banner

Скільки аптек у Чернігові — ми підрахували

А вам теж провізор в аптеці часто замінює консультацію лікаря? Як болить голова, шлунок, свербить шкіра, турбує діарея “Що порадите?” — запитуємо на касі найближчої аптеки. Такий попит створив пропозицію у вигляді понад 18 000 точок продажу ліків по всій Україні: ледь не на кожному кроці в містах, але подекуди повна відсутність у селах. Усе через те, що фактично для цієї галузі в Україні діє вільний ринок. Тобто кількість аптек ніхто не контролює. У законах немає критеріїв щодо мінімальної кількості населення на одну аптеку чи відстані до неї. 

Скільки аптек у Чернігові, на яку кількість людей припадає одна, скільки їх з’явилося та зачинилося впродовж трьох років? І невже у нас їх більше, ніж у середньом в Європі? Давайте розбиратися.

КІЛЬКІСТЬ АПТЕК У ЧЕРНІГОВІ

Одразу зазначимо, що таке ніби нескладне, на перший погляд, завдання — порахувати аптеки в місті, виявилося не таким і простим. Спершу редакція Чернігівської Медіа Групи звернулася до офіційного органу – Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками

«Станом на 20.03.2025 року в місті Чернігів 36 суб’єктів господарювання здійснюють господарську діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами. Працюють 162 аптечні заклади, а саме: 124 аптеки та 38 аптечних пунктів», — відповіли посадовці Держлікслужби.

Тут варто пояснити, що аптечні пункти відрізняються від аптек лише площею, структурою приміщень і асортиментом товарів. 

Перевірити ці дані ми вирішили, відстеживши кількість аптек популярних мереж, завдяки сайтам бронювання та замовлення ліків Tabletki.ua і Doc.ua. Також зателефонували на гарячу лінію кожної аптечної мережі, щоб точно дізнатися, скільки закладів торгівлі ліками працює в Чернігові.

Отже, в результаті невеликого дослідження маємо такий кількісний рейтинг аптек у Чернігові:

  • 25 аптек у Чернігові має мережа “Бажаємо здоров’я”; 
  • 19 аптек має “Подорожник”; також до цієї мережі входять аптеки “Бам” — їх 5 у Чернігові та одна “Ощад аптека”;
  • 18 аптек має “АНЦ”; також до цієї мережі входять аптеки “Копійка” — їх 5 у Чернігові;
  • 10 аптек має “Аптека оптових цін”; також до цієї мережі входять аптеки “Низькі ціни №1” — 1 та “911” — 1;
  • 7 аптек у Чернігові має “Медсервіс”;
  • 1 аптеку мають “Аптека Доброго Дня”; також до цієї мережі входить “1 Соціальна аптека” — їх 4 у Чернігові;
  • 3 аптеки має “Гала аптека”; 
  • 2 аптеки має “Світ здоров’я”;
  • 2 аптеки має “Добрий лікар”;
  • 2 аптеки мають “Ліки України”;
  • 2 аптеки мають “Ліки Чернігівщини”.

Загалом ми нарахували 108 аптек і 38 аптечних пунктів. Ще близько 16-ти аптек не входять до мереж, тож сумарно маємо — 124 аптеки. 

Google Maps на запит “Аптека Чернігів” показав 115 точок аптек, а Tabletki.ua — 128.

Тобто, за нашими орієнтовними підрахунками, кількість аптек у Чернігові не менше, ніж 120, і навряд чи перевищує число 130. Отже, зупинимося у своїх розрахунках на цифрі 124 — саме стільки аптек, станом на березень 2025 року, працює у Чернігові, адже саме про таку кількість заявляє офіційний орган.

ЯК ЗМІНИЛАСЯ КІЛЬКІСТЬ АПТЕК ВПРОДОВЖ ТРЬОХ РОКІВ

За інформацією згаданої вище Дерлікслужби України, з 01.01.2022 по 20.03.2025 в Чернігові з Ліцензійного реєстру виключили 60 аптечних закладів, 14 з них — минулого року. 

Натомість впродовж цього періоду відчинили двері 66 нових аптечних закладів, 18 з них — у 2024-му. Тож за три роки, не дивлячись на війну, в Чернігові з'явилося 6 нових точок продажу ліків.

Всього ж в Україні торік відкрили 997 аптек. 377 з них відкрила мережа "Подорожник".

А ЯК У ЄВРОПІ?

Щойно чисельність населення досягає встановленого порогу, у Франції, Італії чи Іспанії може відкритися одна аптека. Однак, вони не можуть розміщуватися надто близько одна до одної. Тоді як в Україні в одному будинку їх може бути одразу 2 і навіть 3!

За даними ThePharmaMedia:

  • у Франції одну аптеку відкривають на 2 500 мешканців, а кожна наступна – додатково ще на 4 500. 
  • У містах Італії, де мешкає понад 12 500 жителів, працює одна аптека на кожні 3 300 мешканців. 
  • Типовий критерій відкриття аптек у Іспанії — 1 аптека на 2 800-3 000 мешканців. Задля рівномірного покриття території, відстань між ними має бути не менше 250 метрів.
  • У Польщі нова аптека може відкритися, лише якщо найближча діюча розташована не менше як за 500 м. Крім того, на неї має припадати 3 000 жителів.

