«Алло! Все добре, живі», — здавалося б, прості слова. Але в умовах війни вони є стимулом до життя для багатьох українців. Адже почути рідний голос або отримати повідомлення з окопу, з прифронтового села чи міста або після чергової повітряної атаки можливо саме завдяки мобільному зв’язку. Однак декілька мобільних операторів, «Укртелеком» і чернігівський кабельний оператор «Основа» вже оголосили про здорожчання вартості послуг. За даними видання «Forbes Україна», близько 15 тисяч абонентів подали заявки, щоби перенести свій номер до інших мобільних операторів. Коли і на скільки більше треба буде платити — читайте у нашому матеріалі.
У ЧЕРНІГОВІ ДОРОЖЧАЄ ТЕЛЕБАЧЕННЯ
На 30 та 40 грн зросли тарифи кабельного телебачення від чернігівського оператора «Основа». З 1 січня 2025 року користувачі тарифів:
- «Базовий» замість 120 грн/міс платитимуть 150 грн;
- «VIP» замість 175 грн/міс платитимуть 205 грн;
- «Доступний» замість 240 грн/міс платитимуть 280 грн;
- «Елітний» замість 270 грн/міс платитимуть 310 грн.
Вартість інтернету від «Основи» в першому кварталі 2025 року підвищувати не планують, розповідає комерційна директорка компанії Наталія Красуля. А от зберегти ціни на кабельне телебачення неможливо. З 2022 року їх не переглядали, а кількість користувачів відтоді суттєво зменшилася.
«Нам, кабельним провайдерам, продавати послугу телебачення стає все менш прибутковим. Щорічне підняття роялті за трансляцію каналів впливає на вартість самої послуги телебачення. В складову підвищення абонплати входять витрати на обслуговування та утримання телекомунікаційної мережі. Плюс медіагрупи випускають нові канали, додаючи їх до пакету», — пояснює комерційна директорка компанії «Основа» Наталія Красуля.
НАСКІЛЬКИ ПОДОРОЖЧАВ «КИЇВСТАР»
З 19 грудня вкотре за рік збільшив вартість і умови своїх тарифів мобільний оператор «Київстар». Користувачі платитимуть на 25-70% більше. А ще компанія впровадила нові тарифи та закрила підключення на ряд старих.
Такі зміни обґрунтовують тим, що «Київстар» планує збільшити інвестиції в енергостійкість мережі та будувати нові базові станції по всій країні. Крім того, абоненти стали більше телефонувати та користуватися інтернетом.
«Ми бачимо, як зросло споживання трафіку в мережі. Люди все більше користуються мобільним інтернетом для моніторингу новин, роботи, перегляду фільмів, слухання подкастів. Це призводить до того, що більшість абонентів окремо докуповують пакети мобільного інтернету. Тепер цього робити не треба буде», — розповіли в пресслужбі «Київстару».
Однак деяким клієнтам додаткові послуги не потрібні, але платити за них все одно доведеться. Так сталося з чернігівською пенсіонеркою Ніною Андріївною. Телефон їй подарували онуки. Тариф обрали найдешевший. А він дорожчає вже вдруге за рік.
«Мені треба лише дзвонити рідним, друзям. Я не знаю, як писати ті повідомлення чи користуватися інтернетом. Воно мені не треба. Тут хоч би не натиснути кудись випадково, щоб всі гроші з рахунку не “з’їло”. Спершу платила 100 грн/міс. Навесні вже 150. Зараз онука подивилася, що вже 200 грн/міс треба платити. І це ж, мабуть, не кінець, але діватися нема куди», — скаржиться жінка.
У розмові з виданням «Експрес» фахівець із соціальних питань Андрій Павловський зазначив, що у парламенті вже звернулися до Антимонопольного комітету з проханням перевірити, чи економічно обґрунтовані чергові здорожчання послуг мобільних операторів.
«По-перше, АМКУ може скасувати підвищення тарифів. По-друге, покарати компанії за негідну поведінку на ринку й оштрафувати на десятки мільйонів гривень. По-третє, якщо будуть неодноразові порушення, АМКУ може ліквідувати монополістів, роз’єднавши їх на кілька менших компаній. Розуміємо виклики для роботи бізнесу в умовах війни. Але не можна перекладати всі витрати на плечі споживачів!».
