У зимовий період сутінки поглинають Чернігів близько 16-ї вечора. Це час, коли робочий день завершується, і містяни повертаються додому: хтось — автівкою, хтось — громадським транспортом чи таксі, а хтось — пішки. Ймовірно, на шляху кожного чекає пішохідний перехід. Та через блекаути та відсутність якісного освітлення на цих ділянках від початку 2024 року сталися 22 ДТП, де 1 людина загинула. Мова про регульовані та нерегульовані пішохідні переходи на території обслуговування Управління патрульної поліції в Чернігівській області. Здебільшого аварії відбулися у часовий проміжок між 17:00 та 19:00.
На пішохідних переходах має бути забезпечена чітка видимість і для водіїв, і для пішоходів, які збираються йти або вже йдуть «зеброю». А нині єдиним джерелом освітлення на дорогах міста часто є тільки фари автомобілів. Вони можуть засліплювати як водіїв зустрічного транспорту, так і пішоходів. А якщо останні в темному і без світловідбиваючих елементів одязі раптово виходять або вибігають на перехід — ризикують умить опинитися під колесами автомобіля.
Фото: Валентин Бобир
Та якщо освітлення пішохідних переходів залежить від графіків вимкнення електроенергії, то чому не вирішується питання зі встановленням сонячних батарей? Тим паче, це питання життя та здоров'я учасників дорожнього руху. Якщо грошей на альтернативне освітлення аварійних ділянок у місті немає, звідки вони візьмуться на заміну зеленого кольору світлофора смарагдовим? Запитань багато, тож ми звернулися за роз'ясненням до директора КП «Міськсвітло» Сергія Гаруса.
«Всього у Чернігові 112 освітлених пішохідних переходів. Але вони, як і світлофори, залежать від блекаутів. Решта теж потребують освітлення, та на це потрібні кошти. А основний пріоритет бюджету міста — допомога ЗСУ. Якщо будуть кошти — будуть освітлені пішохідні переходи. За наявності фінансування монтаж можна буде зробити впродовж місяця».
Фото: Валентин Бобир
Світлофорів чи пішохідних переходів, які би працювали завдяки сонячним батареям і не були залежними від блекаутів, Чернігів наразі не має. На відміну від Івано-Франківщини, Волині та Вінниччини. До прикладу, 8 пішохідних переходів Калуша вже забезпечені безперебійним освітленням у темний час доби — там встановили сонячні панелі.
Фото: vikna.if.ua
Ще дві, потужністю в 580 Вт і вартістю в 25 тисяч гривень, забезпечують роботу світлофора на одному із ключових перехресть Луцька.
Фото: Луцька міська рада
А у містах і селах Вінниччини енергія сонця, крім пішохідних переходів, освітлює ще й нічні вулиці. Там встановили консольні світильники, які живляться від сонячних батарей. Потужність одного — 100 Вт.
Фото: vinnitsa.info
За підрахунками КП «Міськсвітло», для освітлення пішохідного переходу впродовж 12 годин необхідні:
— акумуляторна батарея на 350 ампер-годин,
— сонячні панелі потужністю 8000 Вт. Задану потужність можуть забезпечити 20 сонячних панелей по 400 Вт.
А враховуючи, що в похмуру погоду ефективність сонячних панелей складає лише 10% від номінальної потужності, для освітлення пішохідного переходу впродовж 19 годин необхідні:
— акумуляторна батарея на 450 ампер-годин,
— сонячні панелі потужністю 36 000 Вт. Задану потужність можуть забезпечити 90 сонячних панелей по 400 Вт.
А от якщо наслідувати досвід Луцька і забезпечити сонячними батареями роботу світлофорів, потрібні:
— акумуляторна батарея на 450 ампер-годин,
— сонячні панелі, потужністю 3600 Вт. Задану потужність можуть забезпечити 9 сонячних панелей по 400 Вт.
Цього вистачить, щоб світлофор працював впродовж 19 годин.
