко завмирає. І вже через місяць, а саме 27 січня, на каналі зʼявляється те фейкове відео з нібито “українськими військовослужбовцями”. Також важливо відмітити, що тут було чимало реклами відвертого скаму (від англ. scam – афера, обман – це вид шахрайства, який передбачає заволодіння віртуальними активами шляхом обману людей) та шахрайства.
Нам видалося дивним і те, що крім “Балсанки”, публікацій цього фейкового відео на інших ресурсах ми не знайшли. А фахівці OSINT-аґенції Molfar знайшли. Дане “звернення” здебільшого поширювали російські пропагандистські ресурси.
Згідно з їхнім дослідженням, дописи “Балсанки” неодноразово постив телеграм-канал “ЩИТ Славянск/Краматорск/Константиновка”. Тепер цей канал, ймовірно, заблоковано. А створили його в один день з “Балсанкою”. Щоправда, тоді він називався “Главное в Жмеринке”.
Сама ж назва “Балсанка” є суто чернігівським діалектизмом, вочевидь, що власники каналу перейменовували його, чітко розуміючи, для якого регіону він працюватиме. З такою ж назвою у Чернігові існує відоме волонтерське об'єднання. Звісно, ми звернулися до його представників, щоб дізнатися, чи мають вони відношення до згаданого вище телеграм-каналу. Коментар співзасновниці чернігівської громадської спілки “Балсанка” Ольги Палькової-Свірчевської чітко дає відповідь — ні.
«Про цей телеграм-канал наша команда дізналася наприкінці 2024 року. Ми не є засновниками, власниками чи людьми, причетними до цього ресурсу. Наша ГО “Балсанка” фактично створена в 2022 році. Юридично — 2023-го. Єдиною її метою є допомога чернігівським воїнам на будь-якому напрямку бойових дій і підрозділам, які захищають Чернігівську область. Також, за необхідності, ми допомагаємо цивільним та органам місцевого самоврядування Чернігівщини. Іншої мети у нас немає».
ПРОДАЖ ЗА ГРОШІ, ДУРІСТЬ ЧИ МЕРЕЖА ДЛЯ ПРОСУВАННЯ РОСІЙСЬКИХ ФЕЙКІВ
За словами Дар'ї Вербицької, керівниці відділу PR & Marketing розвідувальної агенції Molfar, нині телеграм-канали часто спеціально “вирощують”, щоб потім вигідно продати. Є навіть спеціальні майданчики для закупівлі ботів, “накруту” реакцій і коментарів. Наприклад, вартість новинних telegram-каналів складає близько 0,6 цента за підписника.
Найчастіше їх купують для:
● монетизації через продаж реклами;
● поширення російських наративів, дезінформації, панічних настроїв;
● перенаправлення трафіка на інші платформи;
● політичного впливу (окрім прямої пропаганди, канали можуть залучати для формування суспільної думки або організації рухів);
● шахрайства (наприклад, фейкові інвестиційні проєкти).
Зрештою, чому на цьому нібито чернігівському телеграм-каналі опублікували відео з нібито військовими 110 ОМБр? Чи це був недогляд і дурість адмінів каналу, чи розміщення замовного матеріалу за гроші, чи може цей телеканал продали або ж зламали? Дар'я Вербицька, керівниця відділу PR & Marketing розвідувальної агенції Molfar не вірить у таку випадковість:
«Це не помилка чи поспіх адміністратора каналу. Адже “Балсанку” стабільно не ведуть з 27 грудня. Цей єдиний допис січня підкреслює його замовність. Бо ж навряд канал “зламали”. Допис оформили у звичному стилі, публікацій більше не було, а відео-діпфейк так і не видалили. Вочевидь, фейковий контент могли розмістити як за кошти від замовника, так і отримати пряму вказівку про його публікацію від російських “кураторів”».
Отже, з якою метою був створений цей телеграм-канал, нам достеменно невідомо. Ми написали власникам телеграм-каналу “Балсанка” за вказаними на ньому контактами, але відповіді так і не отримали. Та одне знаємо точно: нам усім варто довіряти лише перевіреним джерелам інформації. Перед їжею ми завжди миємо руки. До інформації теж треба підходити гігієнічно — перевіряючи достовірність і авторитетність джерел.
Перш ніж щось поширювати, “просіюйте” через кілька верифікованих джерел той бруд, аби потім він не лишився на вас. Ну і, звісно, читайте новини на авторитетних, перевірених часом медіа, а не на анонімних телеграм-каналах. Адже ніколи не знаєш, навіщо такі канали створили, та хто за ними стоїть: чи-то комерсанти, які не гребують будь-якими грошима, чи-то “спецура” кремля.