banner

Перша посада Атрошенка, «Мегацентр», плитка на тротуарах і кілер, котрий стріляє в бізнесменів, – яким був 2005-й рік у Чернігові, Україні та світі

Новітню історію України від відновлення Незалежності у 1991 році можна поділити на три періоди, які умовно назвемо пострадянським (1991-2004), перехідним (2005-2013) і воєнним (від вторгнення російських окупантів до Криму, Луганської та Донецької областей). Початок другого з цих періодів був сповнений величезними сподіваннями, які переважно реалізувати не вдалося. Нині, за 20 років потому, цікаво згадати, що та як відбувалося в Чернігові, області, Україні та світі. Пропонуємо зробити це за допомогою нашого огляду.


Хто у владі?

У 2005-й рік Україна та Чернігів вступали з керівниками, які прийшли у свої кабінети на хвилі Помаранчевої революції. Новим президентом України за підсумками «третього туру» виборів став Віктор Ющенко. Уряд очолила Юлія Тимошенко, а посаду голови Верховної ради зберіг за собою Володимир Литвин.

У Чернігові склалася схожа історія: обрані ще за кілька років до того Олександр Соколов (міський голова Чернігова) та Василь Ковальов (голова обласної ради) залишилися на місцях, а головна боротьба розгорнулася за крісло голови Чернігівської обласної державної адміністрації.


Василь Ковальов, Валентин Мельничук


Початок кар’єри Атрошенко

Після перемоги Помаранчевої революції діючий голова Чернігівської ОДА Валентин Мельничук (представник СДПУо) готується передати посаду, як того вимагає законодавство. Головним кандидатом вважається 36-річний керівник виборчого штабу Ющенка в області – депутат Верховної ради Владислав Атрошенко, який трьома роками раніше переміг на окрузі № 207 (тоді охоплював Деснянський район Чернігова) і в парламенті приєднався до фракції «Наша Україна».

Альтернатива – більш досвідчений Микола Бутко, котрий також працював у команді Ющенка, але вважався представником «старого режиму». Пліткували й про інших кандидатів, проте обійшлося без несподіванок – і 5 лютого Владислав Атрошенко приступив до роботи в ОДА. Забігаючи наперед: на новій посаді він не протримався і року, отримав шлейф із чималої порції критики, кількох скандалів, і був звільнений президентом.

Призначенню на посаду не завадила інформаційна кампанія щодо участі майбутнього голови ОДА у смертельному ДТП у вересні 2004 року. В підсумку справу закрили, але впродовж майже всього року регулярно з’являлися інші скандальні історії, в яких фігурувало прізвище керівника області.


Молодий Владислав Атрошенко. Фото: УНІАН


Серія убивств

У березні 2005-го біля власного дому застрелили підприємця Романа Бучковського, котрий вийшов вигуляти собаку. У травні ранкова пробіжка іншого підприємця Руслана Литовченка закінчилася двома кулями. В обох випадках кілера не знайшли. Між цими двома вбивствами у квітні загинув ще й Валерій Марченко (цей інцидент у ЗМІ пройшов непоміченим).

Бучковський та Марченко, за даними реєстрів, були засновниками ПАТ «Ринковий комплекс «Нива». Одне з підприємств Литовченка теж було серед засновників.

Ці події набули розголосу після того, як у жовтні голова комітету Верховної ради з боротьби з організованою злочинністю Володимир Стретович звинуватив голову Чернігівської ОДА Владислава Атрошенка в рейдерських захопленнях низки підприємств. Мова йшла про «Ниву», кафе «Лакомка», торгові комплекси «Дитячий світ», «Полісся» та інших.


Боротьба за торф

У тому списку фігурував і «Чернігвторф», боротьба за який станом на 2005 рік вийшла на пік. Цікаво, що Атрошенко закидав Стретовичу протилежне: мовляв, той сам зацікавлений взяти під контроль видобуток торфу, а обласна влада не дозволяє цього зробити.

Якщо коротко, то історія така: підприємство, яке до 2002 року працювало без особливих нарікань, почало занепадати. Державний концерн «Укрторф» і обласні чиновники усіма силами боролися за те, аби підпорядкувати собі керівників. У результаті один директор «Чернігівторфу» раптово помирає, на наступного податкова відкриває кримінальну справу, комусь погрожують невідомі, комусь підпалюють будинок, комусь пошкоджують автівку…

А в офісі підприємства «гостюють» на постійній основі «спортсмени, які не входять у жодне кримінальне угруповання та мріють про створення власного охоронного агентства». Так їх представляли представники однієї зі сторін протистояння (до появи коротшого терміну «тітушки» залишається ще 8 років).

Оскільки місцева міліція неспроможна забезпечити порядок, у Верховній раді створюють слідчу комісію з цього приводу. Утім, справа не була вирішена ще довгі роки.


