banner

Суспільно-важливі рішення чернігівських судів у 2024 році

Закінчився 2024 рік, який був доволі активним з точки зору судових рішень чернігівської Феміди. Минулого року ми вже робили огляд найрезонансніших справ, що розглядалися у Чернігівській області за 2023 рік. Тоді концентрувалися на розголосі таких справ, а в цьогорічному огляді сфокусувалися саме на суспільно-важливих справах.

Отже, у цьому огляді звернемо увагу на кілька судових справ, які, по-перше, закінчилися результативними рішеннями, і по-друге, на думку авторів огляду – чернігівського адвокатського бюро Skylawers, були не надто помітні у публічній площині, але важливі.


15 років позбавлення волі – заочне рішення щодо прикордонника, котрий перейшов на бік Росії

Олександр Кияшко, котрий обіймав посаду начальника відділення зв’язку та інформаційних систем Державної прикордонної служби, отримав щорічну відпустку та виїхав до росії.

04 грудня 2023 року Кияшко перетнув державний кордон, а 22 грудня так і не повернувся на службу. Згодом російські пабліки розмістили відео, де Олександр Кияшко висловив свою думку щодо служби у прикордонних військах України.

Олександр Кияшко. Фото: Державне бюро розслідувань

За фактом відкриття кримінальної справи була проведена судова лінгвістична семантико-текстуальна експертиза, і вона підтвердила, що у відео дійсно містяться ознаки, які вказують на те, що майор перейшов на бік російської федерації.

У січні 2024 року службу майора чернігівського 105-го прикордонного загону імені Володимира Великого Олександра Кияшка призупинили, а його самого оголосили у розшук. Про підозру у державній зраді прикордоннику з Чернігівщини, котрий перейшов на бік Росії та брав участь у пропагандистських шоу росіян, повідомили працівники ДБР у березні 2023 року.

Кияшка визнали винним у державній зраді, дезертирстві та викраденні військового майна (ч. 2 ст. 111, ч. 4 ст. 408 та ч. 4 ст. 410 КК України).


Заочно засудили 15 російських військових у справі організації катівні у Ягідному

Чернігівський районний суд присудив 12 років за ґратами росіянам, які незаконно утримували 368 цивільних у шкільному підвалі села Ягідне у березні 2022 року та використовували людей як "живий щит".

У матеріалах справи йдеться про те, що у підвалі на площі близько 200 квадратних метрів росіяни 27 діб утримували цивільних, серед яких було 69 неповнолітніх. За цей час через неналежні умови та брак медичної допомоги там померли 10 людей.

Проте голова Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова у коментарях для Суспільного зазначила, що «Справу про російських військових, які утримували людей у підвалі в Ягідному, не дорозслідували, а вирок — 12 років за ґратами — винесли випадковим 15 російським солдатам, вина яких не доведена повністю». За її словами, також не притягнули до відповідальності командирів рф, які віддавали накази, та не довели вину командної відповідальності за вчинення воєнних злочинів у Ягідному.


Суд виніс вирок за збиття підлітка Андрію Блаушу

Андрію Блаушу, який є братом заступника голови Чернігівської облради Дмитра Блауша, винесли вирок у справі щодо збиття 11-рідного школяра, яке сталося в травні 2018 року.

Деснянський районний суд наклав на нього 34 тисячі гривень штрафу без позбавлення права керувати транспортними засобами та сплату 42,5 тисячі гривень витрат на залучення експертів.

Зокрема, суд врахував, що Андрій Блауш раніше не притягувався до кримінальної відповідальності, не перебував на обліку в нарколога та психіатра, є волонтером, має дітей 2017 та 2022 років народження. Тому виправлення винуватця суд вважав можливим без позбавлення або обмеження волі.

Мати потерпілого підлітка повідомляла, що після ДТП вони зустрічалися з Блаушем у Чернігові. Тоді той сказав, що "син буде лікуватися, він буде допомагати". 31 березня 2023 року жінка подала заяву, в якій йшлося, що вони з сином вибачили обвинуваченому, котрий компенсував витрати на лікування та заподіяну моральну шкоду. І просили призначити покарання у виді штрафу.