Та на все це кошти у міському бюджеті відсутні, каже директор КП «Міськсвітло» Сергій Гарус. Трохи більше трьох мільйонів гривень вже витратили на 19 засобів безперебійного живлення, які забезпечують сталу роботу світлофорів. Їх встановили на ключові перехрестя та ті, на яких підвищений рівень аварійної небезпеки. І планують встановити ще 20.
«Ці встановимо на світлофори поблизу навчальних закладів, де дорогу переходить велика кількість дітей. Але треба майже три з половиною мільйони гривень, тож чекаємо фінансування», — розповідає директор КП «Міськсвітло» Сергій Гарус.
А ще ж невідомо, скільки коштів витратять на нові світлофори. Адже з 1 травня 2025-го року в Україні почне працювати новий стандарт. Зелений колір світлофора замінять на смарагдовий, стрілки на лінзах будуть шевронні, а ще з’являться спільні велопішохідні світлофори. І якщо з останніми все більш-менш зрозуміло, то заміна зеленого кольору на смарагдовий викликала обурення у суспільстві. Нібито так він стане помітнішим для водіїв.
Фото: Валентин Бобир
Місцева влада пояснює, що у Чернігові смарагдові світлофори з'являться лише тоді, коли настане необхідність замінити старі. За словами заступника директора зі збуту компанії «Атілос» (виробляє освітлювальні прилади) Сергія Богдана, середня вартість одного нинішнього світлофора — 16 тисяч гривень. У скільки можуть обійтися нові, він прогнозувати не береться, бо: «Зміни в ДСТУ 4092:2024, які регламентують державний стандарт світлофорів, внесли. Але жоден орган, який відповідає за сертифікацію, не пояснив ці зміни та межі їх застосування. І через те, що ми можемо зараз прочитати усі деталі цих змін, ми не можемо знати, що робити зі старими світлофорами, і чим вони будуть відрізнятися, крім світлової температури».
Однак, фахівець впевнено спростовує пояснення, які поширювалися в мережі, щодо того, що на світлофорах просто замінять фільтр. Адже джерелом світла у сучасних світлофорах є світлодіод, і фільтри давно не застосовують. Тобто,ймовірно, зелений світлодіод змінять на смарагдовий. Нібито у такий спосіб Україна наблизиться до Європейських норм.
«Але українське ДСТУ щодо світлофорів більш досконале. У Німеччині та Польщі зустрічав такі старі, що аж до лампових. Тобто там джерело світла центральне. Воно світить завдяки лінзам Френеля — це дуже складний і застарілий механізм, де є одна лампочка, лінза її збільшує, і між лінзою та захисним склом стоїть кольоровий фільтр, який вигорає. Коли водій їде проти сонця — не зрозуміло, світиться світлофор чи ні, і яким кольором. А у нас вони всі світлодіодні, і джерелом світла є матриця», — пояснює заступник директора зі збуту компанії «Атілос» Сергій Богдан.
А ще додає, що українські світлофори сучасніші, простіші в конструкції та експлуатації. Тож, «Атілос» експортує їх до Молдови, країн Балтії, налагоджує співпрацю з Німеччиною.
Розрядити напружену атмосферу намагається очільник КП «Міськсвітло» Сергій Гарус. Жартує, що вирішити це питання можна єдиним розпорядженням: визнати всі зелені світлофори в країні смарагдовими:)
Однак, жарти жартами, а проблема неосвітлених пішохідних переходів залишається не вирішеною. Усе через брак коштів. Місцева влада готова займатися питанням відновлювальної енергетики, але лише у тому випадку, якщо його профінансує міжнародна спільнота за рахунок грантів. А поки цього немає — рекомендуємо всім дотримуватися правил дорожнього руху, мати світловідбиваючі елементи на верхньому одязі або аксесуарах, та бути дуже уважними на дорозі. Насамперед, за нашу безпеку відповідає не влада, а ми самі.