«Чернігвторф»


Конфлікт через «Новий Чернігів»

Ще одним епіцентром скандалів і звинувачень у рейдерстві, але вже з іншими фігурантами, стає бізнес Сергія Кнуренка. На початку року в офісі підприємства «Новий Чернігів» (кафе «Етуаль», дансинг-клуб «Кураж», колишній ресторан «Дружба», боулінг) податківці проводять обшуки. Підприємець заявляє про помсту прихильників «старого режиму», оскільки він підтримував Ющенка. Чутки ж кажуть, що його бізнес також цікавий голові ОДА. Офіційна версія – підозри у несплаті податків та мит при ввезенні обладнання для боулінга.

Пізніше Кнуренко організовує під стінами Кабміну в Києві пікет з вимогою очищення податкової і тривалий час залишається у столиці, пояснюючи це страхом за своє життя у Чернігові. Восени він повертається після того, як Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу за фактами перевищення службових повноважень працівниками чернігівської податкової.


Кафе «Етуаль»


У Новий рік – з новим керівником

Критика з усіх боків на адресу Владислава Атрошенка не припинялася впродовж року. Проросійські сили («вітренківці» та комуністи) влаштовували регулярні акції протесту проти представника «помаранчевої» влади; профспілки підприємців звинувачували у бездіяльності та відстоювані власних бізнес-інтересів; представники районів критикували за збереження «старих облич» у владі та закидали голові ОДА торгівлю посадами.

Атрошенко спершу закликає шукати компроміси, згодом погрожує оприлюднити імена лобістів, які тиснуть на нього з Києва, а зрештою на з'їзді «Нашої України» публічно звинувачує однопартійців у чистках і непрозорих кадрових рішеннях.

В результаті Віктор Ющенко звільнив керівника області з посади, призначивши головою Миколу Лаврика, котрий переїхав у Чернігів із Сумської області.


Микола Лаврик

Наступного року Владислав Атрошенко на виборах до Верховної ради отримав явно непрохідне місце в списку партії поза межами першої сотні і до 2012 року зник з великої політики, зосередившись на розвитку бізнесу.


Соколов, соціалісти і тарифи

Чимало критики протягом року отримав і міський голова Чернігова Олександр Соколов. По-перше, він уособлював «стару владу» і під час Помаранчевої революції був з іншого боку барикад; по-друге, на наступний рік були заплановані місцеві вибори, що автоматично активувало режим протистояння. В ньому провідну роль відіграли соціалісти, чий кандидат у підсумку і переміг навесні 2006-го (Микола Рудьковський).

А головним важелем у 2005-му стало питання тарифів на утримання і обслуговування будинків – квартплати.

Ще у квітні було заплановано підняти тариф більш ніж удвічі – з 23 до 54 копійок за квадратний метр. Соціалісти організовують акції протесту невдоволених містян, міськрада відповідає мітингами двірників – мовляв, якщо не збільшувати тариф, працювати не буде кому. Епопея тягнеться аж до жовтня, коли виконком ухвалює подорожчання, але запроваджує диференційований тариф для різних будинків: від 27 до 76 копійок за квадратний метр. Намагання прокуратури оскаржити це рішення лише відтермінувало процес на три тижні.

Безрезультатною була і спроба «імпічменту». Ще 30 грудня 2004 року Деснянський суд Чернігова зобов’язав міську владу зареєструвати ініціативну групу з проведення референдуму про недовіру міському голові та його відставку. Проте Олександр Соколов підписав відповідне розпорядження лише у вересні. Тоді простіше вже було дочекатися виборів.


Валентин Мельничук, Олександр Соколов


Козирі Соколова

Діючий міський голова впродовж 2005-го року здобував виборчі бали перевіреним способом – реконструкцією центральної частини міста та обіцянками, деякі з яких не реалізовані досі.

Серед того, що зробили за рік – продовження заміни бордюрів (чернігівці досі пригадують тодішньому меру зникнення гранітних і появу значно менш міцних бетонних), викладення тротуарів плиткою, антивандальна система освітлення Катерининської церкви та майданчика біля неї. 

Анонсований новий фонтан на місці «жабок» у сквері біля Красної площі з'явиться аж через три роки, тролейбусна лінія на Масани – через п’ять.

Лише у фантазіях залишилися обіцяні ботанічний сад у Ялівщині, спортивний центр з гольф-клубом на березі Десни, аквапарк, парк екстремальних розваг біля Стрижня та сміттєпереробний завод, який презентували з такими подробицями і конкретними датами, ніби питання вирішене на всі 100 %. Йшлося про спільний проєкт з австрійцями та перші інвестиції до кінця року. Очікувана вартість будівництва – 35 млн євро; терміни будівництва – не довше двох років; 500 робочих місць; навчання робітників у Австрії та будівництво для них житла; купівля 50 нових сміттєвозів; запровадження роздільного збирання сміття…


Валентин Мельничук, Олександр Солоков


«Хіт-ринок», «Мегацентр», «Вена» і «Союзи»

2005-й рік приніс чернігівцям неабияке пожвавлення в галузі торгівлі. Вже у січні поблизу «Ниви» запрацював «Хіт-ринок», що прийшов на заміну стихійному «хитрому».

