
З 2017 року у Чернігові запрацювала опція «Шлюб за добу» і відразу набула популярності. За офіційною статистикою, від старту проєкту в області цією опцією щороку користуються від 30 до 80 пар. Значний відсоток молодят – немісцеві.
З вересня минулого року одружитися можна без відвідування ДРАЦСу та навіть не будучи поруч зі своєю другою половинкою – в Україні з'явився перший у світі сервіс онлайн-шлюбу. Зареєструвати стосунки можна через застосунок “Дія”. Лише в перші три місяці від старту проєкту в області було подано понад дві сотні заяв. Наразі статистика офіційно зареєстрованих у такий спосіб шлюбів не ведеться. Однак реальні історії є достатнім підтвердженням необхідності такого інструменту, зокрема, у час війни.
Вартість весілля у такий спосіб варіюється від 0,85 грн ("Дія") до майже 5 тисяч грн з урочистою церемонією «Шлюб за добу».
Шлюб за добу: іноземці дивуються, українці закривають важливі питання
14 квітня 2017 року іспанець Франсіско Джодан дель Моліно взяв шлюб з чернігівкою Анастасією Кропивницькою. Молодята скористалися послугою «Шлюб за добу» і жодного разу не пошкодували про це. Адже в Іспанії, щоб одружитися з урахуванням різного громадянства, необхідно зібрати від 8 до 12 різних довідок, а сам їх розгляд та погодження може зайняти до півроку.
В Україні ж одружитися мають право всі іноземці, які перебувають в країні легально. Реєстрація шлюбу з іноземцем або між іноземцями зазвичай займає 3-5 робочих днів. Цей час треба для перевірки поданих документів, а це лише паспорти, посвідка легального перебування та квитанція про сплату держмита.
"Нам не треба було їздити по різних інстанціях, шукати якісь документи. Те, що в нас і так було, ми подали до місця реєстрації «Шлюб за добу» і – почули дату й час, коли нас розпишуть. Такий сервіс приємно вразив мого чоловіка. А за кілька днів ми разом вразили мою маму. Адже вона думала, що йде просто на обід до ресторану, а потрапила на весілля доньки", – ділиться Анастасія.
Анастасія Кропивницька та Франсіско Джодан дель Моліно у день одруження
Відома громадська діячка та волонтерка Ольга Палькова-Свірчевська зі своїм нині вже офіційним чоловіком Віталієм разом з 25 березня 2003 року. Втім, пара узаконила стосунки лише через 20 років, скориставшись опцією «Шлюб за добу»:
"Спочатку в нас просто не було грошей на весілля. Коли з'явився ресурс, рідні хотіли велике святкування, а ми вже не бачили в ньому сенсу", – розповідає Ольга.
З початком повномасштабного вторгнення Віталій твердо вирішив, що стане на захист Батьківщини. Обрав рід військ і почав підготовку. Майже за рік чоловік збирав речі до своєї першої відправки. У цей час пропозицію одружитися зробила саме Ольга.
"Було якось так: треба – згоден. Насправді це просто прагматичний підхід до нових обставин у нашому житті. Доступ до реанімації, отримання офіційної інформації від військової частини та багато іншого має саме законна дружина. Я знаю пари, які не оформили стосунки, і потім це додало складнощів. До слова, окрім одруження, ми написали заповіти, доручення та зробили все можливе, аби полегшити одне одному життя в тяжку хвилину".
Дізнавшись дату приїзду нареченого, Ольга подала заяву на одруження через «Дію». Та за кілька днів до святкової дати отримала відмову через проблеми з Дія-підписом.
"У п’ятницю я подала заяву ще раз. У неділю чоловік мав би же їхати. І знову отримала відмову. Тож ми сіли в машину і поїхали до ДРАЦСу. У момент, коли чоловік зачиняв авто, а я дійшла до перших прочинених дверей – лунає сигнал повітряної тривоги. При цьому у мене вже склався зоровий контакт з працівницею. Вона не може продовжити роботу, бо має дотримуватися правил безпеки, я не можу піти без вирішеної справи. "Мені дуже треба. Чоловік їде на війну. Ми маємо бути одружені. Ми разом 20 років. Маємо всі необхідні документи", – стало переконливим аргументом. Вона швиденько взяла папку з документами і сказала прийти наступного дня вранці. Десь між записами інших клієнтів ми втрясали нашу справу. Нас розписали за 1:52 хв. Тому підтвердження – відео, яке записали наші свідки", – ділиться Ольга.
За цей час працівниці ДРАЦСу навіть церемонію встигли реалізувати. До слова, пара замість класичних обручок обрала для себе браслети.
Весільні браслети Ольги Палькової-Свірчевської та Віталія Комара
Ні війна, ні відсутність молодят на Батьківщині – не завада офіційно зареєструвати родину
Микола Нікітчук та Марія Яцочко познайомилася за кордоном. Згодом пара планувала одружитися, подавши необхідні документи до українського консульства.
"Саме в цей час моя подруга надіслала мені інформацію про старт тестового формату шлюбу через «Дію». Ми зареєструвалися і вже за два місяці сказали одне одному "так" через екран смартфону. Для нас такий формат став просто знахідкою", – розповідає Марія.
Марія Яцочко та Микола Нікітчук
Юлія та Володимир Авраменки мали розписатися об 11:30 24 лютого 2022 року. Пишне святкування планували на осінь, бо на той момент Юлія була на 30 тижні вагітності й організовувати щось було складно.
Замість зборів до ДРАЦСу пара збирала речі в евакуацію. Жінка з родичами виїхала до Фінляндії, де за місяць народила донечку. Володимир же повернувся додому та став на захист рідного міста. Службу несе й донині.
Юлія з донечкою Емілією повернулися до Чернігова восени 2022 року. За увесь час Володимир приїздив додому лише 4 рази. Зустрічі були довгоочікувані та нетривалі, тож пара не хотіла витрачати й хвилини на бюрократичні моменти узаконення стосунків. У жовтні минулого року Володимир вдруге покликав Юлію заміж.
"Я отримала сповіщення в «Дії». Дивлюся, а там пропозиція вийти заміж. Спочатку думала, що це прикол якийсь. За годину подзвонив чоловік: «Ти що, не згодна? Підтверджуй давай! У мене так вже двоє побратимів одружилися. З мене весільна сукня й обручка. Цьом», – ділиться Юлія. – У визначений час наше одруження ледь знову не зірвала війна. Щось там у них зі старлінком було, і Вова ледь зміг підключитися. Однак, попри все, ми тепер офіційно - подружжя".