За словами Павловського, в 2022-му році «Київстар» отримав рекордний 31 мільярд гривень. А в 2023-му дохід компанії зріс до 33 мільярдів гривень, випередивши прибутки Vodafone. Останні у 2022 році заробили 19 мільярдів гривень, а у 2023-му — майже 21.
КОЛИ ОНОВИТЬ ЦІНИ VODAFONE
Не знаємо, чи повʼязано це із зверненням парламентарів до Антимонопольного комітету, однак Vodafone вже відтермінував заявлені зміни у тарифах. До цього у компанії повідомили, що з 24 грудня 2024 року тарифи мобільного оператора знову зростуть. Подорожчання мало зачепити чотири тарифні плани, за які треба було би платити на 70 чи навіть 120 гривень більше. При цьому кількість хвилин і обсяг мобільного інтернету збільшитися не мав.
Та вже наступного дня після заяви у компанії змінили рішення.
«Для абонентів, які вже користуються цими тарифами, Vodafone відтермінує зміни і впроваджує спеціальні умови користування: надає 3 пакети послуг за старою вартістю. Для нових клієнтів, які стануть абонентами Vodafone і здійснять перший дзвінок до 20.01.2025, компанія також надасть 3 пакети послуг поспіль за старою вартістю. Після цього діятимуть нові ціни», — розповіли в пресслужбі Vodafone.
Мова про тарифи:
- Joice Start, який здорожчає на 70 грн - з 200 до 270 грн/міс;
- Turbo, який здорожчає на 90 грн - зі 180 до 270 грн/міс;
- Joice Pro, який здорожчає на 70 грн - з 260 до 330 грн/міс;
- Joice Max, який здорожчає на 120 грн - із 330 до 450 грн/міс.
Олександр користується послугами Vodafone вже майже 20 років. Зв’язком задоволений, однак на ціни нарікає:
«У мене в телефоні дві SIM-карти. Хоч мобільний інтернет працює краще за Lifecell, використовую Vodafone лише для дзвінків. Шкода, що немає змоги платити лише за це. Бо тарифи дорожчають, а за що плачу більше — незрозуміло».
Майбутнє здорожчання у Vodafone пояснили тим, що зросла вартість електроенергії, податків та ремонту пошкодженого через ворожі обстріли обладнання. А також додалися витрати на резервне живлення, тобто акумулятори й генератори, пальне та виїзди мобільних бригад.
А ЩО КАЖУТЬ У LIFECELL
Оператор Lifecell зростання цін на зв'язок не анонсує. Навпаки, пропонує новим абонентам зафіксувати вартість обраних тарифів до кінця 2025 року.
«Це називається "сТОП-ціна". Ми постійно аналізуємо ситуацію на ринку та робимо все можливе, щоб підтримувати баланс між розвитком мережі, забезпеченням її резервними джерелами живлення та доступністю наших послуг», — пояснили в пресслужбі Lifecell.
Ця пропозиція спричинила перевантаження централізованої бази даних! Адже там зафіксували суттєве зростання кількості охочих перенести свій номер від інших операторів. Ймовірно, це викликано підвищенням вартості тарифів у «Київстар» та Vodafone.
За даними «Forbes Україна», впродовж дня телеком-регулятор отримав 17 000 заявок на перенесення номера до Lifecell. Для порівняння: раніше до системи в середньому надходило 4,5 тис. запитів.
"УКРТЕЛЕКОМ" ТЕЖ ЗДОРОЖЧАЄ
З 1 січня 2025 року більше платитимуть користувачі фіксованого телефонного зв’язку та провідного радіо від "Укртелеком". Про це повідомляється на сайті компанії. Це вже вдруге за рік.
Вартість пакету «Простий» зросте з 195 до 255 грн\міс. А тариф «Простий мінімальний» збільшиться зі 195 до 249 грн\міс.
За пакет «Домашній базовий» клієнти платитимуть 325 грн\міс замість 255. А вартість тарифу «Домашній безлімітний» становитиме 329 грн\міс замість 255.
Слухати провідне радіо теж стане дорожче. Замість 145 грн\міс треба буде платити 189 грн.