У травні компанія «Союз» виграла конкурс із купівлі контрольного пакету акцій підприємства «Чернігівпродтовари», що належали міській раді. На місці найбільш відвідуваних гастрономів почали відкривати оновлені супермаркети мережі – «Союзи» та «Квартали». Ціна покупки – 15,7 млн грн., які серед іншого міська влада спрямувала на ремонт доріг та тротуарів, оновлення лікарень і шкіл, ремонт покрівель багатоквартирних будинків тощо.


Відкриття Союзу

А у грудні нарешті відкрилися двері фактично першого чернігівського торгового центру. Після трирічної паузи, реконструкції, кількох анонсів/перенесень і обурень чернігівських підприємців, які давно наперед заплатили за майбутні орендовані метри, на місці колишнього універмагу «Дружба» запрацював «Мегацентр». Зараз тут вже інша вивіска – ЦУМ.

Також у 2005-му розпочав роботу гіпермаркет «Вена».


Мегацентр, 2005 рік. До відкриття


Кінець «трунам на колесах»

У 2005-му відбулася невелика «революція» в галузі громадського транспорту.

По-перше, Чернігівське тролейбусне управління «розбавило» свій парк автобусами ПАЗ і запустило нові маршрути, які дублювали існуючі тролейбусні. Почався експеримент з автобусів на маршруті №38, які частково підмінили тролейбус №1. З плюсів – менше часу на очікування для пасажирів і зростання доходів для ЧТУ. З мінусів – вища вартість проїзду (50 копійок замість 35 у тролейбусах), відсутність пільг для пенсіонерів і неможливість скористатися місячним проїзним в автобусах.

По-друге, перевізникам заборонили використовувати на міських маршрутах «Газелі» з низькою стелею, в яких пасажирам к годину пік доводилося стояти в зігнутому положенні. Перевізники парк не оновили, але «доточили» зайві три десятки сантиметрів, піднявши дах.

В якості компенсації в липні виконком міськради дозволив підняти вартість проїзду в маршрутках до 60-70 копійок, а в жовтні на деяких маршрутах – до 1 гривні.

Наприкінці року зросла і вартість проїзду на маршруті Чернігів–Київ. Замість 13 грн. пасажирам довелося платити 15.


Міські маршрутки низькою стелею, 2005 рік


Вбивство в музеї

Серед білого дня 21 жовтня невідомий чоловік увірвався до будівлі Художнього музею на Валу і поранив охоронця із «саморобного пристрою для відстрілу патронів калібру 9 мм». Після чого втік, залишивши зброю на місці злочину.

Міліція вже за кілька хвилин біля Красного мосту затримала підозрюваного – 59-річного чернігівця. Він зізнався і пояснив: метою нападу було не пограбування музею, а бажання забрати у охоронця справжній пістолет. За кілька годин охоронець помер у лікарні. Він, до речі, вогнепальної зброї при собі не мав.


Всього потроху

У серпні 2005-го на базі колишнього басейна «Авангард» після ремонту відкрився плавально-оздоровчий комплекс «Ашер» з обіцянками Олександра Соколова відновити тут роботу ДЮСШ з плавання, що працювала колись при «Авангарді».

Із серпня в Чернігові починається активний наступ на комп’ютерні клуби, які ігнорують вимоги щодо відвідування закладів дітьми у нічний час. У «чорний список» потрапляє більшість популярних закладів, серед яких клуби «Лідер», «Омега», «Корона», «Бункер», безіменні заклади на нинішніх вулицях Реміснича та Мазепи. Проводяться регулярні рейди, на порушників складають протоколи.


Комп’ютерний клуб. Фото ілюстративне

Восени у Чернігові відкрилися двері центру соціально-психологічної підтримки для мам. У приміщенні на Масанах тимчасовий притулок (до 18 місяців) можуть отримати жінки з немовлятами, які опинилися у складних обставинах (насильство в родині, проблеми з житлом тощо).

Депутати міськради дозволяють «Чернігівводоканалу» оформити кредит на 14 млн доларів від Світового банку для модернізації мереж. Ставка – 5% річних, комісія – 0,5%, строк повернення коштів – 15 років, починаючи з 2011-го. Повертати гроші планують, збільшуючи тарифи для населення вже з 2006 року.

