Національний кешбек – як працює, скільки отримують і на що витрачають чернігівці

Майже 650 тисяч українців сумарно отримали 37 млн гривень за купівлю українських товарів. І це лише за вересень. Усе завдяки проєкту «Національний кешбек». Ініціював його Президент Володимир Зеленський, мета — фінансово підтримати населення та національного виробника. Адже, купуючи зроблені в Україні товари за безготівкову оплату, кожен учасник отримує кешбек на банківську карту. Однак, ці виробники теж мають брати участь в програмі, а покупець може отримати не більше 3 тисяч гривень кешбеку на місяць.

За словами Міністерки економіки України Юлії Свириденко, до програми «Національного кешбеку» долучилося 2,4 млн українців. Тоді як Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив, що в додатку «Дія» віртуальні картки для виплат активували понад півтора мільйони. А це — обов’язкова умова участі в програмі кешбеку. Тим, хто це зробив, вже нарахували 104,6 млн гривень, що майже втричі перевищує суму минулого місяця. 

Очільниця Мінекономіки додала, що кешбек на суму від 1000 до 3000 гривень отримали 97 українців. Максимальні три тисячі отримали лише п’ятеро.

Та вже з 1 грудня тисячу на карту «Нацкешбеку» отримає кожен. Таку разову виплату в межах програми «єПідтримка» анонсував президент Володимир Зеленський. Перший заступник міністра економіки Олексій Соболев наголосив, що використати ці кошти можна буде впродовж усієї зими.
 

ДЛЯ ЧОГО ЦЯ ПРОГРАМА?

«Національний кешбек» придумали, аби підтримати попит на вітчизняні товари, відновити економіку, збільшити обсяги виробництва та розвинути безготівкову форму розрахунку. Тепер, купуючи українське, можна повернути собі на карту 10% від вартості товару.

А ПриватБанк обіцяє ще й 10% зверху від нарахованих коштів. 

«Тобто, накопичуєте, наприклад,  3000 грн на карті «Нацкешбеку» і ПриватБанк додатково вам нараховує ще 300 грн. Це діятиме до кінця року, бо ми розуміємо важливість програми і що потрібно стимулювати людей брати участь», — Едуард Фільчаков, директор Північного макрорегіонального управління АТ КБ «ПРИВАТБАНК».

Майже 400 тисяч їхніх клієнтів, які беруть участь у програмі, вже отримали перші виплати кешбеку на суму понад 20,5 млн грн. 

За словами заступниці начальника філії Чернігівського обласного управління АТ «Ощадбанк» з роздрібного бізнесу Наталії Носенко, Ощадбанк відкрив майже 700 тисяч карток «Нацкешбеку». З них 5 тисяч — на Чернігівщині. 

А ЩЕ МОЖНА ДОЛУЧИТИСЯ?

Звісно. Експериментальний проєкт «Національний кешбек» триватиме до 31 грудня 2025 року в межах, передбаченого бюджетом, фінансування на наступний рік. Цього року на такі виплати закладено 3 млрд гривень.

Долучитися можуть всі українці, віком від 18 років. Для цього потрібно:

  1. В банківському мобільному застосунку на головному екрані обрати послугу «Національний кешбек»;
  2. Надати дозвіл на передачу даних про транзакції при купівлі товарів в магазинах, які долучились до програми;
  3. Оновити мобільний застосунок «Дія» та обрати послугу «Національний кешбек»;
  4. Дотримуючись інструкцій на екрані, обрати карту для нарахувань кешбеку.

За безготівкові покупки поточного місяця кешбек буде зараховано до 20 числа наступного. А от кешбек за грудень виплатять у лютому 2025-го і витратити його треба буде впродовж року. Історія нарахувань за покупки українських товарів доступна в застосунку «Дія».

Витратити кошти, отримані за покупки у вересні-листопаді цього року, можна до 31 січня 2025-го. 
 

І НА ЩО МОЖНА ВИТРАТИТИ ТОЙ КЕШБЕК?

Зняти кешбек готівкою неможливо. А от з карти можна оплатити комунальні, медичні, ветеринарні, транспортні, юридичні, освітні, телефонні, страхові, спортивні або ж ритуальні послуги. Купити квитки до кінотеатру, поїсти, придбати книжки або сходити до салону краси. А ще купити військові облігації чи просто відправити на благодійність.

Нині «Національний кешбек» від держави доступний вже на 295 тисяч українських товарів. Їх продають майже півтори тисячі українських виробників, що беруть участь у цій програмі.

А що робити тим, хто не має смартфону? Чи можна отримати фізичну карту «Національного кешбеку»? Із цим запитанням ми звернулися до Міністерства економіки України. Тож, щойно отримаємо відповідь — обов’язково проінформуємо.
 

А НА ЩО КЕШБЕК ВИТРАЧАЮТЬ ЧЕРНІГІВЦІ?

 «Накопичені 44 гривні без вагань задонатила! Хотіла другові на збір, але мабуть це можна зробити лише в додатку “Дія”. Тож, коштами поповнила “Армію дронів”», — говорить містянка Ольга.

«За вересень отримав 193 грн, але я достатньо пізно зареєструвався в системі. Судячи за даними по кешбеку, які можна побачити в “Дії”, він нараховується, в моєму випадку, за покупки в супермаркетах. За жовтень це буде сума близько 500 грн. Куди планую витратити? Ще до кінця не розібрався, на що саме можна витратити. Скоріше за все, скористуюся кешбеком для часткової оплати комунальних послуг», — розповідає про власний досвід користування «Нацкешбеком» Ярослав.

«Я свої 17 гривень на поповнення мобільного зв’язку витрачу. Провела опитування серед колег у банку — сказали, що зроблять так само», — ділиться планами на те як витратити нарахований кешбек Катерина.

«У мене аж 53 гривні 90 копійок! Хотілося б ними опалення сплатити, але, на жаль, не вистачить. Спрямую на оплату комунальних послуг», — показує картку «Національного кешбеку» Вікторія.

«Сто гривень кешбеку “полетять” до фонду “Повернись живим”», — відповідає Андрій.

«Мені нарахували 80 гривень 40 копійок. Накопичу ще трошки і витрачу на послуги стоматолога. Звісно, з сьогоднішніми цінами — це “крапля в морі”, але хоч якась допомога завжди приємна», — всміхається чернігівка Анастасія.