Останнього тижня цьогорічного листопада курс долара оновив свій історичний максимум і сягнув позначки у 41,60 гривень за долар. А опісля почалися так звані валютні гойдалки. Вони ледь помітні, але спостерігається тенденція зміцнення гривні. Бо ж сьогодні (09.12.2024) Національний регулятор закріпив курс на рівні 41,44 гривні за американський долар. Тобто за півтора тижні його вартість знизилася на 16 копійок. Станом на ранок 9 грудня 2024 року в чернігівських обмінниках долари продають, стартуючи від 41,70 гривень за один, а найдорожчий курс, який ми побачили, сягнув 42,10. Тоді як купують долари в населення за ціною від 41,20 до 41,50 гривень за один. Фахівці з економічних питань стверджують, що ситуація контрольована. А от якою буде вже у січні, та якої позначки може сягнути долар до кінця 2025 року, — читайте у нашому матеріалі.
Впродовж 2025-го гривня буде девальвувати. У цьому переконані опитані Чернігівською Медіа Групою фінансові аналітики. Попри те, що у державному бюджеті на 2025 рік середньорічний курс закладено на рівні 45 грн за долар, економіст Борис Кушнірук певен, що за нинішніх умов до кінця наступного року американська валюта може значно здорожчати.
«45 — це середньорічний курс. На кінець 2025 року він може бути і 48, і 49 гривень. Курс повністю залежить від Нацбанку і залежатиме ще до кінця війни. Але цей курс не має бути передбачуваним. НБУ мусить оголошувати, що впродовж місяця девальвація відбудеться на таку-то кількість відсотків. Інакше це створює передумови для зловживання на ринку. Якщо ми не знаємо, яким буде курс долара, всі продавці враховуючи, що курс може змінитися, завідомо завищують вартість продукції. Це створює можливості для зловживання і корупції».
Наші журналісти звернулися за роз'ясненням до Національного регулятора, але до 12 грудня у структурі діє режим тиші.
Та економіст і колишній заступник міністра розвитку економіки Павло Кухта стверджує, що у такий спосіб Нацбанк стабілізує курс.
«Курс визначається на міжбанківському ринку. Банки між собою торгують, і НБУ робить певні інтервенції. Інша справа, що НБУ дуже зарегулював цей ринок. Але це саме ринок, а не те, що Нацбанк просто прокидається і вирішує, який сьогодні буде курс».
І додає, що причини валютних коливань абсолютно об’єктивні.
«У нас є проблеми з експортом, з інвестиціями, з притоком іноземного фінансування, яке відбувається нешвидко. Інвестори не заводять в Україну великі суми, бо не знають, як їх потім можна буде вивести. Тож це тимчасова система під час війни, щоб нічого не обвалилося через паніку, і ніхто масово не виводив кошти через те, що у нас війна і купа фінансових обмежень».
ЧИ ПОСПІШАЮТЬ ЧЕРНІГІВЦІ ОБМІНЮВАТИ ГРИВНІ НА ДОЛАРИ
Паніки не спостерігається і біля чернігівських обмінників. Наші журналісти від ранку стежили за пунктами обміну валюти, але черг біля них не помітили. Тож спитали у містян, чи відчувають на собі вплив валютних коливань та чи обмінюють гривні на долари.
«Де їх взяти, ті долари? Тут хоч би гривень вистачило до кінця місяця!» — поспішаючи на роботу поскаржилася пані Олена.
«Обмінюю. Але якщо до повномасштабної війни з однієї зарплати 500 доларів стабільно виходило купити, то нині більше 100 дозволити собі не можу. Сім’ю треба годувати», — розповідає містянин Олександр.
«На мене ніяк не впливають ці валютні коливання. Я не купую стільки доларів, щоб це було відчутно. Копійок 20-30 втрачаю, але це і правда — копійки. Коли минулого року купував машину, - часто міняв і всі гривні, які були. А зараз: є що поміняти — міняю, бо це раціональне поводження з грошима в умовах нестабільності. А нема — то й не думаю про це», — ділиться власними фінансовими лайфхаками пан Віктор.
«Кожного дня стежу за курсом долара та євро. Дуже хочу придбати власне житло, тож для мене це питання нині актуальне. Не хочу втратити свої кошти, хочеться максимально вигідно все зробити, продумано. Поки виходить, бо значних змін впродовж місяця не бачу в курсі», — фотографує табло біля обмінника містянка Ангеліна.
ЯКИМ БУДЕ КУРС ДОЛАРА ДО КІНЦЯ 2024 ГРУДНЯ
В огляді фінансових ринків інвесткомпанії ICU йдеться, що каталізатором ослаблення курсу гривні позаминулого тижня став міжбанківський ринок, який 27 та 29 листопада сформував значний дефіцит валюти. Там теж прогнозують поступову девальвацію. Мовляв, до кінця грудня курс сягне щонайменше 42 грн за долар. Однак курсові показники змінюватимуться з незначною амплітудою і в тижневому розрізі будуть малопомітними.
Такі валютні зміни інвестиційний банкір Сергій Фурса коливаннями не вважає. За його словами, у відсотковому співвідношенні вони ніяк не впливають на економіку країни.
«Нацбанк не дозволить значних коливань. Не варто бігти до обмінників і купувати долар через те, що він зростає на 20-30 копійок».
Про суттєве здешевшання американської валюти не йдеться. А от стабілізація курсу цілком ймовірна, вважає економіст Борис Кушнірук.
«Ми живемо зараз за рахунок зовнішньої допомоги. Торговельний баланс у нас дефіцитний: експорт удвічі менший за імпорт. Лише коли ми матимемо збалансований зовнішньоторговельний дефіцит, який може коливатися за рахунок надходжень від кредитів, заробітчан і т.д. — курс може стабілізуватися».