«Аналогів поки що немає»: цікаві деталі будівництва нового мосту біля Чернігова

Наприкінці 2022-го березня міст через Десну знищили ворожі авіабомби. Виїхати з оточеного окупантами міста було практично неможливо. Всього за 5 місяців інженерам групи компаній «Автострада» вдалося розробити проєкт нового мосту. Майже два роки будівництва за системою DESIGN&BUILD, яка дозволяє проєктувальникам та будівельникам працювати паралельно, і ще однією візитівкою Чернігова стає 628-метровий у довжину та у 22 заввишки міст-рекордсмен.

У чому його особливість? Що водолази шукали на дні Десни? Скільки людей було залучено та що заважало будівництву — журналісти Чернігівської Медіа Групи спитали у директора з мостового виробництва «Автостради», а також в Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області.
 

ЩО ШУКАЛИ ВОДОЛАЗИ НА ДНІ ДЕСНИ

Цілодобове будівництво з сотнями бурових установок, палебійних машин та плавзасобів тривало в дві зміни. Роботу двох тисяч мостовиків не блокували ані найбільший зимовий паводок на Десні за останні 130 років, ані аномальна спека та нашестя мошкари. Складність полягала в іншому.

«На дні лежав взірваний старий міст. Водолазам доводилося на глибині 11 метрів різати 400-тонні замулені конструкції на уламки та чіпляти до крану, щоб витягнути з води. Вони потрапляли під опори нового мосту. Тому, було проблематично вкопувати ящики, бурити», — розповідає Юрій Шупік, директор з мостового виробництва групи компаній «Автострада».

Дістати такі важкі уламки з дна річки було неможливо. Довелося зробити 24-метровий козловий кран. А нерозірвані снаряди та авіабомбу, яка пробила міст, але не здетонувала, піротехніки підривали просто під водою. 
 

В ЧОМУ УНІКАЛЬНІСТЬ МОСТУ ТА НАВІЩО АЖ ЧОТИРИ СМУГИ ДЛЯ РУХУ

У групі компаній «Автострада» стверджують, що служитиме міст не менше століття. Щоб забезпечити рівень судноплавства, найдовший, 106-метровий, прогін над руслом річки зробили металевим, без опор у воді. Балки були виготовлені з останньої партії металу легендарної маріупольської «Азовсталі». 

 фото №1
 фото №2
 фото №3
 фото №4

Прогони мосту — це тримальна конструкція, яка передає навантаження від елементів мостового полотна, транспортних засобів чи пішоходів опорам. Над берегами їх спорудили завдяки конструкціям пост-напруженого бетону.

«Це для того, щоб зменшити розхід арматури. Бетон добре працює на стиснення, але погано на розтягнення. Він весь тут знаходиться в стисненому стані і це підвищує його довговічність. В Україні є приклади подібних технологій, але на маленьких шляхопроводах», — пояснює Юрій Шупік, директор з мостового виробництва групи компаній «Автострада».

За це у жовтні минулого року міст навіть потрапив до Книги рекордів України як найдовша суцільна монолітна прогонова будова мосту з пост-напруженого бетону. 

Крім того, там встановили систему моніторингу, яка контролює у якому стані перебувають елементи конструкції. А на табло можна побачити температуру асфальту, погодні показники, сповіщення про ДТП чи обмеження руху. На опорах освітлення закріпили скляні панно, де зображені історичні пам’ятки Чернігова. 

 фото №2
 фото №3
 фото №4
 фото №5

«Це один з найбільших мостів в області. Чотири смуги руху з транспортними розвʼязками, смугами для руху пішоходів, велодоріжками та проїздами для маломобільних груп», — каже Роман Сміяненко, керівник Служби відновлення та розвитку інфраструктури в Чернігівській області.

До речі, про смуги. Безліч чернігівців не зрозуміли, навіщо було будувати аж чотири. Мовляв, все життя вистачало і двох. Директор з мостового виробництва групи компаній «Автострада» Юрій Шупік пояснив, що в’їзд до Чернігова — це дорога першої категорії. А згідно будівельних норм і розробленому в 2008 році плану, смуг для руху там має бути чотири. Тож, ймовірно у перспективі передбачається розширення дорожного полотна на підʼїздах до мосту.
 

ЦІНА ПИТАННЯ

З таким запитом журналісти нашої редакції звернулися до Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області. За словами речниці Аліни Коломієць, обійшовся такий рекордсмен у 5,8 мільярдів гривень. А будували його за цільові кошти на відбудову, отримані від міжнародних партнерів.

До того ще 200 мільйонів гривень витратили на відновлення тимчасового мосту. Однак, після того як його розібрали, певна сума коштів повернулася матеріалами, які можна використати повторно. Це металеві труби, в’язі, бар'єрне та перильне огородження, а також бетонні плити.