Депутатка Чернігівської міської ради звернулась до суду через критику своєї діяльності

Під час проведення політичної акції в Чернігові між одним із організаторів Олегом Сериком та депутаткою Чернігівської міської ради Мариною Семененко виникла словесна перепалка про причетність до корупції, в ході якої волонтеру дали зрозуміти, що володіти власною думкою та висловлювати її на суспільний резонанс не варто.

«Під час збору людей підійшла Марина Рейко (депутатка змінила прізвище, тож багато хто досі називає її по-старому – Рейко. – Прим.). Я її запитав, чому вона через «Чернігівторг» продає будівельні матеріали військовій адміністрації по завищених втричі цінах. На що я отримав погрозу, і вона мене взяла за шию», – розповів волонтер Олег Серик.

На фоні конфлікту волонтер Олег Серик опублікував та розʼяснив цю ситуацію у соціальних мережах, на що отримав шквал обурення від Марини Семененко. Вона звернулась до суду з позовною заявою про захист честі, гідності та ділової репутації, спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди

Нещодавно Деснянський районний суду виніс рішення у справі № 750/3666/24, де у позовних вимогах відмовив за відсутності підстав для задоволення позову.


Військовослужбовець оскаржував у суді відмову у задоволенні рапорту на звільнення з військової частини

Діючий військовослужбовець звернувся до військової частини з рапортом про звільнення у зв’язку з необхідністю доглядати за батьком, який є особою з інвалідністю І групи.

Командування військової частині відмовило у задоволенні рапорту, при цьому на неприйняття позитивного рішення з боку військової частин вплинуло декілька фактів, а саме: у військовослужбовця відсутня довідка про призначення соціальної допомоги та витяг з реєстру надавачів такої допомоги.

І відразу виникає питання: чи може військовий отримувати такий вид допомоги, якщо у нього декларація про доходи явно буде значно вища за встановлену норму.

Відповідно, з відмовою військовий не погодився, звернувся до адвокатки Катерини Кулініч, вони подали адміністративний позов до суду та успішно виграли справу.

Суд визнав дії військової частини протиправними та зобов'язав повторно розглянути рапорт. З деталями справи можна ознайомитись на сайті судової влади №620/12741/24.


Чернігівський окружний адміністративний суд скасував бюджетне рішення сесії міської ради від 10 липня 2024 року

Баталії між органами влади з сесійних зал міської ради перейшли до зали судових засідань і написання заяв до суду. Так, начальник міської військової адміністрації (МВА) Дмитро Брижинський подав позов до Чернігівської міської ради про скасування бюджетного рішення сесії міської ради від 10 липня 2024 року.

«Судовий позов ми подали фактично того ж дня, коли депутати Чернігівської міськради ухвалили це незаконне рішення. А незаконне воно тому, що бюджет громади на 2024 рік був затверджений у 2023 році. Він чинний, і право вносити зміни до нього має тільки Чернігівська міська військова адміністрація. Адже питання затвердження бюджету, а також питання внесення змін до нього не є повноваженнями Чернігівської міськради. У Законі «Про правовий режим воєнного стану» чітко визначено, що це зобов’язання міської військової адміністрації», - зазначав раніше начальник Чернігівської МВА Дмитро Брижинський.

Також зауважимо, що Шостий апеляційний адмінсуд 2 жовтня №620/4737/23 підтвердив рішення Чернігівського окружного адмінсуду, що затверджувати бюджет міста Чернігова має міська військова адміністрація під керівництвом Дмитра Брижинського.

Керівництво Чернігівської міської ради зазначало, що міськрада подаватиме касаційну скаргу до Верховного Суду на це рішення.

*  *  *

Зауважимо, що в цьому огляді описані тільки ті справи, відповідно яких уже ухвалені судові рішення. І це тільки невелика частин справ, які стали відомі широкому загалу.

Матеріали цього огляду підготовлені за сприянням Адвокатського Бюро "SKYLAWYERS".
Адреси бюро:
м. Чернігів, проспект Миру, 28;
м. Київ, вул. Деревлянська 8.
Телефон: +38 050 444 93 71.