banner

Не зимно: метеорологи прогнозують і надалі аномальну теплу погоду у Чернігові від -4 до +11

Минула вже більш ніж половина зими, а справжніх морозів та снігопадів так і не було. Не фіксується й активне підняття рівнів води у Десні, яке спостерігали у цей період останні 2 роки. Чому так змінилася зимова погода, та чого чекати надалі, розповідаємо у цій статті.

Цієї зими грудень та січень у Чернігові відзначилися теплом. За словами чергового синоптика Чернігівського обласного центру з гідрометеорології, мінімальна температура, яку зафіксували у місті протягом зими 2024-2025, -4˚С. Щодо максимальної температури, то 2 січня позначка термометра піднялася до +11 ˚С. Спостерігається й не висока кількість опадів: у грудні випало 37 мм, а за 23 дні січня – 18 мм.
 

Чому зима аномально тепла

З кожним роком чернігівці все більше відчувають наслідки глобального потепління, зокрема зміни клімату. Кандидатка географічних наук, завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС і НАН України Віра Балабух зауважує, що найбільші зміни відбуваються взимку та влітку.

Віра Балабух, Фото: Укрінформ

Одна з причин аномально теплої – це глобальна зміна клімату. Збільшення концентрації парникових газів приводять до загального підвищення температури повітря на планеті. За останні 30 років зима стала на 1,5˚С тепліша, – пояснює фахівчиня.

Внаслідок глобального потепління, до України не доходять арктичні повітряні маси. Натомість до нас йде тепла повітряна маса з Атлантики. На значне підняття стовпчика термометра цієї зими впливає й той факт, що в океані також зросла температура.

За даними Всесвітньої метеорологічної організації, 2024 рік був найтеплішим роком в нас на планеті, і в Україні також, – говорить Віра Балабух. – Однією з причин такої теплої зими є висока температура океанів. Минулого року всі океани прогрілись до глибини 2 км, та накопичили велику кількість тепла, яка була у 140 разів більше, ніж тепло, яке вироблялося енергетичною мережею всієї нашої планети в 2023 році.


Чого очікувати далі від погоди

В найближчі п’ять днів чернігівцям не варто очікувати на істотні опади, прогнозуються лише незначні. Небо буде хмарним, з проясненнями, а температура вдень коливатиметься від -1˚С до +7˚С, а вночі – від -3˚С до 0˚С.

За словами Віри Балабух, очікується, що друга половина зими також буде аномально теплою.

Погода, яку ми зараз спостерігаємо, триматиметься й надалі, лютий очікується аномально теплим. Опади в межах норми, можливо, навіть буде дефіцит. Зараз іде мова про те, що в нас буде переважати антициклонна погода, а за таких умов, опадів випадає не багато.


Ситуація на річках Чернігівщини

Для жителів Чернігівщини, чиї домівки розташовані біля річок, великою радістю є те, що наразі не спостерігається активного зростання рівнів води, як це було в минулі зими. Утворення льодоставу та руйнування льодового покриву призводило до значних коливань рівнів, подекуди за добу вода підіймалася на пів метра. Спостерігалося й поступове підвищення рівня води. Цього року ситуація інша. Начальниця відділу гідрології Чернігівського обласного центру гідрометеорології Польовик Тетяна говорить:

Температура повітря вище нуля, якщо і випадає сніг, то його кількість незначна, він одразу тане й стікає в річки. Ідуть невеличкі підвищення рівнів води, але поступово, по 2-3 см на добу. На річках Сейм, Десна і Дніпро рівні зараз не критичні, тільки Снов наближається до виходу на заплави.

Станом на 23 січня на гідрологічних постах на Десні спостерігалися такі показники:

  • Новгород-Сіверський – 343 см (+2 за добу)
  • Розльоти – 421 см (+2)
  • Макошине – 358 см (+2)
  • Чернігів – 316 см (+3)
  • Морівськ – 247 см (+4)

Вже не вперше зима в Україні не відзначається великими морозами, однак цього разу грудень та січень видалися особливо теплими. Хоч синоптики й не прогнозують істотних опадів, маленький сніжок не дає забути, що зима триває.