Чернігівська «Десна» у матчі Кубка України вдома грає проти проти «Шахтаря». Сіверяни програли з рахунком 2:5 (дубль на рахунку Олександра Кожемяченка), але вболівальники були задоволені, адже на власні очі побачили бразильських зірок «гірників»: Брандао, Фернандіньйо, Елано, Матузалема.

У серпні в Чернігові масштабну промо-кампанію розгортає новий оператор зв’язку - «Лайф». Вмикаються усі ресурси: класична реклама, роздавання стартових пакетів, концерт, присутність на матчі «Десна» - «Шахтар».

На полігоні «Десна» через помилку під час навчань (екіпаж танка втратив орієнтацію на місцевості й вистрілив у протилежний від мішені бік) загинули два курсанти. Міністр оборони Анатолій Гриценко звільнив начальника 169-го навчального Центру Сухопутних військ ЗС України «Десна» та його заступника.

За офіційними даними, населення Чернігова – 299 тисяч людей. Середній вік – 38 років, але простежується тенденція на зменшення кількості молоді та збільшення кількості людей пенсійного віку.

Середня зарплата в Україні впродовж року зросла з 640 у січні до 1019 грн у грудні. На Чернігівщині зарплати за рік збільшилися з 455 до 742 грн. І це був найнижчий показник серед усіх областей. Курс долара за рік впав з 5,3 до 5,05 грн. за долар. Тобто чернігівські зарплати фактично виросли з 86 до 147 доларів на місяць, середньоукраїнські – зі 121 до 185 доларів.

Мінімальна зарплата протягом року змінилася з 262 до 332 грн, або з 49 до 66 доларів.


Головні події в Україні

Після перемоги Помаранчевої революції Віктор Ющенко складає присягу і стає Президентом України, Юлію Тимошенко затверджують на посаді прем'єр-міністра. Вона стала першою (і досі єдиною) жінкою, яке очолила український уряд. Але протрималася недовго – внаслідок розбіжностей з президентом вже через сім місяців Тимошенко відправили у відставку. Новим головою уряду став Юрій Єхануров.

У березні виявлено тіло екс-міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка. Його знайшли вдома з двома кульовими пораненнями в голову. Офіційна версія – самогубство. Того дня Кравченка викликали на допит до Генпрокуратури у справі про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе.


Юрій Кравченко

Ювілейний (50-й) конкурс «Євробачення» пройшов у Києві. Переможницею стала співачка з Греції. Україну представляв гурт «Ґринджоли» з неофіційним гімном Помаранчевої революції «Разом нас багато». Результатом стало лише 19-те місце з 24 учасників.


Гурт «Ґринджоли»

Запроваджено День пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в останню суботу листопада.

Заради вирішення демографічної проблеми, в Україні радикально збільшують виплати молодим батькам за народження дитини. Замість символічних 360 грн. тепер виплачують 8,5 тисяч. За тодішнім курсом – приблизно 1700 доларів. Щоправда, не відразу, а за схемою: 50 % одноразово, а решту – протягом трьох років.

Реприватизація металургійного підприємства «Криворіжсталь». Роком раніше Рінат Ахметов і Віктор Пінчук купили завод купили дешевше, ніж за 4 млрд грн. Новий прозорий аукціон піднімає ціну у 6,5 разів (це більше 20% річного бюджету України), яку заплатив індійський мільярдер Лакшмі Міттал.

Утім, на цьому анонсована програма, в рамках якої планувалося наново продати 30 великих підприємств, зупиняється через спротив олігархів, які починають кампанію з дискредитації президента й уряду.


Підприємство «Криворіжсталь». Фото: УНІАН


Світ у 2005-му

В лютому в США зареєстровано домен youtube.com, який нині є другим найвідвідуванішим сайтом у світі. У серпні 2005-го на ньому з’явився перший відеоролик.

У серпні найбільш руйнівний в історії США ураган «Катріна» накрив штати Луїзіана та Флорида. Затопило 80 % площі 2-мільйонного міста Нью-Орлеан. Загинуло майже 2000 людей.


Ураган «Катріна». Фото: Голос Америки

У Німеччині першою жінкою на посаді канцлера стала Ангела Меркель. Вона протримається цілих 16 років.


Ангела Меркель

В датській газеті надруковані карикатури на пророка Мухаммеда, що спровокувало конфлікт між мусульманами і західною культурною традицією, який охопив усю Європу.

В Пакистані зафіксовано землетрус магнітудою 7,6 балів. За офіційними даними, загинуло більше 73 тисяч чоловік.

Помер Іоанн Павло ІІ – перший за майже 500 років Папа Римський не італійського походження – поляк Кароль Войтила. Його похорон стає наймасовішою церемонією в історії людства. В літургії взяли участь 300 тисяч вірян, в останню путь понтифіка провело 4 мільйони людей.