banner

Через забруднення річок Сейм та Десна на Чернігівщині загинули червонокнижні види осетрових

Забруднення річок Сейм та Десни на Чернігівщині призвело до масового мору риби, включаючи червонокнижні види осетрових, які вже майже зникли з водойм України.

Фото: Жук Сергій Володимирович / Начальник Державної екологічної інспекції у Чернігівській області

Зокрема, експерти Всесвітнього фонду природи WWF-Україна зафіксували загибель особин стерляді – представника осетрових, які ледь не дивом збереглися у водоймах цих річок.

«Існує великий ризик, що через забруднення незначні популяції осетрових у Десні опинилися під загрозою скорочення! Якщо ситуація не зміниться, це може мати катастрофічні наслідки для цього унікального виду риб», — підкреслюють у WWF-Україна. 

Причиною забруднення річок Сейм і Десна є скидання відходів цукровим заводом у російському місті Тьоткіно, що на Курщині. Забруднення органічними речовинами призвело до зниження рівня кисню у водоймі та відповідно до мору риби.

Фото: Жук Сергій Володимирович / Начальник Державної екологічної інспекції у Чернігівській області

Слід зазначити, що з 26 видів осетрових, що існують у світі, в наших водах історично водились шість: білуга звичайна, осетер руський, севрюга звичайна, стерлядь прісноводна, осетер атлантичний та осетер шип. На жаль, двоє останніх офіційно визнані зниклими на території України через браконьєрство, руйнування природних місць нересту та будівництво гребель. Інші чотири види хоч і збереглися, але перебувають на межі зникнення.

Осетровим належить дуже сумний світовий рекорд зі зниження популяції — загалом за період з 1970-х рр. їхня чисельність скоротилася приблизно на 90%. Наразі одна з основних загроз для осетрових – це браконьєрство та незаконна торгівля їх м’ясом та ікрою.

Осетрові види риб опинилися на межі вимирання. Як в Україні, так і в усьому світі їх популяції зазнають катастрофічного скорочення.

Фото: Жук Сергій Володимирович / Начальник Державної екологічної інспекції у Чернігівській області

Довідково. Всесвітній фонд природи (WWF) — одна з найбільших природоохоронних організацій у світі, з понад 5 мільйонами прихильників і представництвами у більш ніж 100 країнах світу. Місія WWF — зупинити деградацію природних систем та забезпечити гармонійне співіснування людини і природи через збереження біорізноманіття, раціональне використання ресурсів і зменшення забруднення.

В Україні WWF працює понад 20 років, з 2019 року діючи як національне представництво, об’єднуючи громадськість та науковців. Організація реалізує проєкти, проводить дослідження, просвітницьку діяльність, консультує державні органи та лобіює законодавчі зміни. Основні напрямки роботи — ліси, прісна вода та рідкісні види.