Гадаємо, не буде перебільшенням сказати, що кожен українець, і, зокрема, мешканець Чернігівщини, є жертвою війни: хтось втратив близьких, хтось був змушений переїхати, хтось лишився без житла, хтось в облогу жив у підвалах та пив річкову воду. І навіть ті, кого оминула ця доля, уночі прокидаються від пролітаючих російських «Шахедів» та думають: «Цього разу я?..»
Для українців є очевидним хто агресор у цій війні та хто винний у значній кількості бід України з 2014-го року та у більшості – з 2022-го. Саме тому важливо притягати Росію до відповідальності.
Як повідомляв сайт Чернігівського районного суду, 28 листопада у Чернігові мало відбутися підготовче засідання за позовом Юлії Сукач до Росії по справі щодо відшкодування моральної та майнової шкоди. Наш журналіст побував у суді і підготував репортаж.
Біль Новоселівки
Село Новоселівка біля Чернігова відомо не тільки тим, що номінально, саме у ньому розташований чернігівський «Епіцентр». Широкої відомості село набуло під час облоги Чернігова російсько-білоруськими окупантами у лютому-квітні 2022-го року, адже, разом з сусідньою Бобровицею, яка вже є частиною міста, стала однією з найбільш постраждалих житлових агломерацій.
Саме у Новоселівці до повномасштабного вторгнення жила пані Сукач зі своєю сім’єю. Але у березні 2022-го артилерійський обстріл та бомбардування знищили її житло та «перетворили» пані Юлію і її родину на внутрішньо-переміщених осіб.
⸺ Будинок зруйнований повністю. Також зруйноване майно, яке знаходилося у будинку, ⸺ розповідає адвокат Юлії Сукач Олександр Сало (сама пані Юлія не була присутня за засіданні)
Тому новоселівчанка звернулася до суду і просила стягнути з Росії, сумарно, 2 мільйони 406 тисяч гривень.
Справа ця не нова: перша судова Ухвала по ній була винесена рівно 2 роки тому – у листопаді 2022-го року. Втім, до підготовчого засідання діло дійшло тільки зараз. Переважно тому, що тривалий час йшла судова експертиза, що мала на меті визначити вартість пошкодженого житла.
За цей час пані Сукач отримала житловий сертифікат у рамках програми «єВідновлення» та вже придбала власне житло. А тому вирішила уточнити позовну заяву та виключити з неї пункт, що стосувався відшкодування вартості житла (за нього постраждала хотіла відсудити в Росії 1,4 мільйони гривень). Суд погодив це прохання. Отже, наразі «у ділі» залишається позов про відшкодування моральної шкоди, котру новоселівчанка оцінила у 1 мільйон гривень, а також 6 тисяч гривень судових витрат та витрат на правову допомогу.
То що, Росія на засідання прийшла?
Як ви знаєте, з початком повномасштабного вторгнення дипломатичні стосунки між Україною та Росією розірвані. Втім, Росію викликали на засідання за допомогою офіційного оголошення на сайті суду.
Фізично ніхто, хто б представляв РФ, на засідання не з’явився: стіл, що мали зайняти відповідачі, був порожнім. Але сказати, що Росія взагалі залишила справу поза своєю увагою – було б не зовсім точним: у ніч з 27 на 28 листопада РФ завдала чергового масованого удару по українській енергетиці. Повітряну тривогу у Чернігові відмінили буквально за кілька хвилин до початку засідання. А репортаж про це засідання нашому журналісту доводиться писати без електрики, адже через обстріл в Україні ввели додаткові відключення. Благо, ноутбук «тягне». Втім, гадаємо, це можна назвати втручанням сторони відповідача у роботу журналістів та висвітлення відкритого судового процесу.
То що, Росія заплатить?
На емоційному рівні на це питання хочеться дати однозначну відповідь: «Так, Росія має заплатити за кожну краплину болі, яку відчували та відчувають українці у зв’язку з війною». Але практична відповідь не така легка.
Бо, по-перше, у справі відбулося лише підготовче засідання. Тож наразі рішення не винесене. По-друге, на жаль, діючого правого механізму відшкодування завданих Росією збитків фізичним особам наразі немає. Але при цьому пані Сукач вже довелося вкласти у цю справу власні кошти, адже судова експертиза була проведена за її рахунок:
⸺ Цю суму (за проведення експертизи, ⸺ прим.) ми маємо стягнути з Російської Федерації (у разі виграшу справи, ⸺ прим.). Там не таки великі кошти, на відміну від зруйнованого майна, ⸺ пояснює Олександр Сало.
При цьому адвокат сподівається, що у майбутньому механізм стягнення коштів з Росії буде розроблений, а, отже, у разі виграшу у суді, його клієнтка матиме можливість отримати відшкодування від РФ:
⸺ На жаль, механізму (стягнення коштів з Росії, ⸺ прим.) нема, ⸺ визнає пан Сало. ⸺ Але я сподіваюся, що у майбутньому такий механізм буде розроблений і буде визначений порядок отримання таких коштів за рішенням саме судів.
За словами адвоката, тільки в його практиці вже є дві виграні аналогічні справи, які стосуються стягнення коштів з Росії за збитки, яких завдала російська армія.
Наступне засідання по справі Юлія Сукач проти Росії має пройти 23 грудня.