Ймовірно, ви буваєте тут щодня. Бо довжина цієї частинки Чернігова сягає аж 7,2 км. Це на 700 метрів більше, ніж довжина вулиці Шевченка – її головної «конкурентки». Можливо, вранці чекаєте на зупинках громадського транспорту на цій вулиці, їдете цим шляхом на роботу, а ввечері вигулюєте собаку. А деяких ділянок на цій вулиці можете навіть уникати з міркувань безпеки. Вона найдовша і одна з найдавніших у місті. Здогадалися, про яку ж вулицю мова? Так, це проспект Миру. Впевнені, що більшість містян і не знають, яких глибин історії торкаються, проходячи тут щоденно. А ми розкажемо і навіть покажемо!
Перша письмова згадка про вулицю, яка нині має назву проспекта Миру, датується XVIII століттям. Однак археологи стверджують, що цей відтинок Чернігова бачив часи ще Київської Русі. Хоча мав тоді іншу назву. Цікаво, як же називалася ця чернігівська вулиця бодай у 1700-ті роки? Невідомо. Але те, що була однією з центральних — факт.
Свою назву нинішній проспект Миру змінював багато разів. Певно, через те є й рекордсменом з кількості перейменувань. Наприклад, частина вулиці від Дитинця до Красної площі іменувалася Любецькою. Принаймні до ХІХ століття. А після була Красною. Згодом назву змінювали не раз. Таблички не встигали чіпляти: Шосейна, Шевченка, Леніна. Аж поки в 2001 році проспект Миру отримав свою сучасну назву.
Чому вулиця така популярна? Бо зустрічає нас уже при в’їзді до міста, біля Валу, — на півдні. Там же перетікає у шлях до Києва. А веде аж на північ — до автозаводу і обʼїзної дороги, звідки пролягає шлях на білоруський Гомель.
А ще проспект Миру розподіляє Чернігів на дві великі частини, раніше - Деснянський і Новозаводський райони міста.
Більшість цієї вулиці виглядає, як бульвар: із красивими, затишними скверами між смугами руху — по дві у кожен бік. Бо ж саме проспект Миру – важлива автомобільна артерія Чернігова. Тут водіїв і пішоходів зустрічають 14 перехресть, обладнаних світлофорами. А ще на цій вулиці розміщено 27 зупинок громадського транспорту.
Під час облоги Чернігова у березні-лютому 2022-го року значно постраждала північна частина проспекту Миру. Від обстрілів російських окупантів пошкоджені багато будівель, розміщених вздовж вулиці.
Та на всю країну відома її південна частина. Тут побачимо одну із «візитівок» міста — Катерининську церкву, архітектурний витвір українського бароко. І саме «Катеринка» зустрічає чернігівців і гостей міста на в'їзді зі сторони столиці. Усі, хто тут бував хоч раз, погодяться: красивішого в’їзду до міста в Україні годі шукати. А ще звідси наші захисники гатили по ворогах «Градами», обороняючи підступи до Чернігова в 2022-му.
ФОТО: Валентин Бобир