Завдяки цим правилам країни мають обмежену, але рівномірну кількість аптек. Наприклад:

  • у Британії одна аптека припадає на понад 4 500 жителів;
  • Німеччина має одну аптеку на 4 000 мешканців;
  • рекордно висока щільність розташування аптек спостерігається в Греції: одна на 1 190 людей.

Такі норми регулювання знижують конкуренцію в містах і стимулюють розвиток аптечних мереж у сільських місцевостях. Через 2 роки після реформ польські фармацевти помітили, що кількість аптек зменшилася, але на доступність та ціни це не вплинуло.

ЯК ЩІЛЬНО РОЗТАШОВАНІ АПТЕКИ В ЧЕРНІГОВІ — ПЕРЕВІРЯЄМО

У ході цього дослідження в певних районах Чернігова спостерігаємо своєрідну “аптечну аномалію”. Десь в одній будівлі містяться 3-4 аптеки, а десь до найближчої треба крокувати кілометри.


ФОТО: Валентин Бобир

На сайті бронювання та замовлення ліків Tabletki.ua найбільше аптек — 24  — ми нарахували на проспекті Миру. Так, біля ЦУМу працюють аж три точки продажу ліків. Така ж ситуація біля готелю “Україна”. На Ремзаводі поруч розташовані три аптеки, а от далі — зась. У бік ЗАЗу найближчу можна знайти біля обласної лікарні, а це — 1,3 км або 18 хв пішки. У зворотній бік від Козацької наступну аптеку карти показують аж у районі готелю “Градецький”, тобто за 1,4 км або 20 хвилин пішки.

Неподалік McDonald's за однією адресою розташовані аж 4 аптеки. Далі найближчі  — за 10 хвилин пішки. Думаєте, на площі їх більше? Фактично, від Головпоштамту аж до виїзду з міста єдина аптека поблизу Красної площі — “Аптека-музей”. Здається, вона так називається саме тому, що в центрі забули, як виглядають аптеки.

16 аптек і аптечних пунктів розташовані на проспекті Левка Лук’яненка. Три з них  — у будівлі через дорогу від закладу “Марконі”. До Політеху аптеки  — на кожному кроці, а от у зворотній бік, від ТРЦ HOLLYWOOD вздовж проспекту у бік річки “Стрижень” найближча аж за 26 хвилин пішки — на вул. Козацькій.

На проспекті Михайла Грушевського ми нарахували 9 аптек і аптечних пунктів. Усі зосереджені поблизу пологового будинку.

На вул. Шевченка відмічаємо відстань між аптеками в 1,9 км або 26 хвилин пішки. 

Усі аптеки в Чернігові здебільшого зосереджені вздовж головних транспортних артерій міста. Вглиб спальних районів може працювати одна або нема жодної. Відсутність аптек і аптечних пунктів — слабке місце доволі багаточисельного мікрорайону Бобровиця, і на це постійно нарікають місцеві на зустрічах з представниками влади.  

ПРО РЕНТАБЕЛЬНІСТЬ АПТЕК

Відповідно до кількості населення, на 1700 потенційних покупців припадає орієнтовно одна аптека в Чернігові . А це — один із найвищих показників серед країн Європи.

За словами очільника агенції нерухомості «Благострой» Сергія Полякова, аптеки — серед найдорожчих орендарів. І орендодавцям вони подобаються: платоспроможні, приходять надовго, не зачиняються ні під час епідемій, ні під час війни. 

«Мета мереж аптек — збільшувати клієнтську базу. Якась точка менша, якась більша, але вони це компенсують середньою дохідністю по всьому місту. Якщо немає вільних приміщень — пропонують орендодавцям більше, і ті звільняють місце».

Середня вартість оренди приміщення під аптеку в Чернігові - від 300 до 600 грн за метр квадратний. Усе залежить від локації  — наскільки це місце є прохідним. Конкуренція висока.

«Найбільший цінник на моїй пам’яті для такої оренди — 800 грн за метр квадратний. В середньому, загальна площа приміщень, які обирають аптеки, це 60-80м2. Більше 100 м2 вони не орендують, бо це дуже дорого», — пояснює Сергій Поляков.

Давайте порахуємо. Якщо взяти найменшу вартість квадратного метра — 300 грн і помножити на найменшу площу такого приміщення — 60 м2, виходить 18 000 грн орендної плати на місяць. А якщо рахувати за найвищими показниками, — 48 000 грн. І це тільки за одну аптеку. А деякі мережі мають близько 10 чи 20 лише в Чернігові.

Усе це свідчить про високу рентабельність аптечного бізнесу. Фактично ми самі його й спонсоруємо. Не тому, що маємо велику кількість хвороб, а тому, що довіряємо фармацевтам більше, ніж лікарям. Звісно, це особиста справа кожного, та наша порада: перш ніж вдаватися до самолікування, обов’язково проконсультуйтеся з фахівцем, пройдіть обстеження або здайте потрібні аналізи.